Coprinus

Zpět

Coprinus

Dovolujeme si upozornit, že níže uvedené informace jsou osobním názorem pana Milana Schirla, který je terapeut a zastánce tradiční čínské medicíny a zdravého životního stylu. Pan Schirlo tímto nepropaguje žádné konkrétní výrobky ani výrobce doplňků stravy. Zároveň článek není spojen s prodejem jakýchkoliv produktů. Informace uvádí za cílem šíření veřejně dostupných poznatků, závěrů odborných studií, osvěty a vlastních poznatků týkajících se vitálních hub a zdravého životního stylu.

Z legislativních důvodů některé informace nemůžu uvádět. Proto text u některých bodů chybí. Na jeho opětovném zveřejnění pracuji. Děkuji za pochopení.

Coprinus

Latinsky: Coprinus comatus

Česky: Hnojník obecný

Více o Coprinu

Coprinus comatus má u nás jméno dle místa, kde se nejčastěji nachází – hnojník obecný. V angličtině je znám pod názvem Shaggy Inkcap.

Coprinus comatus je jedlá houby, ale pouze v případě, že naleznete mladou plodnici. Mladá plodnice je světlá, smetanová či béžová a uzavřené s šupinkami podobajícími se těm na kloboucích bedel. Houba rychle “stárne”, plodnice se otevírá, tmavne až zčerná a doslova se rozteče (sebestráví), od tohoto jevu je odvozen anglický název. Corpinus může mít až 35 cm vysokou nožku. Preferuje otevřená místa, louky, okraje lesů, zahrady. Má rád půdu, ve které je dostatek dusíku. Vyskytuje se po celém světě, ale preferuje spíše chladnější pásma. Hojně jej nacházíme ve střední Evropě či Severní Americe.

Coprinus byl popsán v roce 1780, kdy jej dánský přírodovědec Otto Friedrich Müller pojmenoval jako Agaricus comatus. Současný název mu dal Christiaan Hendrik Persoon v roce 1797.

Charakteristika podle tradiční čínské medicíny

Povaha (Si Qi): sladká

Chuť (Wu Wei): neutrální

Tropismus (Gui Jing): slezina, žaludek

Hlavní účinky podle tradiční čínské medicíny

  • posiluje qi sleziny a žaludku
  • podporuje yin žaludu, ledvin, plic
  • u horkosti z nedostatku

Účinky podle tradiční čínské medicíny podrobněji

1, Diabetes II.typu

  • asi nejčastějí využití Coprinu je u diabetu II.typu
  • má vysoký obsah minerálů a jedním z důvodů špatné regulace cukrů v krvi je velký nedostatek hořčíku, pak nefunguje cyklus kyseliny citronové (citátový cyklus)
  • hořčík je hlavním prvkem, který řídí působení enzymů, ovlivňuje faktor 5, který mění ADP (adenodifosfát) na ATP (adenotrifosfát). Faktor 5 se přisaje na buněčnou membránu, zásobuje membránu energií, aby výživné látky mohli pronikat do buňky. Pokud tam Mg chybí, vstup cukrů do buňky je redukován a zvyšuje se hladina cukru v krvi. Pokud ho podáme, buněčná membrána přijímá více cukrů a hladina cukru ve vnějším prostředí může klesat.
  • u diabetu II. typu se nejčastěji kombinuje s houbou Maitake
  • u diabetu 1.typu se používá spíše kombinace Cordyceps + Maitake

2, Podpora trávení

  • Coprinus zlepšuje trávicí funkce a podporuje metabolismus

3, Podpora krevního oběhu

  • Coprinus podporuje krevní oběh

Méně časté použití Coprinu:

  • hypertenze
  • snižuje tvorbu rakovinových buněk v prsou
  • hemoroidy
  • záněty
  • zácpa

Dávkování:

  • houby lze užívat v různých formách. Nejčastěji se u zdravotních problémů používá forma horkovodních extraktů s 30 % polysacharidů.
  • stejně jako u ostatních hub doporučuji 5 dní užívat a 2 dny dát pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem (i sekundárně, tzn. používám toto pravidlo skoro vždy)
  • více o užívání vitálních hub se dozvíte zde

a, Houby ve formě extraktů (doporučovaná forma užívání)

Pokud užíváte houby ve formě 30% extraktů, tak doporučuji:

Preventivní užívání

  • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

U lehčích zdravotních problémů

  • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

U vážnějších zdravotních problémů

  • 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

b, Houby v tinktuře

  • tinkturu dávkujte podle váhy
  • obvykle se dává tolik kapek, kolik člověk váží
  • tato denní dávka se rozdělí na polovinu, polovina se užívá ráno a polovina v poledne

c, Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

  • obvykle 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě
  • jedná se spíše o preventivní užívání

d, Sušené houby

  • 20-100 g na den
  • buď se přidávají do jídla, nebo se z nich dělají odvary
  • odvar připravíte tak, že vezmete 100 g hub a vložíte je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte na mírném plamenu. Některé houby můžete sníst i s odvarem (např. Hericium), některé jsou k jídlu příliš dřevité (jako Reishi).

Kontraindikace a známé lékové interakce

U Coprinu se někdy uvádí, že se nemá kombinovat s alkoholem. Nicméně tento vedlejší nepříjemný účinek jinak skvělé jedlé houby se týká hlavně coprinu indigového.  Působí pak jako antabus. To způsobuje coprin. Pokud se setká s alkoholem může vyvolat návaly horka, zrychlení tepové frekvence, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku, brnění a svědění, nevolnost a zvracení.

Účinné látky v Coprinu

Jak ostatní houby je Coprinus z většiny tvořen vodou, po vysušení vzniká sušina, v níž se nacházejí sloučeniny, které rozebereme dále.

Polysacharidy, sacharidy

Cukerné složky tvoří největší podíl sušiny. Jednak jsou to polysacharidy, které se nevstřebávají, tj. hrubá vláknina, která slouží jako “potrava” pro symbiotické bakterie ve střevech, a jednak polysacharidy vstřebatelné, mezi nimiž jsou nejdůležitější beta glukany. O nich se ví, že působí imunostimulačně, snižují oxidační stres a mají též protinádorové účinky.

Kromě polysacharidů jsou v Coprinu také kratší cukerné sloučeniny, např. monosacharidy (fruktóza, theralóza, mannitol) , tj. jednotlivé molekuly cukrů, disacharidy (2 molekuly) a pentasacharidy, např. [α-d-Glcp-(1↔1)-α-d-Glcp].

Bílkoviny a jejich stavební kameny

Za sušiny Coprinu je možné získat také bílkoviny a aminokyseliny, tj. stavební kameny bílkovin. Podařilo se extrahovat všechny druhy aminokyselin. My vám je představíme podle toho, jak jsem v sušině zastoupeny, ty méně zastoupené nezmíníme – valin, leucin, lysin, isoleucin, threonin, fenylalanin, tryptofan, metionin a také kyselina glutamová, která je nositelkou chuti houby.

Nemůžeme opomenout ani ornitin a kyselinu gamaaminomáselnou (GABA), která má funkci neurotransmiteru v nervové soustavě, tj. reguluje přenos vzruchu atd.

Bílkoviny, které se nacházejí v Coprinu jsou hlavně různé enzymy, které pomáhají houbě rozkládat dřevní části, zbytky rostlin atd. Jedná se např. o glukosidázy, chitinázy, celulázy.

Mastné kyseliny, tuky

Studie ukázaly, že Coprinus obsahuje také tuky, tj. mastné kyseliny. Porovnávaly obsah tuků ve volně rostoucích a kultivovaných houbách, jednalo se o 1,98 a 1,8 g/100g sušiny. Není to tedy vysoký obsah tuků, ale na druhou stranu jsou to tuky zdraví prospěšné. Jedná se hlavně o vícenenasycené mastné kyseliny (PUFA), ty tvoří cca 50 % všech mastných kyselin, dále mononenasycené mastné kyseliny (MUFA), ty tvoří kolem 36 % a nasycené mastné kyseliny cca 12 %. Důležité jsou např. palmitoolejová, linolová a olejová kyselina.

Minerály a vitamíny

V Coprinu je možné najít také různé minerály a stopové prvky. Z minerálů a stopových prvků můžeme vyzdvihnout vápník, hořčík, sodík, draslík, železo, měď, zinek a mangan. Z vitamínů se v Coprinu nachází vitamíny skupiny B, hlavně B1, B2 a kyselina niacinová. V menším množství je přítomný také vitamín C. Důležitá je také přítomnost vitamínu E, tj. tokoferolu, a to beta, gama a delta tokoferol.

Další složky Coprinu

Coprinus obsahuje velké množství dalších sloučeniny. např. saponiny, steroidy, terpenoidy, comatin, srdeční glykosidy atd.

Zmíníme různé typy kyselin, mnohé z nich se řadí mezi fenoly, které mají antioxidační, protimikrobiální a protinádorové účinky.

  • Kyselina šťavelová
  • kyselina chinová
  • kyselina jablečná
  • kyselina citronová
  • kyselina fumarová
  • kyselina galová
  • kyselina hydroxybenzoová
  • kyselina p-kumarová
  • kyselina skořicová

Co umí Coprinus

Z množství látek, které jsme vyjmenovali, a věřte, že je jich mnohem více, vyplývá, že Coprinus bude mít i mnoho účinků. Ty nejdůležitější, které byly ověřeny studiemi, zmíníme v dalších řádcích.

Cao H, Qin D, Guo H, et al. The Shaggy Ink Cap Medicinal Mushroom, Coprinus comatus (Agaricomycetes), a Versatile Functional Species: A Review. Int J Med Mushrooms. 2020;22(3):245-255. doi: 10.1615/IntJMedMushrooms.2020033988.

Imunitní systém

Správné fungování imunitního systému je pro nás život nepostradatelné. Imunitní systém musí mít silu ničit patogeny a nádorové buňky, ale musí také umět nereagovat na vlastní bílkoviny (antigeny) a na neškodné sloučeniny (alergeny). Autoimunitní a alergické záněty mají poškozující charakter.

Coprinus, resp. jeho složky modulují aktivitu imunitního systému. Důležité jsou v tomto ohledu polysacharidy, beta glukany, které umí imunitní systém stimulovat a zvyšovat obranyschopnost. Ve studiích na buňkách imunitního systému se prokázalo, že přidání Coprinu k buňkách dochází k jejich aktivaci, schopnosti pohlcovat škodlivý materiál (fagocytóza) a množení. Navíc produkovaly vyšší množství látek (cytokinů), které aktivují další imunitní buňky a posilují imunitní odpověď.

Imunostimulační účinky byly testovány také na zvířatech. Zajímavá studie proběhla na 320 kachňatech, která byla rozdělená do 4 skupin. Každá skupina dostávala stejnou potravu, jediná odlišnost byla v tom, že každá skupina dostávala v potravě také Coprinus v jiném množství. Kachňata, která konzumovala potravu s Coprinem rychleji rostla a prospívala, krevní testy odhalily zvýšenou aktivitu imunitního systému, tj. více imunitních buněk a koncentrace cytokinů.

Výše jsme zmínili, že imunitní systém se může vymknout kontrole a vyvolává poškozující zánět. Coprinus jej umí tlumit, jak se ukázalo v jedné studii byl u myší vyvolán zánět a u myší, které dostávaly Coprinus byl nižší než u myší bez Coprinu, který dokonce i snižoval bolesti během zánětu, působil analgeticky.

Takashi Asahi, Xiaohong Wu, Hiroshi Shimoda, Shinsuke Hisaka, Etsuko Harada, Tomomi Kanno, Yoshimasa Nakamura, Yoji Kato, and Toshihiko Osawa. A mushroom-derived amino acid, ergothioneine, is a potential inhibitor of inflammation-related DNA halogenation Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry Vol. 80 , Iss. 2,2016

LI Wen,YANG Yan,ZHOU Shuai,WU Di,WANG Wenhan,LIU Yanfang,JIANG Jun,ZHANG. β-Glucan Content and In Vitro Immunological Activity of Crude Water soluble Polysaccharide Fractions from Eight Edible Fungi. Jingsong Laboratory of Agricultural Genetics and Breeding of Shanghai, Shanghai 201403,China)  

Ren JShi JLHan CCLiu ZQGuo JY. Isolation and biological activity of triglycerides of the fermented mushroom of Coprinus Comatus. BMC Complement Altern Med. 2012 Apr 24;12:52.

ZHANG Ya-xue,WANG Tao,YIN Zhong-qiong et al. Effects of Spent Coprinus Comatus Substrate on Growth and Immune Function in Ducks[J]. , 2011, 38(11): 14-18.

Coprinus proti rakovině

Rakovina je stále velkým strašákem. Díky časné diagnostice, jsou objevovány nádory velmi malé, preventivním programům a léčbě přežívá stále více lidí. Ale rakovina stále zabíjí velké množství lidí a léčba rakoviny je velmi náročná a velmi snižuje kvalitu života léčeného.

Vědci hledají možnosti, jak pacienty účinně léčit a zároveň aby léčba byla co nejméně zatěžující.

Mnohé složky Coprinu mají protinádorové účinky. To bylo testována hlavně na buněčných kulturách. To znamená, že se v misce/flašce pěstovaly nádorové buňky, dobře se množily, prospívaly a pak se k nim přidali buď jednolité složky Coprinu, nebo extrakt z celého Coprinu, a sledovalo se, jak na buňka zapůsobí. V přítomnosti Coprinu došlo k omezení množení a buněčné smrti mnoha typů rakovinných buněk, např. rakoviny vaječníků, mozku atd.

Coprinus vykazuje také hormonální aktivitu, což je možné využít u karcinomu prostaty, růst je totiž stimulován testosteronem. Coprinus dokáže omezit vliv testosteronu na nádorové buňky prostaty, takže méně roste.

Protinádorově účinkuje Coprinus i díky tomu, že posiluje imunitní systém, tj. i protinádorovou imunitu. V pokusu na myších, jimž byl implantován nádor, došlo díky podávání Coprinu ke zvýšení počtu imunitních buněk, zvětšení sleziny a brzlíku a s tím bylo spojené i to, že došlo ke zmenšení nádoru.

Nowakowski P, Markiewicz-Żukowska R, Gromkowska-Kępka K, Naliwajko SK, Moskwa J, Bielecka J, Grabia M, Borawska M, Socha K. Mushrooms as potential therapeutic agents in the treatment of cancer: Evaluation of anti-glioma effects of Coprinus comatus, Cantharellus cibarius, Lycoperdon perlatum and Lactarius deliciosus extracts. Biomed Pharmacother. 2021 Jan;133:111090. doi: 10.1016/j.biopha.2020.111090.

Dotan N, Wasser SP, Mahajna J. The culinary-medicinal mushroom Coprinus comatus as a natural antiandrogenic modulator. Integr Cancer Ther. 2011;10(2):148-59.

Rouhana-Toubi A, Wasser SP, Agbarya A, Fares F. Inhibitory effect of ethyl acetate extract of the shaggy inc cap medicinal mushroom, Coprinus comatus (Higher Basidiomycetes) fruit bodies on cell growth of human ovarian cancer. Int J Med Mushrooms. 2013;15(5):457-70.

Asatiani MD, Wasser SP, Nevo E, Ruimi N, Mahajna J, Reznick AZ. The Shaggy Inc Cap medicinal mushroom, Coprinus comatus (O.F.Mull.: Fr.) Pers. (Agaricomycetideae) substances interfere with H2O2 induction of the NF-kappaB pathway through inhibition of Ikappaalpha phosphorylation in MCF7 breast cancer cells. Int J Med Mushrooms. 2011;13(1):19-25.

Zaidman BZWasser SPNevo EMahajna J. Coprinus comatus and Ganoderma lucidum interfere with androgen receptor function in LNCaP prostate cancer cells. Mol Biol Rep. 2008 Jun;35(2):107-17.

Jiang XGLian MXHan YLv SM. Antitumor and immunomodulatory activity of a polysaccharide from fungus Coprinus comatus (Mull.:Fr.) Gray. Int J Biol Macromol. 2013 Jul;58:349-53.

Coprinus proti cukrovce

Cukrovka je chronické onemocnění, při němž dochází ke zvýšení krevního cukru, glykémie. Cukr přitom poškozuje cévní výstelku, ničí nervy, a tedy i ledviny, sítnici, prodlužuje hojení atd. Za cukrovkou typu II většinou nestojí nedostatek inzulinu, ale necitlivost buněk k inzulinu, tj. inzulinorezistence.

A Coprinem byly provedeny pokusy na myších a prokázalo se, že dokáže snižovat hladinu cukru, glykovaného hemoglobinu (cukr se váže na hemoglobin, pokud je zvýšený dlouhodobě). Zlepšuje se také glukózová tolerance a je obnovena vnímavost buněk k inzulinu. Podobné pokusy proběhly také na krysách se stejně pozitivním efektem, navíc se prokázalo, že chrání slinivku a zvyšuje produkci inzulinu.

Cukrovka poškozuje ledviny, dochází k rozvoji diabetické nefropatie, a i s ní může Corpinus pomoci. U myší byly vyvoláním cukrovky poškozeny ledviny a Coprinus dokázal snížit zánět a oxidační stres. Ledvinám se ulevilo i tím, že Coprinus snížil glykémii.

Han C, Yuan J, Wang Y, Li L.  Hypoglycemic activity of fermented mushroom of Coprinus comatus rich in vanadium. J Trace Elem Med Biol. 2006;20(3):191-6.

Bailey CJ, Turner SL, Jakeman KJ, Hayes WA. Effect of Coprinus comatus on plasma glucose concentrations in mice. Planta Med. 1984;50(6):525-6.

Gao Z, Kong D, Cai W, Zhang J, Jia L. Characterization and anti-diabetic nephropathic ability of mycelium polysaccharides from Coprinus comatus. Carbohydr Polym. 2021 Jan 1;251:117081. doi: 10.1016/j.carbpol.2020.117081. Epub 2020 Sep 14. PMID: 33142624.

Nuniek Ina Ratnaningtyas et al.   Chicken drumstick mushroom (Coprinus comatus) ethanol extract exerts a hypoglycaemic effect in the Rattus norvegicus model of diabetes. Biocatalysis and Agricultural Biotechnology Volume 19, May 2019, 101050. https://doi.org/10.1016/j.bcab.2019.101050Get rights and content

Zhongyang Ding et al. Hypoglycaemic effect of comatin, an antidiabetic substance separated from Coprinus comatus broth, on alloxan-induced-diabetic rats. Food Chemistry Volume 121, Issue 1, 1 July 2010, Pages 39-43. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2009.12.001

ZhengGao, DeyinKong et al.Characterization and anti-diabetic nephropathic ability of mycelium polysaccharides from Coprinus comatus. Carbohydrate Polymers 251:117081 DOI: 10.1016/j.carbpol.2020.117081

Coprinus proti infekcím

Infekční patogeny nás obklopují, jsou všude, o tom, zda onemocníme často rozhoduje jen a jen imunitní systém a jeho schopnost se patogenem poprat a odstranit jej dříve, než vyvolá nemoc. Infekce rozdělujeme na virové, bakteriální, houbové a parazitární. Virové infekce musíme většinou pouze vydržet a podávat léky, které uleví, jen málo virových infekcí je léčitelných. Bakteriální a další infekce je možné potlačit, vyléčit antibiotiky, antimykotiky a antiparazitiky. Problémem však je, že patogeny se stávají na léčbu rezistentní. Je tedy nutné hledat jiné možnosti, jak patogeny zabíjet. Látky obsažené v Coprinu jsou schopné omezit množení virů, a to včetně HIV. Co se týká bakterií, v jedné studii se porovnávala účinnost ampicilinu (antibiotikum) a Coprinu. Coprinus byl účinný proti všem testovaným bakteriím, tj. Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, Micrococcus flavus, Listeria monocytogenes, Salmonella typhimurium, Escherichia coli, Enterobacter cloacae. Mnohé bakterie jsou velmi rezistentní. U ampicilinu bylo možné využít nižší dávku na stejný efekt, ale podávání Coprinu je bezpečnější.

Důležité je i jeho protihoubové působení, tj. proti kvasinkám a plísním. Účinnost byla prokázána např. na Aspergillus fumigatus, Aspergillus versicolor, Aspergillus niger, Trichoderma funiculosum, Penicillium echrochloron. U některých plísní byl Coprinus účinnější než ketonazol, tj. běžně podávané antimykotikum.

Zhao S, Rong CB, Kong C, Liu Y, Xu F, Miao QJ, Wang SX, Wang HX, Zhang GQ. A novel laccase with potent antiproliferative and HIV-1 reverse transcriptase inhibitory activities from mycelia of mushroom Coprinus comatus. Biomed Res Int. 2014;2014:417461.

Luo H, Liu Y, Fang L, Li X, Tang N, Zhang K. Coprinus comatus damages nematode cuticles mechanically with spiny balls and produces potent toxins to immobilize nematodes. Appl Environ Microbiol. 2007;73(12):3916-23.

Stilinović Nebojša et al.  2020 Chemical composition, nutritional profile and in vivo antioxidant properties of the cultivated mushroom Coprinus comatusR. Soc. open sci.7200900 http://doi.org/10.1098/rsos.200900

de Carvalho MP, Gulotta G, do Amaral MW, Lünsdorf H, Sasse F, Abraham WR. Coprinuslactone protects the edible mushroom Coprinus comatus against biofilminfections by blocking both quorum-sensing and MurA. Environ Microbiol. 2016 Nov;18(11):4254-4264.

Coprinus snižuje oxidační stres a chrání játre

Oxidační stres stojí za mnoha chronickými nemocemi a rychlejším stárnutím organismus. Volné radikály poškozují buněčné membrány, dokonce i DNA, stojí tedy i za vznikem rakoviny a chronických zánětů. Neutralizace volných radikálů je tedy nesmírně důležitá. organismus má mechanismy, kterými oxidační stres snižuje, problém však je, když množství vyprodukovaných volných radikálů převyšuje neutralizační kapacitu.

Antioxidační účinky, snižování oxidačního stresu, jsou nejčastěji testovány na zvířatech, jimž je podána toxická látka, která vyvolá poškození tkáně, čímž se zvýší produkce volných radikálů, např. myším tetrachlormetan, který vede k poškození jater. Zvyšuje se peroxidace lipidů v membránách a tvoří se malondialdehyd. A třeba právě jeho koncentrace se hodnotí. U neléčených myší jsou vyšší koncentrace než u myší, které dostávají Coprinus. 

Se snížením oxidačního stresu samozřejmě také souvisí s ochranou orgánu, který je poškozen. Mnoho pokusů se provádí hlavně s poškozením jater, poškodí se tetrachlormetanem, alkoholem aj.). Pokud není podáván Coprinus, je vyšší oxidační stres, játra jsou více poškozena, uvolní se více jaterních enzymů do krve (ALT, AST) aj. 

Popović M, Vukmirović S, Stilinović N, Capo I, Jakovljević V. Anti-oxidative activity of an aqueous suspension of commercial preparation of the mushroom Coprinus comatus. Molecules. 2010 15(7):4564-71.

Li B, Lu F, Suo X, Nan H, Li B. Antioxidant properties of cap and stipe from Coprinus comatus. Molecules. 2010;15(3):1473-86.

Ozalp FO, Canbek M, Yamac M, Kanbak G, Van Griensven LJ, Uyanoglu M, Senturk H, Kartkaya K, Oglakci A. Consumption of Coprinus comatus polysaccharide extract causes recovery of alcoholic liver damage in rats. Pharm Biol. 2014;52(8):994-1002.

Zhao H, Li H, Lai Q, Yang Q, Dong Y, Liu X, Wang W, Zhang J, Jia L. Antioxidant and hepatoprotective activities of modified polysaccharides from Coprinus comatus in mice with alcohol-induced liver injury. Int J Biol Macromol. 2019 Apr 15;127:476-485. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2019.01.067. Epub 2019 Jan 16. PMID: 30659878.

Zhao H, Zhang J, Liu X, Yang Q, Dong Y, Jia L. The antioxidant activities of alkalic-extractable polysaccharides from Coprinus comatus on alcohol-induced liver injury in mice. Sci Rep. 2018 Aug 3;8(1):11695. doi: 10.1038/s41598-018-30104-6. PMID: 30076364; PMCID: PMC6076309.

Coprinus chrání nervovou soustavu

Coprinus může chránit nervovou soustavu mnoha mechanismy, např. tlumit záněty, které v nervové soustavě probíhají, snižovat oxidační stres. Důležitý je také efekt na acetylcholinesterázu. Ta rozkládá acetylcholin, což je důležitý neurotransmiter, pomáhá přenášet nervové vzruchy. Coprinus působí proti aktivitě enzymu, takže se díky němu rozloží méně acetylcholinu, tj. je ho více.  Někteří vědci se tedy přiklánějí k tomu, že by Coprinus mohl pomoci zmírnit dopady Alzheimerovy nemoci.

Karaman M, Tesanovic K, Novakovic A, Jakovljevic D, Janjusevic L, Sibul F, Pejin B. Coprinus comatus filtrate extract, a novel neuroprotective agent of natural origin. Nat Prod Res. 2020 Aug;34(16):2346-2350. doi: 10.1080/14786419.2018.1533831.

Pejin B, Tešanović K, Jakovljević D, Kaišarević S, Šibul F, Rašeta M, Karaman M. The polysaccharide extracts from the fungi Coprinus comatus and Coprinellus truncorum do exhibit AChE inhibitory activity. Nat Prod Res. 2019 Mar;33(5):750-754. doi: 10.1080/14786419.2017.1405417. Epub 2017 Nov 22. PMID: 29166776.