Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.
Přemýšlíte, jak posílit svou imunitu před nadcházejícím podzimem a zimou? Silná imunita je klíčová pro naše zdraví, protože tvoří první obrannou linii proti škodlivým patogenům, jako jsou viry, bakterie, paraziti a další. Více v našem článku.
Objevte Slezinu z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen v trávení a distribuci živin, ale také v řízení naší energie a duševní pohody. Zjistěte, jak se stav Sleziny odráží na našem těle a jak ji udržet v rovnováze.
Imunitní systém dětí je křehký a citlivý, a proto vyžaduje speciální péči. TCM nabízí celostní přístup k posilování imunity, který zahrnuje nejen užívání specifických bylinných směsí a vitálních hub, ale také úpravu jídelníčku a životního stylu.
Poznejte Srdce z pohledu čínské medicíny – klíčový orgán, který nejen řídí krevní oběh, ale také ovládá naše emoce a duševní zdraví. Objevte, jak se stav Srdce odráží na našem těle a jak jej udržet v harmonii.
Poznejte funkce jater z pohledu tradiční čínské medicíny a z pohledu západní medicíny. TCM vidí Játra jako regulační centrum energie a emocí, zatímco západní medicína se zaměřuje na detoxikaci a metabolismus. Jak oba přístupy spolupracují?
Chlamydiová infekce je jednou z nejvíce rozšířených pohlavních nemocí. To víme asi všichni. Jenže chlamydií je mnoho druhů a některé z nich se projevují zcela jinak – jako infekce dýchacích cest, očí nebo jiných orgánů v těle.
PFAPA syndrom je zkratka pro Periodic Fever, Aphthous Stomatitis, Pharyngitis, and Adenitis. Je jednou z málo známých nemocí, která postihuje především děti. Tento syndrom je charakterizován opakujícími se epizodními horečkami, bolestmi v krku, afty v ústech a záněty krčních uzlin. Přestože je PFAPA považován za neškodný a nezpůsobuje dlouhodobé komplikace, může významně ovlivnit kvalitu života dítěte i celé jeho rodiny.
Poznejte klíčový koncept tradiční čínské medicíny: pět prvků (Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda) a jejich spojení s tělesnými orgány. Objevte, jak tyto prvky ovlivňují naše zdraví skrze Zang (yinové) a Fu (yangové) orgány.
Chcete se cítit v létě svěže a zdravě? Objevte klíčové zásady letního stravování podle tradiční čínské medicíny. Naučte se, jaké potraviny vybrat, aby vaše tělo zůstalo v rovnováze, a užijte si léto plné energie a pohody!
Objevte nový pohled na koloběh pěti prvků Wu Xing, kde Země funguje jako střed a transformátor mezi prvky. Tento Feng Shui systém bere v úvahu energetické změny ročních období a poskytuje rady pro vytvoření harmonického životního prostoru.
Mnoho párů čelí problémům s plodností. Tento článek zkoumá příčiny neplodnosti z pohledu západní i čínské medicíny a nabízí možnosti léčby. Neztrácejte naději, řešení existují! Zjistěte více o tradičních a moderních metodách na cestě k miminku.
Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?
Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.
Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.
Mezi jednotlivými prvky existují různé vazby. Jeden systém je schopen ovlivnit druhý systém. Tyto vzájemné vazby působí buď negativně, když jeden systém nějak omezuje či oslabuje systém druhý, nebo pozitivně, kdy jeden druhého posiluje.
Voda je symbolizována pružností, adaptabilitou a hloubkou. Je spojována se zimou, obdobím klidu a odpočinku v přírodě. Prvek Voda představuje nezbytný zdroj života, schopnost plynout a přizpůsobovat se, stejně jako hlubokou moudrost a introspekci.
YinYangová cesta zdravím neboli cesta středu, představuje ideální stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Poznejte vitální houby, které tuto ztracenou rovnováhu pomáhají nalézt.
Co pro vás znamená zdraví? Pro tradiční čínskou medicínu je to rovnováha těla. Rovnovážný stav, kdy je vše v souladu se vším a naše tělo je zdravé. A nejen zdravé, zároveň se cítíme dobře a užíváme si kvalitního života.
Některá onemocnění jsou dána genetickými predispozicemi, ale za některá si mnohdy můžeme svým životním stylem. Zjistěte, jaké jsou hlavní příčiny atopií a alergických reakcí pohledem TCM.
Některá onemocnění jsou dána genetickými predispozicemi, za některá si můžeme sami životním stylem, který žijeme. Vydejte se cestou, která vám pomůže minimalizovat riziko vývoje onemocnění a zvládat jeho příznaky.
Země symbolizuje stabilitu, plodnost a udržitelnost. Je to prvek, který představuje pozdní léto, dobu sklizně a oplodnění. Je také spojena s maternitou a pečovatelstvím, představuje základ a centrum, z kterého vše ostatní vychází a kam se vrací.
Oheň symbolizuje energii, transformaci a dynamiku. Je spojen s létem, obdobím největšího tepla a záře. Oheň reprezentuje také sílu, osvětlení a vedení. Je to prvek, který přináší světlo do temnoty a umožňuje vidění a porozumění.
Dnes si povíme něco o prvku Dřevo jako o jednom z pěti základních prvků v systému Wu Xing, který je klíčový pro tradiční čínskou filozofii a medicínu. Wu Xing, což doslovně znamená "pět pohybů", představuje dynamický model interakcí mezi různými aspekty přírody a lidského těla.
Ve starověké čínské filozofii představuje koncept Wu Xing, známý také jako Pět prvků nebo Pět fází, klíčový princip uspořádání a vzájemných vztahů mezi různými přírodními fenomény. V tradiční čínské medicíně (TCM) je tento systém pěti prvků – dřevo, oheň, země, kov a voda – základním nástrojem pro diagnostiku a léčbu.
Jak už jsem mnohokrát psal, tak ve Vnitřní knize Žlutého císaře se píše: „Tao rodí jedno, jedno rodí dvoje, dvoje rodí troje a troje rodí všechny myriády věcí.“ Mluvili jsme už o jednom, což byla Qi, dvoje byl Yin a Yang.
Na první pohled by se mohlo zdát, že tradiční čínská medicína je až moc jednotná ve svých základních východiscích, která jsou jasně popsána již ve Vnitřní knize Žlutého císaře (Žlutý císař žil asi před 5 tisíci lety). Když mluvíme o Qi, Yin Yangu či o pěti prvcích, tak je všem jasné, o čem se mluví.
Yin a Yang jsou klasickými pojmy čínské filozofie a kosmologie, reprezentující dvě základní, protikladné, ale vzájemně se doplňující síly vesmíru. Jsou často zobrazovány jako černá a bílá kruhová spirála, kde je v každém kruhu tečka opačné barvy. Tato symbolika ukazuje, že v každé síle je kousek té druhé. V kontextu každodenního života můžeme tyto pojmy využít k porozumění rovnováze, harmonii a vzájemnému doplnění.
Očkování je dnes často probírané téma. A nejen u dětí, ale díky covidu i u dospělých. Je to téma kontroverzní a často se v něm střetávají různé pravdy a polopravdy. Zvláště v době covidové nešlo často o zdraví, ale spíše o politiku a zájmy firem vyrábějících vakcíny. I když po bitvě je každý generál a hledat pravdu je v tomto případě nelehké.
V minulých kapitolách jsme si vysvětlili, co je to Yin a Yang. Také jsme si řekli, že pochopení těchto dvou základních principů fungování vesmíru využívá terapeut tradiční čínské medicíny ve své každodenní praxi. Díky nim dokáže určit příčinu nemoci
Pro každého terapeuta čínské medicíny je správné pochopení Yin a Yangu a hlavně jejich přeměn naprosto zásadní, dokonce bych řekl esenciální záležitostí. Stojí na něm totiž veškerá diagnostika i léčba.
Tělní tekutiny si organismus vytváří z potravy a nápojů. Důležitou roli pro transformaci potravy a nápojů na tělní tekutiny hraje orgán Sleziny, který odděluje čisté a nečisté.
Dnes se podívám na patologie, které se s krví pojí. Můžeme říct, že krve je buď málo nebo někde stagnuje nebo se zahřívá a nebo se dostává mimo cévy. Stavy nadbytku krve v praxi nenacházíme.
V ordinaci se poslední dobou často setkávám s lidmi, kteří mají vleklé potíže po prodělání covidu, anebo po očkování na covid. Mnoho lidí ke mně posílají i okolní lékaři. Západní medicína si s tímto neobvyklým problémem často neví rady. A abych byl spravedlivý, je to často oříšek i pro čínskou medicínu.
V několika posledních dílech naší školky jsme mluvili o energii Qi. O něčem, co je velmi subtilní, co nemůžeme vidět vlastníma očima. O něčem, o čem vlastně vůbec netušíme, co vlastně je. Dnes budeme mluvit o další důležité substanci konceptu TCM, o krvi.
Dnes si povíme něco o zvláštním starobylém postupu, jak se ve zdraví dožít vysokého věku. Případně dosáhnout nesmrtelnosti. To je pro nás informace sice nepochopitelná, ale staří čínští mudrci byli nesmrtelností tak trochu posedlí.
V posledních dílech jsme si vysvětlili, co je to vlastně Qi (i když to vlastně pořádně nikdo neví) a jaké jsou její funkce v našem organismu.Dnes se podívám na patologie, které se s energií Qi spojují.
Otevřené a nehojící se rány na kůži jsou velmi častým problémem. Mezi nejčastější faktory patří infekce, snížená imunita, špatné prokrvení, žilní záněty, diabetes nebo traumatická poranění.
V minulých dílech jsme si řekli co to je energie Qi, jaké jsou její druhy, jak vzniká a jaké plní v našem organismu funkce. Dnes si povíme o „mechanismu Qi“.
V minulých článcích jsme si vysvětlili, co je to Qi a jaké rozeznáváme Qi. Dnes si povíme něco o tom, jak Qi vzniká, jak se v našem organismu vytváří.
Qi je klíčovým konceptem v tradiční čínské medicíně. Podle čínské medicíny Qi představuje vitální sílu, která proudí skrze tělo a udržuje zdraví a vitalitu člověka. Ale nejen to.
Dnes se zamyslíme nad otázkou „proč jsme vlastně nemocní?“
Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje zdraví jako „stav fyzické, psychické, sociální a estetické pohody“. To je stav zdraví. Nemocný člověk je tedy opakem tohoto tvrzení.
Rozdíl mezi tradiční čínskou medicínou a západní medicínou je jako rozdíl mezi hruškami a jablky. Jsou v mnoha směrech zcela odlišné a rozdíl pozná každý. Co však mají společné je, že vás dokáží zbavit pocitu hladu.
Cílem diagnostiky je najít obraz (či obrazy), což je pojem čínské medicíny, který ukazuje na nerovnováhy jednotlivých orgánů v těle. Těchto obrazů je přibližně devadesát a v praxi se různě kombinují. Práce lékaře je tedy tak trochu detektivní práce.
Cílem diagnostiky je najít příznaky vzniklých nerovnováh v těle pacienta. Když terapeut nashromáždí dostatečné množství příznaků, pak je schopen určit tzv. obraz.
Pro vás, co se v čínské medicíně začínáte teprve orientovat, bude název článku možná méně srozumitelný. Ale je to úplně jednoduché. Tento článek je věnovaný naší psychice a „duším“ z pohledu čínské medicíny.
Podzim a nástup zimy je obdobím častých virových onemocnění dýchacích cest. Často je nachlazení, kašel, rýma, chřipka případně angína na denním pořádku a jen odejde jedna nemoc, hned už je tu jiná. To zná asi každá maminka.
Možná vás překvapí, že ve své ordinaci řeším nejenom zdravotní problémy mých pacientů, ale už několik let i obtíže jejich domácích mazlíčků - psů, koček, králíků, ale i koňů a ovcí. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, který vám vitální houby přiblíží z pohledu světa zvířat a jejich zdraví. Protože určitě se teď ptáte, zda by mohly houby pomoci i vašemu psovi nebo kočičce?
Insomniak je člověk trpící nespavostí. Je to člověk, který má buď problém usnout, nebo se v noci často budí.
Prakticky každý z vás má nějakou zkušenost s atopickým ekzémem. Ať už vlastní, nebo od někoho ze svého okolí. Atopické ekzémy dnes postihují 7−10 % populace a toto číslo neustále stoupá.
Řadu z nás začíná s příchodem jara trápit nadměrné kýchání, pálení a svědění očí. Obecně to nazýváme sennou rýmou. Ve skutečnosti se nejedná o reakci na seno, ale na pylová zrnka rostlin a stromů, které začínají kvést.
Vitální houby mají mnoho účinků, mezi něž patří také ty protinádorové.
Téma: Nikdo z nás není úplně optimálně zdravý, čínská medicína se to snaží vyrovnat.
Tradiční čínská medicína pomáhá řešit zdravotní nejen problémy nejen u dospělých lidí, ale také u malých dětí.
Většina z Vás asi ví, že slezina je poměrně malý orgán v pravém podžebří, který funguje jako součást imunitního systému. Rozkládají se v ní už opotřebované červené krvinky a vytvářejí se bílé krvinky a protilátky.
Pálení žáhy a žaludeční reflux - další ze zdravotních problémů, se kterými se v ordinaci setkávám až moc často.
Mnohé z vás možná překvapí, že tradiční čínská medicína není jen tak nějaká „alternativní medicína“, ale stojí na velmi propracovaných diagnostických metodách, na které navazují praxí osvědčené a fungující terapeutické metody.
Kvasinková infekce neboli kandidóza, je onemocnění vyvolané kvasinkami. Kvasinky jsou jednobuněčné houby, které se v našem organismu běžně vyskytují na sliznicích v ústech, v trávicím traktu, v pohlavních orgánech i na kůži.
Podle západní medicíny jde o autoimunitní onemocnění napadající především klouby. Obvykle postihuje 1 % populace a nejčastěji lidi ve věku 20 až 50 let.
Zdá se, že končí koronavirová krize, a tak pomalu, ale jistě, začínáme plánovat letní dovolenou.
Borelióza, nebo též lymeská nemoc, je závažné infekční onemocnění, se kterým se v posledních letech setkáváme stále častěji.
Dnešní koronavirová doba přináší nové výzvy pro naši psychiku. Jako by nám nestačily ty staré. Mnoho lidí ztratilo ze dne na den příjem, mnoho lidí má strach o práci, mnoho lidí má strach, že onemocní nebo že onemocní jejich blízcí.
Tento článek má za cíl jediné - pomoci čtenářům zorientovat se v široké nabídce různých produktů vyráběných z houby reishi (lesklokorky lesklé). Vyznat se v této problematice není totiž lehké.
Dostal jsem v posledních dnech několik dotazů týkajících se bezpečné dávky u vitálních hub užívaných vzhledem k riziku onemocnění koronavirem.
Přemýšleli jste někdy o tom, proč v dobách temného středověku někteří lidé na mor umírali, zatímco někteří se nejen nenakazili, dokonce se o nemocné starali? Jednoduchá odpověď. Měli silný imunitní systém.
Strava je v pojetí tradiční čínské medicíny jedním ze základních pilířů dobrého zdraví, silné imunity a celkové kondice. Nevhodný způsob stravování může mít na svědomí až 20 % různých zdravotních obtíží.
Až 70 % všech našich nemocí má podle čínské medicíny na svědomí naše psychika.
Tradiční čínská medicína pracuje s vitálními houbami dlouhá tisíciletí
Stále častěji kolem sebe vidím malé děti, u kterých bylo diagnostikováno ADHD nebo ADD
Rakovina prsu představuje v současnosti nejrozšířenější formu zhoubného nádoru u žen v České republice.
Co se děje v našem těle při chřipce podle čínské medicíny a je opravdu nutné nechat se očkovat?
Rozhovor s Milanem Schirlem, terapeutem tradiční čínské medicíny.
Vitální houby, nebo jinak také vitální houby, získaly svůj název podle účinný látek, které jsou využívány již po staletí k léčbě různých nemocí.
Každý to zná, ale málokdo ví, jak to zastavit. Příliš mnoho myšlenek v hlavě. Řešíme neřešitelné, chceme změnit to, co nemůžeme ovlivnit, a stále dokola se vracíme k problémům, které ve skutečnosti nemáme sílu řešit.
Znalosti tradiční čínské medicíny využívá člověk ke zlepšování svého zdravotního stavu již více jak pět tisíc let
Psychická pohoda a duševní zdraví člověka jsou nesmírně důležité. Existují přírodní látky, které tento stav dokáží podpořit, jako jsou vitální houby, které mají pozitivní účinky na lidské zdraví, včetně neurologických a psychických onemocnění.
V poslední době se ve své ordinaci stále častěji setkávám s „pacienty“, kteří si stěžují na neurčité a hůře popsatelné obtíže.
Rakovina prsu představuje v současnosti nejrozšířenější formu zhoubného nádoru u žen v České republice.
Podle tradiční čínské medicíny je srdce vládcem všech orgánů v těle, sídlem psychiky a vědomí. Vnímá všechny poruchy, které se odehrávají v jiných orgánech.
Teorie čínské medicíny chápe lidské tělo jako součást okolního prostředí, ve kterém žijeme, a které nás přímo ovlivňuje.
Pokud i vy trpíte opakujícími se záněty močového měchýře, tak je načase zbystřit a jednou provždy se tohoto nepříjemného onemocnění zbavit. Tajemství se skrývá ve vitálních houbách a změně stravy.
Podle tradiční čínské medicíny jsou všechny nemoci pouze disharmonií Yinu a Yangu v našem organismu. Za sílu imunitního systému jsou zodpovědné tři orgány: Slezina, Ledviny a Plíce. Jak tedy poznat, že jsou tyto orgány oslabené?
Kůže je největší orgán našeho těla… Má rozlohu 2 m² a váží asi 4kg. Tvoří bariéru mezi venkovním světem a vnitřním prostředím organismu.
Rakovina prsu je v současné době nejčastějším nádorem u žen v České republice. V České republice je ročně diagnostikováno více než 7000 nových případu.
Trápí vás s nástupem zimy častá respirační onemocnění, jako jsou zápaly plic, záněty průdušek, nosní sliznice, nosohltanu, mandlí nebo časté rýmy?
Medicinální houby dokáží pomoci i při tak obtěžujícím problému jako je senná rýma.
Mezi jednu z nejčastějších otázek, které dostávám v naší poradně na konci prázdnin je, jak posílit imunitu dětí před nástupem do škol a školek.