Maso se tráví průměrně 3 až 5 hodin dle druhu masa a způsobu jeho přípravy. U nás patří mezi nejstarší maso ovčí a kozí.
Maso otíráme pouze utěrkou, neomýváme ho. Při přípravě masa bychom si měli být vědomi, že pokud je maso vystaveno náhlému horku srazí se část bílkovin a na povrchu masa se vytvoří ochranná vrstva, která zamezí unikat šťávám.
Když chceme mít silný vývar, pak maso vkládáme do studené vody. Pokud vaříme maso pro maso, tak pak ho vložíme do vroucí vody. Pokud chceme maso dusit, nejdříve ho zprudka opečeme a pak teprve podlijeme a přidáme přísady a přikryjeme a dusíme do měkka. Do masa nepícháme vidličkou, protože byste ho porušili a vytekla by všechna šťáva.
Mírné a občasné používání masa je prospěšné. Naše tělo potřebuje 5% až 10% živočišných bílkovin, bohužel dnes se v Evropě a Americe pohybuje jejich spotřeba kolem 30% až 40%, což je pro naše tělo škodlivé.
Měli bychom mít na zřeteli, že maso obsahuje velké množství purinů a je silně kyselinotvorné, takže je nutné doplňovat konzumaci masa silně zásaditými potravinami (zelenina nebo ovoce). Maso též vytváří mnoho odpadních produktů, což pak vyvolává i větší potřebu pít a oslabovat ledviny.
Vyšší konzumace masa je vhodná v období podzimu a zimy, kdy potřebuje mírné množství kyselinotvorných potravin, abychom stáhli naše póry a chránili tělo před chladem.