Jak užívat vitální houby

Zpět

Jak užívat vitální houby

Jak správně užívat vitálních houby?

Vitální houby jsou dnes jedním z nejpopulárnějších prostředků na podporu zdraví člověka. Proč tomu tak je? Díky výjimečnému komplexu bioaktivních účinných látek dokáží pomoci s řadou zdravotních obtíží. Od oslabeného či nepřiměřeně reagujícího imunitního systému (alergické či autoimunitní reakce), přes nádorová onemocnění, záněty, metabolické problémy, až po psychické nerovnováhy. Ta škála účinků je mimořádně široká.

Víte, jak vitálních houby užívat?

1, Výběr hub

V prvé řadě je třeba houby správně vybrat. Podle problémů, které chcete řešit. V tom vám pomůže tento Wiki Houbář. Pokud si nebudete přesto jisti, vyhledejte lékaře, nebo terapeuta, který ve své praxi houby používá. Využít můžete i odbornou poradnu, kterou někteří výrobci nabízí. Buďte zde opatrní, protože ne každý, kdo to o sobě tvrdí, je opravdu odborník.

Stejně tak na internetu najdete mnoho často protichůdných informací. Z mé zkušenosti jsou to občas nesmysly, které mohou člověku i uškodit.

V praxi často kombinuji několik vitálních hub dohromady. Působí synergicky, jejich účinek se potencuje. To je velký rozdíl například od bylinných receptů, kdy dávám pouze jeden recept v daném čase a maximálně dva různé recepty v jednom dni. U hub není problém dát v jeden čas třeba čtyři druhy najednou. Nicméně byste měli vědět, proč to děláte.

Pokud vás houby zajímají a chcete se o nich dozvědět více, tak kromě tohoto Wiki Houbáře můžete shlédnout i některé webináře, které pravidelně pořádám. Hodně informací najdete i v sekci Články či Videa.

2, Dávkování vitálních hub

U dávkování záleží na tom, v jaké formě vitální houby užíváte. Zda si vaříte odvary nebo houby užíváte ve formě prášku či extraktu. Nejčastější a u zdravotních problémů nejefektivnější je užívání vitálních hub ve formě horkovodních extraktů. Je to ze dvou důvodů. Díky extrakci se zvýší koncentrace účinných látek tedy i účinnost, a zároveň se zvýší jejich biologická dostupnost (organismus není jinak schopen využít účinné látky uzavřené v chitinových pouzdrech houbových buněk).

a, Houby ve formě extraktů (doporučovaná forma užívání)

Pokud užíváte houby ve formě 30% extraktů, tak doporučuji:

Preventivní užívání

  • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

U lehčích zdravotních problémů

  • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

U vážnějších zdravotních problémů

  • 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

b, Houby v tinktuře

  • tinkturu dávkujte podle váhy
  • obvykle se dává tolik kapek, kolik člověk váží
  • tato denní dávka se rozdělí na polovinu, polovina se užívá ráno a polovina v poledne

c, Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

  • obvykle 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě
  • jedná se spíše o preventivní užívání

d, Sušené houby

  • 20-100 g na den
  • buď se přidávají do jídla, nebo se z nich dělají odvary
  • odvar připravíte tak, že vezmete 100 g hub a vložíte je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte na mírném plamenu. Některé houby můžete sníst i s odvarem (např. Hericium), některé jsou k jídlu příliš dřevité (jako Reishi).

Další doporučení k užívání

  • výše uvedené dávkování je myšleno pro dospělé – pro osoby mezi 50-70 kg, u dětí či těžších osob se dávkování uzpůsobuje poměrově
  • houby by se měly užívat na lačno, obvykle doporučuji minimální odstup půl hodiny před jídlem či hodinu po jídle
  • houby je dobré zapíjet vodou nebo slabým čajem
  • doporučení „na lačno“ se vztahuje i k dalším lékům či doplňkům stravy
  • pokud řešíte problémy spojené s imunitním systémem (i sekundárně, takže skoro vždy), tak doporučuji používat pravidlo 5 dní užívat, 2 dny pauza, nedochází pak k nadměrné stimulaci a únavě imunitního systému a užívání je efektivnější
  • při užívání hub zvyšte příjem vitaminu C - buď zvyšte konzumaci ovoce a zeleniny nebo přidejte extrakt z brazilské třešně Aceroly
  • pokud máte oslabené trávení, mohou být pro vás houby trochu „těžké“, pokud se v počátcích užívání objeví příznaky jako je nadýmání, tlaky v oblasti žaludku, průjem, nevolnost apod., doporučuji snížit dávku nebo houby něčím lehkým zajídat, tyto problémy obvykle během pár dnů vymizí
  • občas se v počátcích užívání objevuje „čisticí“ reakce - tím, jak houby organismus pročišťují a tělo se začne zbavovat odpadních látek či mrtvých organismů, tak mohou vznikat různé příznaky, obvykle to bývá výsev na kůži, únava, motání hlavy, nevolnost, zvýšená teplota apod., pokud nelze tyto příznaky vydržet, doporučuji snížit dávkování nebo houby na pár dní vysadit, po opětovném nasazení je vhodné dávku zvyšovat postupně
  • nejčastěji používám při řešení zdravotních problémů horkovodní extrakty. Podle mého názoru jsou optimální extrakty s 30 % polysacharidů, pokud je koncentrace vyšší, účinek se mění a vzdaluje se účinku přírodní houby, pokud je koncentrace naopak nižší, snižuje se účinek
  • některé houby (obvykle Chaga a Reishi) se zpracovávají tzv. dvojitou extrakcí - nejprve se provede horkovodní extrakce a po ní extrakce alkoholem, je to z důvodu uvolnění účinných látek, které jsou vodou nerozpustné, třeba triterpenů nebo některých sterolů, podobný postup se dělá i při výrobě tinktur

3, Doba užívání

Velmi často dostávám otázku, jak dlouho houby užívat, aby se projevil kýžený efekt na zdravotní stav? To je velmi individuální a záleží na mnoha okolnostech. Záleží na věku pacienta, na vážnosti, typu a síle daného onemocnění, na vitalitě daného člověka atd.

Obecně říkám: „Vydržte 2-3 měsíce“. Do té doby musí vidět nějaký efekt. Minimálně zlepšení stavu. Někdy lidé pozorují zlepšení v řádech dní. Někdy to ale trvá.

Co se týče doby léčby již propuklých chronických problémů, tak vitální houby lze užívat dlouhodobě. Klidně i roky. Nicméně člověk musí vidět neustále nějaký efekt, nějaká zlepšení stavu. 

Jinak užívání hub doporučuji u lidí oslabených nebo před nějakým náročnějším obdobím. Pokud se například dítě chystá do školky, tak to je případ, kdy je houby dobré užívat už předem. Nebo lidé, kteří si prošli onkologickým onemocněním, tak pro ně je vhodné si dělat 1-2x ročně kůru z vitálních hub. Podpoří si tak vitalitu.

4, Důležitá je kvalita vitálních hub

Asi víte, že houby v lese do sebe lehce natáhnou jakoukoliv škodlivinu. Těžké kovy, radioaktivitu, pesticidy, plísně apod. Proto je extrémně důležité užívat houby od kvalitních dodavatelů. Kvalitní dodavatel vystupuje transparentně, veškerou houbovou surovinu neustále testuje v renomovaných laboratořích (kvalitní dodavatelé testují na více jak 250 škodlivých látek).

Kromě testování na škodlivé látky dobrý dodavatel testuje houbovou surovinu i na kvalitu a autentičnost účinných látek. Tedy aby houbový produkt obsahoval opravdu to, co dodavatel deklaruje, tzn., aby houba opravdu obsahovala houbové polysacharidy, a ne třeba bramborový škrob. Běžná laboratoř to nepozná, zato pacient to pozná na účincích velmi rychle.

5, Nežádoucí účinky a kontraindikace

Při užívání vitálních hub nepozoruji prakticky žádné negativní vedlejší účinky. O nepříjemnostech v počátcích užívání navázaných na oslabené trávení či „čistící“ reakci jsem psal výše.

Vzácné jsou i alergické reakce. Za svou mnohaletou praxi jsem se s alergickou reakcí na houby setkal asi jen jednou.

Houby lze užívat souběžně s většinou léků. Jen je třeba je užívat v jiný čas, dodržovat pravidlo „na lačno“. Lze je užívat i v průběhu onkologické léčby souběžně s chemoterapií, radioterapií či biologickou léčbou. Je to výhodné, protože houby přímo pomáhají likvidovat rakovinné buňky (působí cytostaticky a cytotoxicky) a zároveň posilují vitalitu člověka, který pak lépe zvládá negativní dopady konvenční léčby. Více viz zde.

Co nedoporučuji:

  • užívat houbu Auricularia souběžně s léky na ředění krve
  • užívat houby krátce po transplantacích. Obvykle doporučuji začít až cca 2 roky po transplantaci.

Ve většině ostatních případů lze houby užívat i souběžně s léky tlumícími imunitní reakce (imunosupresiva). Houby totiž dokáží imunitní systém nejen posilovat, pokud je oslabený, ale také ho i tlumit, pokud reaguje nepřiměřeně. A to buď vůči cizorodým látkám, jako je třeba pyl, což jsou alergické reakce, nebo reagují nepřiměřeně vůči vlastním zdravým buňkám, což jsou autoimunitní reakce.