Dovolujeme si upozornit, že níže uvedené informace jsou osobním názorem pana Milana Schirla, který je terapeut a zastánce tradiční čínské medicíny a zdravého životního stylu. Pan Schirlo tímto nepropaguje žádné konkrétní výrobky ani výrobce doplňků stravy. Zároveň článek není spojen s prodejem jakýchkoliv produktů. Informace uvádí za cílem šíření veřejně dostupných poznatků, závěrů odborných studií, osvěty a vlastních poznatků týkajících se madicinálních hub a zdravého životního stylu.
Z legislativních důvodů některé informace nemůžu uvádět. Proto text u některých bodů chybí. Na jeho opětovném zveřejnění pracuji. Děkuji za pochopení.
Latinsky: Cordyceps sinensis nebo Ophiocordyceps sinensis
Česky: housenice čínská
Čínsky Dōng Chóng Xià Cǎo 冬虫夏草
Japonsky: tochukaso
Tibetsky: yartsa gumbu
Cordyceps sinensis (Dongchonxiacao, housenice čínská, caterpillar mushroom, Ophiocordyceps sinensis) je velmi známým a ceněných zástupcem rodu Cordyceps, kam patří více než 700 druhů, např. i C. militaris, C. liangshamensis, C. gunnii aj. Rod Cordyceps patří mezi vřeckovýtrusné houby (ascomycota). Zvláštností rodu Cordyceps je jejich parazitický život. Spory, které houby vytváří, jsou uvolňovány a roznášeny do okolí houby. Některé se uchytí na larvách hmyzu, které se na zimu zahrabávají do země, kde přezimují. Takto se zahrabou společně s houbovou sporou, která následně vyklíčí a prorazí do nitra larvy, kterou používá jako zásobárnu živin pro svůj růst. Vytváří se tak podhoubí, které zcela vyplní larvovou schránku. Na jaře pak z podhoubí vzniká plodnice, která vyrazí na povrch. Plodnice má kyjovitý tvar a žlutou až hnědou barvu. Cordyceps je ve volné přírodě možné najít ve vysokohorských oblastech Asie, hlavně Číny a Tibetu. Nejvíce se mu daří v nadmořské výšce nad 3500 metrů. V současné době je houba stále vzácnější, z přírody mizí. Jeho kultivace/pěstování, na rozdíl od blízkého příbuzného C. militaris, je velmi obtížná. Zatím se nedaří vypěstovat zralou plodnici, pouze mycelia.
Pokud se podíváme do historie využívání houby, musíme zmínit příběhy, které popisují zkušenosti pasáků yaků. Ti totiž vypozorovali, že zvířata, která společně s trávou spásla také Cordyceps, byla vitálnější, živější, ale také plodnější. Písemné záznamy týkající se Cordycepsu se datují do roku 620 našeho letopočtu, kdy se houba dostala do starých čínských herbářů a součástí tradiční čínské medicíny. V západním světě je písemná zmínka až z roku 1726. Tehdy se konala mykologická konference v Paříži. Zde byla samozřejmě představena houba jako taková, nikoli její účinky. Zajímavostí také je, že Cordyceps se objevuje ve čínské farmakologii mezi léčivými rostlinami, a to od roku 1964, je tedy uznán jako léčivka nejen tradiční čínskou medicínou, ale také tou “klasickou”.
Si Qi (povaha): teplá
Wu Wei (chuť): sladká, lehce pálivá
Gui Jing (tropismus): systémy plic a ledvin
1, Podpora energie
2, Podpora schopnosti adaptace
3, Podpora Shen Yang (ledvinového Yangu)
4, Podpora sexuálních a reprodukčních funkcí
5, Podpora Shen Jing (ledvinové esence)
6, Podpora u ledvinových onemocnění
7, Podpora u sportovců
8, Podpora u nedostatečné funkce štítné žlázy
9, Podpora plic
10, Podpora psychiky
11, Podpora srdce a kardiovaskulárních funkcí
a, Houby ve formě extraktů (doporučovaná forma užívání)
Pokud užíváte houby ve formě 30% extraktů, tak doporučuji:
Preventivní užívání
U lehčích zdravotních problémů
U vážnějších zdravotních problémů
b, Houby v tinktuře
c, Houby ve formě prášku (powder, biomasa)
d, Sušené houby
Abychom mohli dobře pochopit šíři účinků Cordycepsu, musíme znát jeho složení, které je velmi pestré. Obsahuje velké množství bioaktivních látek, které dokážou působit na buňky a tedy i celý organismus. V dalších textu zmíníme několik nejzásadnějších složek Cordycepsu.
Polysacharidy
Jako všechny houby je i Cordyceps bohatým zdrojem polysacharidů, které jsou známé hlavně svými antioxidačními účinky. Tvoří 3 až 8 % váhy houby. Aktivita polysacharidů se odvíjí od jejich přesného složení, tj. od toho, z jakých monosacharidů se skládají, jak jsou rozvětvené atd. Polysacharidy můžeme rozdělit na extracelulární a intracelulární. Extracelulární polysacharidy jsou houbou uvolňovány do okolí, nejsou součástí jejich “těla”. Intracelulární polysacharidy jsou součástí buněk houby. Nejdůležitějšími jsou bezesporu glukany, a to alfa a beta.
Polysacharidy z Cordycepsu tak můžeme dělit na dva typy, dle toho, odkud je získáme, a to z buňky (intracelulární) a polysacharidy, které se nacházejí mimo buňku (extracelulární, exopolysacharidy). Nejčastěji se jedná o tzv. glukany, alfa i beta: 1,3-β-D-glukany, 1,3-α-D-glukany a 1,4-α-D-glukany.
1, Manitol
Manitol je známý také jako cordycepová kyselina. Jedná se o alkoholový cukr ), který má nejvyšší koncentrace v myceliích houby. Manitol se běžně využívá jako sladidlo, ale také v medicíně. Má schopnost odvodňovat organismus, tím i snižovat krevní tlak, i tlak nitrolební.
Fenoly
Fenolové sloučeniny mají důležité účinky, ať už antioxidační nebo protinádorové. Mezi fenoly, které můžeme najít v Cordyceps sinensis, patří
2, Flavonoidy
Flavonoidy jsou látky, která jsou významné svými antioxidačními účinky, proto jsou také vyhledávané. V Cordycepsu se skrývají
3, Alkaloidy
Alkaloidy jsou rostlinné látky, z nichž velká část má i toxické účinky. Ale vždy záleží na dávce, jinak mají pozitivní vliv na organismus.
Cordyceps obsahuje:
4, Steroly
Steroly jsou velmi důležité látky, jejichž jméno se odvozuje od toho, že mají sterolové jádro, stejně jako cholesterol. Nejdůležitějším rostlinným sterolem je ergosterol, tj. prekurzor vitaminu D2, který se také zapojuje do metabolismu kostí a vstřebávání vápníku. Ostatní steroly mají např. protizánětlivé, protinádorové, ledviny ochraňující účinky...
Dalšími steroly v Cordycepsu jsou
5, Nukleosidy a nukleobáze
Jak již názvy těchto sloučenin naznačují, jedná se o sloučeniny, které se mimo jiné podílí na stavbě genetické informace, tj. jaderné DNA. Jedná se o adenin, adenosin, cytidin, cytosin, guanin, guanosin, inosin, hypoxantin, ale také pro Cordyceps jedinečný cordycepin. Tyto látky mohou mít pozitivní vliv na celkové zdraví, ovlivňovat nervový systém atd.
Blíže se podíváme na cordycepin, tedy 3′-deoxyadenosin, který je velmi aktivně zkoumán. Studie ukazují, že má výrazné protinádorové účinky, umí se navázat na povrchové molekuly nádorových buněk, na receptor A3, a zastavit tak jejich dělení a podpořit přechod do buněčné smrti.
Nukleotidy
Nukleotid je sloučenina nukleosidu s fosfátem. V Cordycepsu jsou uridin 5 monofosfát, adenosin 5 monofosfát, guanosin 5 monofosfát. Tyto sloučeniny se zapojují do metabolismu mastných kyselin, podporují regeneraci tkání atd.
6, Bílkoviny, aminokyseliny, polypeptidy
Ačkoli jsou houby považovány spíše za rostliny, nechybí jim ani bílkoviny. Důležité jsou např. enzymy. Cordyceps obsahuje enzymy, které jsou schopné štěpit DNA, ale také rozkládat krevní sraženiny (tromby), mají tedy fibrinolytické účinky.
Kromě bílkovin jsou v Cordycepsu také jejich stavební prvky, tj. aminokyseliny, a to včetně těch, které si tělo nedokáže samo vytvořit. Za zmínku stojí např. tryptofan, z něhož se vytváří serotonin, což je látka ovlivňující fungování mozku, je protidepresivní.
V této části nemůžeme vynechat ani polypeptidy, které mají antioxidační, cévy rozšiřující, protinádorové, protizánětlivé účinky. Jedná se např. o
7, Tuky a volné mastné kyseliny
Cordyceps je také zdrojem mastných kyselin, tj. tuků. Bylo z něj získáno 28 různých mastných kyselin, a to nasycených i nenasycených, např.
Mastné kyseliny nejsou jen zdrojem energie, ale mají i jiné schopnosti, účastní se různých procesů v těla, např. metabolismus tuků a cukrů.
Mezi tuky se řadí také glykosfingolipidy a sfingomyeliny. V jedné studii je popsáno, že se podařilo z Cordycepsu získat 119 druhů glykosfigolipidů a 87 druhů sfingomyelinů.
8, Vitamíny, minerály a stopové prvky
Přehled složek Cordycepsu by nebyl kompletní, pokud bychom nezmínili vitamíny. Nejhojněji je zastoupen vitamín D, ergosterol, vitamín E, K, a vitamíny skupiny B. Z minerálních látek jsou to např. draslík, vápník, sodík, železo, hořčík, mangan, zinek, selen, měď.
9, Metabolity
Z primárních složek může houba vytvořit jiné látky, tj. metabolity, které mohou mít jiné účinky než mateřská látka. Mezi metabolity patří lovastatin, který snižuje hladinu lipidů, je totiž podobný lékům statinům, které se používají v léčbě hyperlipidémií. Dalším významným metabolitem je GABA, kyselina gamaaminomáselná, která působí a mozek, tj. je to neurotransmiter.
Cordyceps je velmi všestranná houba, která může pomoci s různými obtížemi, které nás mohou sužovat. Na možnost použití Cordycepsu se nyní blíže podíváme. Ke každé kapitole přidáme také odkazy na studie, které potvrzují naše slova. Může se si je dohledat a přečíst. Jistě je možné namítnout, že velká část studií proběhla na buňkách či zvířatech, ale je pravděpodobné, že stejného účinku by mohlo být dosaženo také u lidí. Jenže klinické studie jsou velmi drahé a náročné, i z hlediska etického, takže nejsou prováděny příliš často.
2, Cordyceps proti rakovině
Na celém světě rostou počty lidí, kteří onemocní nějakou formou rakoviny. I přes pokroky v léčbě mnoho lidí nemoci podlehne. Nutno podotknout, že ani léčba samotná není procházka růžovým sadem a může organismus vysílit a poškodit. Logicky tak roste tlak na to, aby se objevila léčba, která by byla účinná a zároveň bezpečná. Ukazuje se, že v tom by nám mohly pomoci i vitální houby. Cordyceps obsahuje specifickou látku, cordycepin, která má výrazné protinádorové účinky. Proběhlo mnoho studií na různých typech rakovinných buněk, zvířatech i klinické studie, které protinádorové účinky potvrdily. Pokud je Cordyceps či jeho složky přidány k nádorovým buňkám, např. rakoviny plic, mozku, slinivky, prsu, prostaty, močového měchýře, dochází k tomu, že se buňky přestanou dělit a umírají. To se pak na zvířatech projeví tak, že se zmenšuje nádor, který v sobě mají, a zvířata přežívají delší dobu než zvířata s rakovinou bez léčby Cordycepsem. Důležité také je, že toxický efekt Cordycepsu se neprojeví na zdravých buňkách. Ty ve zdraví přečkají koncentrace Cordycepsu, které ničí nádorové buňky.
Dalším pozoruhodným efektem Cordycepsu je to, že zvyšuje citlivost nádorových buněk k terapii. Některé nádorové buňky jsou na léčbu rezistentní a účinnost léčby je tedy nízká. Po vystavení Cordycepsu však může pomoci i nižší dávka léčby, ať už radioterapie či chemoterapie.
Cordyceps však pouze nebojuje s rakovinou, ale umí též zrychlit regeneraci organismus po protinádorové terapii. Obnovit imunitní systém, zhojit sliznice po radioterapii či chemoterapii. Ukazuje se také, že může mírnit negativní dopady přímo během probíhající léčby, tj. snižovat nevolnosti, zvracení, únavu atd.
Je jasné, že Cordyceps má potenciál pomoci v boji s nádorovými onemocněními.
Li J, Cai H, Sun H, Qu J, Zhao B, Hu X, Li W, Qian Z, Yu X, Kang F, Wang W, Zou Z, Gu B, Xu K. Extracts of Cordyceps sinensis inhibit breast cancer growth through promoting M1 macrophage polarization via NF-κB pathway activation. J Ethnopharmacol. 2020 Oct 5;260:112969. doi: 10.1016/j.jep.2020.112969.
Su NW, Wu SH, Chi CW, Tsai TH, Chen YJ. Cordycepin, isolated from medicinal fungus Cordyceps sinensis, enhances radiosensitivity of oral cancer associated with modulation of DNA damage repair. Food Chem Toxicol. 2019 Feb;124:400-410. doi: 10.1016/j.fct.2018.12.025.
Cai H, Li J, Gu B, Xiao Y, Chen R, Liu X, Xie X, Cao L. Extracts of Cordyceps sinensis inhibit breast cancer cell metastasis via down-regulation of metastasis-related cytokines expression. J Ethnopharmacol. 2018 Mar 25;214:106-112. doi: 10.1016/j.jep.2017.12.012.
Nakamura K, Shinozuka K, Yoshikawa N. Anticancer and antimetastatic effects of cordycepin, an active component of Cordyceps sinensis. J Pharmacol Sci. 2015 Jan;127(1):53-6. doi: 10.1016/j.jphs.2014.09.001.
Niwa Y, Matsuura H, Murakami M, Sato J, Hirai K, Sumi H. Evidence that naturopathic therapy including Cordyceps sinensis prolongs survival of patients with hepatocellular carcinoma. Integr Cancer Ther. 2013;12(1):50-68.
Wang H, Zhang J, Sit WH, Lee CY, Wan JM. Cordyceps cicadae induces G2/M cell cycle arrest in MHCC97H human hepatocellular carcinoma cells: a proteomic study. Chin Med. 2014;9:15.
Chou SM, Lai WJ, Hong TW, Lai JY, Tsai SH, Chen YH, Yu SH, Kao CH, Chu R, Ding ST, Li TK, Shen TL. Synergistic property of cordycepin in cultivated Cordyceps militaris-mediated apoptosis in human leukemia cells. Phytomedicine. 2014;21(12):1516-24.
Chen LS, Stellrecht CM, Gandhi V. RNA-directed agent, cordycepin, induces cell death in multiple myeloma cells. Br J Haematol. 2008;140(6):682-391.
Yoshikawa N, Nakamura K, Yamaguchi Y, Kagota S, Shinozuka K, Kunitomo M. Antitumor activity of Cordycepin in mice. Clin Exp Pharmacol Physiol. 2004;31 Suppl 2:S51-3.
Wong YY, Moon A, Duffin R, Barthet-Barateig A, Meijer HA, Clemens MJ, de Moor CH. Cordycepin inhibits protein synthesis and cell adhesion through effects on signal transduction. J Biol Chem. 2010 22;285(4):2610-21.
Zhou X, Meyer CU, Schmidtke P, Zepp F. Effect of cordycepin on interleukin-10 production of human peripheral blood mononuclear cells. Eur J Pharmacol. 2002 Oct 25;453(2-3):309-17.
Jing Ji, Juan Liu, Haijuan Liu, and Yueling Wang, “Effects of Fermented Mushroom of Cordyceps sinensis, Rich in Selenium, on Uterine Cervix Cancer,” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2014, Article ID 173180, 7 pages, 2014.
Lee EJ, Kim WJ, Moon SK. Cordycepin suppresses TNF-alpha-induced invasion, migration and matrix metalloproteinase-9 expression in human bladder cancer cells. Phytother Res. 2010 Jun 17.
Wang H, Zhang J, Sit WH, Lee CY, Wan JM. Cordyceps cicadae induces G2/M cell cycle arrest in MHCC97H human hepatocellular carcinoma cells: a proteomic study. Chin Med. 2014;9:15.
Liu W. C, Chuang W. L, Tsai M. L, Hong J. H, McBride W. H, Chiang C. S. Cordyceps sinensis health supplement enhances recovery from taxol-induced leucopenia. Exp Biol Med (Maywood) 2008;233:447–55.
Wu J. Y, Zhang Q. X, Leung P. H. Inhibitory effects of ethyl acetate extract of Cordyceps sinensis mycelium on various cancer cells in culture and B16 melanoma in C57BL/6 mice. Phytomedicine. 2007a;14:43–9.
Chou SM, Lai WJ, Hong TW, Lai JY, Tsai SH, Chen YH, Yu SH, Kao CH, Chu R, Ding ST, Li TK, Shen TL. Synergistic property of cordycepin in cultivated Cordyceps militaris-mediated apoptosis in human leukemia cells. Phytomedicine. 2014;21(12):1516-24.
Hu T, Jiang C, Huang Q, Sun F. A comb-like branched β-D-glucan produced by a Cordyceps sinensis fungus and its protective effect against cyclophosphamide-induced immunosuppression in mice. Carbohydr Polym. 2016 May 20;142:259-67. doi: 10.1016/j.carbpol.2016.01.036.
3, Cordyceps a oxidační stres
Oxidační stres je stav, kdy je v těle větší množství volných radikálů, než je organismus schopný neutralizovat. Volné radikály vznikají při běžném fungování organismus a tvorba se navýší, pokud je organismus vystaven stresu, tím nemyslíme jen ten psychický, ale chemický, fyzikální atd. Volné radikály reagují např. s tuky v buněčných membránách, s DNA atd. tím poškozují buňky, způsobují mutace, urychlují stárnutí a také zvyšují riziko vzniku rakoviny. Je tedy důležité oxidační stres snižovat. Látky v Cordycepsu tuto schopnost mají. Pokud jsou přidány do roztoku s volnými radikály, jejich množství poklesne. V pokusech na živých organismech, nejčastěji myších, se snižují hladiny produkty, které při oxidačním stresu vznikají. Cordyceps působí přímo, ale také dokáže zvyšovat aktivitu enzymů, které jsou v těle a které volné radikály odstraňují, tj. superoxiddismutázu, glutation peroxidáza atd.
Tím tedy Cordyceps působí i jako prevence rakoviny.
Mishra J, Rajput R, Singh K, Bansal A, Misra K. Antioxidant-Rich Peptide Fractions Derived from High-Altitude Chinese Caterpillar Medicinal Mushroom Ophiocordyceps sinensis (Ascomycetes) Inhibit Bacterial Pathogens. Int J Med Mushrooms. 2019;21(2):155-168. doi: 10.1615/IntJMedMushrooms.2019030013.
Yamaguchi Y, Kagota S, Nakamura K, Shinozuka K, Kunitomo M. Antioxidant activity of the extracts from fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis. Phytother Res. 2000a;14:647–9.
Yamaguchi Y, Kagota S, Nakamura K, Shinozuka K, Kunitomo M. Inhibitory effects of water extracts from fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis on raised serum lipid peroxide levels and aortic cholesterol deposition in atherosclerotic mice. Phytother Res. 2000b;14:650–2.
Yu H. M, Wang B. S, Huang S. C, Duh P. D. Comparison of protective effects between cultured Cordyceps militaris and natural Cordyceps sinensis against oxidative damage. J Agric Food Chem. 2006;54:3132–8.
4, Cordyceps a cukrovka
Cukrovku je možné označit za tichého zabijáka. Mnoho lidí, obzvláště s cukrovkou typu II, ani neví, že má zvýšené hladiny cukru v krvi, ty však organismus poškozují. Pokud víte, že cukrovku máte, musíte ji léčit. U cukrovkářů typu II mnohdy stačí dodržovat dietu, ale i u nich, stejně jako u cukrovkářů typu I, je nutné přejít na píchání inzulinu. U lehčích případů mohou být prospěšné také vitální houby. Studie, které se prováděly hlavně na zvířatech s cukrovkou, se ukázalo, že Cordyceps má potenciál snížit hodnoty krevního cukru, navíc chrání slinivku před poškozením. Slinivka přitom produkuje inzulin, který je pro regulaci hladiny cukru nezbytný. Cordyceps tedy dokáže podpořit tvorbu inzulinu. Důležité je také říct, že mírní inzulinorezistenci, což je stav, kdy je v těle sice inzulinu dost, či dokonce více, ale buňky na něj nereagují a cukr zůstává v krvi, neprochází tolik do buněk.
Li SP, Zhang GH, Zeng Q, Huang ZG, Wang YT, Dong TT, Tsim KW.
Hypoglycemic activity of polysaccharide, with antioxidation, isolated from cultured Cordyceps mycelia. Phytomedicine. 2006;13(6):428-33.
Balon T. W, Jasman A. P, Zhu J. S. A fermentation product of Cordyceps sinensis increases whole-body insulin sensitivity in rats. J Altern Complement Med. 2002;8:315–23
Choi S. B, Park C. H, Choi M. K, Jun D. W, Park S. Improvement of insulin resistance and insulin secretion by water extracts of Cordyceps militaris, Phellinus linteus, and Paecilomyces tenuipes in 90% pancreatectomized rats. Biosci Biotechnol Biochem. 2004;68:2257–64.
Kan WC, Wang HY, Chien CC, Li SL, Chen YC, Chang LH, Cheng CH, Tsai WC, Hwang JC, Su SB, Huang LH, Chuu JJ. Effects of Extract from Solid-State Fermented Cordyceps sinensis on Type 2 Diabetes Mellitus. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:743107.
5, Cordyceps a hyperlipidemie
Podobně jako vysoké hodnoty cukru jsou nebezpečné i vysoké hodnoty tuků v krvi, tj. hyperlipidémie. Tuk poškozuje cévy, do jejichž stěn se ukládá, játra i další orgány. Je v úzké souvislosti s nemocemi srdečně-cévního systému. Mnohdy stačí pro řešení stavu upravit životosprávu, ale někdy je nutné nasadit ke změně životosprávy také léky, hypolipidemika.
Ukazuje se, že prospěšné může být také přidání Cordycepsu. Na pokusech se zvířaty se ukazuje, že u zvířat, která jsou krmená vysokotučnou dietou, vede podávání Cordycepsu ke snížení hodnot tuků, celkového cholesterolu, špatného LDL, zatímco u zvířat bez Cordycepsu se tyto hodnoty výrazně zvyšují. Při odebírání vzorků z jater se také zjistilo, že se díky Cordycepsu snižuje ukládání tuků v játrech, nedochází k hepatosteatóze.
Shimada T, Hiramatsu N, Kasai A, Mukai M, Okamura M, Yao J, Huang T, Tamai M, Takahashi S, Nakamura T, Kitamura M. Suppression of adipocyte differentiation by Cordyceps militaris through activation of the aryl hydrocarbon receptor. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2008 Oct;295(4):E859-67.
Guo P, Kai Q, Gao J, Lian ZQ, Wu CM, Wu CA, Zhu HB. Cordycepin prevents hyperlipidemia in hamsters fed a high-fat diet via activation of AMP-activated protein kinase. J Pharmacol Sci. 2010;113(4):395-403.
Kim SB, Ahn B, Kim M, Ji HJ, Shin SK, Hong IP, Kim CY, Hwang BY, Lee MK. Effect of Cordyceps militaris extract and active constituents on metabolic parameters of obesity induced by high-fat diet in C58BL/6J mice. J Ethnopharmacol. 2014;151(1):478-84.
Li F, Wu Z, Sui X. Biotransformation of ginsenoside Rb1 with wild Cordyceps sinensis and Ascomycota sp. and its antihyperlipidemic effects on the diet-induced cholesterol of zebrafish. J Food Biochem. 2020 Jun;44(6):e13192. doi: 10.1111/jfbc.13192.
7, Protiúnavový Cordyceps
Cordyceps je výjimečný svými schopnostmi posilovat fyzickou i psychickou kondici, oddalovat nástup únavy a urychlovat rekonvalescenci. Byly provedeny studie jak s vrcholovými sportovci, např. cyklisty, tak se “sváteční” sportovci. Sportovní výkon je spojená s nárůstem hromadění různých metabolitů ve svalech, např. kyseliny mléčné, dochází také k mikroporaněním svalů a mírnému zánětu. To samozřejmě vede k únavě svalů a bolestem. Při užívání Cordycepsu se svalovina prokrvuje, lépe využívá energie v podobě glykogenu a snižuje zánět ve svalech a podporuje reparaci svalů. Z toho vyplývá, že únava nastupuje později, je větší výdrž i síla a urychluje se regenerace. Cordyceps tak snižuje i riziko přetrénování. Bylo též provedeno velké množství studií na zvířatech, která byla umístěna do nádrže s vodou a sledovalo se, jak dlouho vydrží plavat. Myši užívající Cordyceps vydržely plavat delší dobu, a to až o 20 minut.
V lidské studii z roku 2020 bylo 21 osob, které dostávaly buď preparát s rhodiolou a cordycepsem, nebo stejně vypadající neúčinné tablety. Lidé prošli 14denním tréninkem. Ukázalo se, že podávání Cordycepsu zvýšilo při stejném tréninku “rychlost”, bench press zvedání, osoby zvládali vyšší celkovou nálož cvičení atd.
Zatím jsme zmínili jen fyzickou stránku a nyní se zaměříme i na psychiku. Psychický stres také vede k únavě a vyčerpání. I zde může být Cordyceps přínosem. Má totiž vliv na mozek a jeho aktivitu, ovlivňuje produkci neurotransmiterů v mozku, zvyšuje hodnoty serototinu. Mírní např. deprese, zvyšuje schopnost se adaptovat na změnu podmínek, zvyšuje schopnost učení, soustředění atd.
Kreipke PhD VC, Moffatt PhD RJ, Tanner Ma CJ, Ormsbee PhD MJ. Effects of Concurrent Training and a Multi-Ingredient Performance Supplement Containing Rhodiola rosea and Cordyceps sinensis on Body Composition, Performance, and Health in Active Men. J Diet Suppl. 2020 Oct 20:1-17. doi: 10.1080/19390211.2020.1822486.
Siu K. M, Mak D. H, Chiu P. Y, Poon M. K, Du Y, Ko K. M. Pharmacological basis of “Yin-nourishing” and “Yang-invigorating” actions of Cordyceps, a Chinese tonifying herb. Life Sci. 2004;76:385–95.
Rossi P, Buonocore D, Altobelli E, Brandalise F, Cesaroni V, Iozzi D, Savino E, Marzatico F. Improving Training Condition Assessment in Endurance Cyclists: Effects of Ganoderma lucidum and Ophiocordyceps sinensis Dietary Supplementation. Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:979613.
Colson S. N, Wyatt F. B, Johnston D. L, Autrey L. D, FitzGerald Y. L, Earnest C. P. Cordyceps sinensis- and Rhodiola rosea-based supplementation in male cyclists and its effect on muscle tissue oxygen saturation. J Strength Cond Res. 2005;19:358–63.
Nishizawa K, Torii K, Kawasaki A, et al., editors. Antidepressant-like effect of Cordyceps sinensis in the mouse tail suspension test. Biol Pharm Bull. 2007;30:1758–62.
8, Cordyceps zpomaluje stárnutí
Pokud se podíváme na výše napsané účinky Cordycepsu, jasně nám vyplývá, že Cordyceps zpomaluje proces stárnutí, mírní degenerační procesy a spíš posiluje regeneraci. Byl proveden velmi zajímavý pokus, kdy se u myší, jimž se podala D-galaktóza (urychluje stárnutí), projevil pozitivní efekt Cordycepsu. Vlastně se mírně zvrátil proces stárnutí. Došlo ke zlepšení mozkových funkcí, tj. učení se, reagovat na podněty a pamatovat si. U zvířat se také zvýšila potence.
Wang YH, Ye J, Li CL, Cai SQ, Ishizaki M, Katada M. An experimental study on anti-aging action of Cordyceps extract. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2004;29(8):773-6.
Ji D.B, Ye J, Li C.L, Wang Y.H, Zhao J, Cai S.Q. Antiaging effect of Cordyceps sinensis extract. Phytother Res. 2009;23(1):116-22.
9, Cordyceps pomůže libidu a potenci
Již jsme si přiblížili, že Cordyceps posiluje naši kondici. Není tedy překvapením, že může zvýšit i naši sexualitu a plodnost. Studie ukazují, že podávání Cordycepsu může zvýšit hodnoty testosteronu, což je samozřejmě také spojené s plodností, lepší tvorbou spermií i jejich kvalitou, včetně pohyblivosti. Díky tomu, že Cordyceps také rozšiřuje malé cévy, pozitivně ovlivňuje také erekci, která je závislá právě na prokrvení penisu. Prokrvení pohlavních orgánů u ženy pak samozřejmě vede ke zvýšení sexuální touhy. U žen pak musíme zmínit také podporu produkce ženských hormonů, hlavně estrogenu. To může být využitelné např. v době přechodu, menopauzy. Můžeme zmínit jednu významnou studii, v níž bylo 2 mužů, kteří dostávali 8 týdnů Cordyceps, došlo u nich k 33% nárůstu množství spermií a o 29 % se snížil výskyt deformací spermií. Přežití spermií se zvýšilo o 79 %. Jsou to tedy vysoká čísla. Studie, v níž bylo 189 mužů a žen došlo k nárůstu sexuální touhy o 66 %, u žen byl nárůst libida o 86 %.
Chang Y, Jeng KC, Huang KF, Lee YC, Hou CW, Chen KH, Cheng FY, Liao JW, Chen YS Effect of Cordyceps militaris supplementation on sperm production, sperm motility and hormones in Sprague-Dawley rats. Am J Chin Med. 2008;36(5):849-59.
JIN Hong-lan1, GUO Rui-xin2 Influence of Cordyceps Sinensis on Reproduction and Testis Morphology in Mice. Shenzhen Journal of Integrated Chinese and Western Medicine. 2005-6
Hirokazu Kawagishi, Kentaro Okamura, Fumio Kobayashi, Noriko Kinjo. Estrogenic Substances from the Mycelia of Medicinal Fungus Cordyceps ophioglossoides (Ehrh.) Fr. (Ascomycetes). IntJMedMushr.v6.i3.40 2004
Bu-Miin Huang, Kuei-Yang Hsiao, Pei-Chin Chuang, Meng-Hsing Wu, Hsien-An Pan, and Shaw-Jenq Tsai. Upregulation of Steroidogenic Enzymes and Ovarian 17β-Estradiol in Human Granulosa-Lutein Cells by Cordyceps sinensis Mycelium. Biology of Reproduction May 1, 2004 vol. 70 no. 5 1358-1364
Drewes S. E, George J, Khan F. Recent findings on natural products with erectile-dysfunction activity. Phytochemical. 2003;62:1019–25
Jiraungkoorskul K, Jiraungkoorskul W. Review of Naturopathy of Medical Mushroom, Ophiocordyceps Sinensis, in Sexual Dysfunction. Pharmacogn Rev. 2016;10(19):1-5. doi:10.4103/0973-7847.176566
10, Cordyceps a ledviny
Během života může dojít i poškození některých orgánů. Ledviny jsou velmi citlivé a jejich onemocnění je v populaci poměrně časté. Můžeme říci, že např. cukrovkáři mívají značné potíže s ledvinami, což souvisí s vysokou hladinou krevního cukru. Navíc mohou ledviny postihnout infekce či autoimunitní onemocnění. Nelze opomenout ani toxický vliv některých látek a léků na ledviny. Vážné poškození ledvin vede k nutnosti nemocného dialyzovat a transplantovat mu nový orgán. Jak jsme si řekli, Cordyceps mírní zánět a snižuje oxidační stres, což také omezuje poškození ledvin. Podporuje také jejich regeneraci.To se potvrdilo v mnoha studiích. Jak jsme již zvyklí, nejčastěji byly prováděny na zvířatech. Vyzdvihneme výsledky studie na krysách, jejichž ledviny byly málo zásobené krví, tj. ischemické, což vede k poškození. Krysy, které dostávaly Cordyceps, měly mnohem mírnější poškození ledvin než krysy, které Cordyceps nedostávaly. Stejně jako před ischemií chrání Cordyceps také před toxickými látkami, např. cyklosporinem A, která se využívá k tlumení imunitního systému u autoimunitních nemocí nebo po transplantaci. Při podávání Cyklosporinu nejsou ledviny tak výrazně poškozeny jako bez něj. Poslední zmíníme metaanalýzu shrnující výsledky studií, v nichž bylo dohromady 655 osob, kteří byli dialyzováni, část dostávala k léčbě i Cordyceps, část jen běžnou terapii bez Cordycepsu. Podávání Cordycepsu bylo spojené s poklesem CRP, což je marker zánětu. Byly též lepší hodnoty albuminu (ten uniká poškozenými ledvinami s močí z těla) i hemoglobinu (hodnoty klesají, jelikož ledviny vyrábí méně EPO). Přidání Cordycepsu k běžné léčbě pacientů se selhávajícími ledvinami může být přínosné.
Wojcikowski K, Johnson D. W, Gobë G. Medicinal herbal extracts-renal friend or foe? Part two: Herbal extracts with potential renal benefits. Nephrology (Carlton) 2004;9:400–5.
Chyau CC, Chen CC, Chen JC, Yang TC, Shu KH, Cheng CH. Mycelia glycoproteins from Cordyceps sobolifera ameliorate cyclosporine-induced renal tubule dysfunction in rats. J Ethnopharmacol. 2014;153(3):650-8.
Lu L. Study on effect of Cordyceps sinensis and artemisinin in preventing recurrence of lupus nephritis. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie HeZa Zhi Zhongguo Zhongxiyi Jiehe Zazhi/Chinese J. Integrated Traditional Western Med./Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Xue Hui, Zhongguo Zhong Yi Yan Jiu Yuan Zhu Ban 2002; 22 : 169–71.
Zheng F, Li LS, Chu XM. Effects of fermented cordyceps on acute renal damage induced by gentamycin in rats. China J. Chin. Material Med. 1994; 19: 494–7.
Zhao X, Li L. Cordyceps sinensis in protection of the kidney from cyclosporine A nephrotoxicity. Chung-Hua I Hsueh TsaChih 1993;73(410–2): 447.
Wu Z. L, Wang X. X, Cheng W. Y. Inhibitory effect of Cordyceps sinensis and Cordyceps militaris on human glomerular mesangial cell proliferation induced by native LDL. Cell Biochem Funct. 2000;18:93–7.
Bee Yean O, Zoriah A. Efficacy of Cordyceps sinensis as an adjunctive treatment in hemodialysis patients: a systematic review and Meta-analysis. J Tradit Chin Med. 2019 Feb;39(1):1-14. PMID: 32186018.
Stejně jako ledviny jsou i játra orgánem, který je velmi zatěžovaný a snadno poškoditelný. Naštěstí mají velké regenerační schopnost, ale ani to játra mnohdy neochrání. Mohou být poškozena toxiny/jedy/léky, autoimunitními procesy i infekcemi. Již výše jsme uvedli, že Cordycpes mírní zánět a oxidační stres, a to i v případě jater. Chrání je tedy před poškozujícími zánětem a škodlivinami. Snížením tuků v krvi pak dále ulehčí játrům, do nichž se tuky ukládají.
Zhao S. L. Advance of treatment for Cordyceps on chronic hepatic diseases. Shanxi Zhong Yi. 2000;16:59–60.
Gong H. Y, Wang K. Q, Tang S. G. Effects of Cordyceps sinensis on T lymphocyte subsets and hepatofibrosis in patients with chronic hepatitis B. Hunan Yi Ke Da Xue Xue Bao. 2000;25:248–50
Liu Y. K, Shen W. Inhibitive effect of Cordyceps sinensis on experimental hepatic fibrosis and its possible mechanism. World J Gastroenterol. 2003;9:529–33.
Zhu J. L, Liu C. Modulating effects of extractum semen Persicae and cultivated Cordyceps hyphae on immuno-dysfunction of inpatients with posthepatitic cirrhosis. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 12(195):207–9.
Gu L, Yu T, Liu J, Lu Y. Evaluation of the mechanism of cordyceps polysaccharide action on rat acute liver failure. Arch Med Sci. 2020 Apr 6;16(5):1218-1225. doi: 10.5114/aoms.2020.94236. PMID: 32864011; PMCID: PMC7444724.