Pro zahrádkáře dotěrný plevel, pro bylinkáře skrývá obrovskou léčivou sílu. První jarní lístky zahánějí jarní únavu a dodávají tělu vitaminy. Hospodyňky lístky využívaly na přípravu salátů a přidávaly je do jídla, připravovaly z nich jarní zelenou polévku společně s kopřivou a dalšími bylinkami, aby podpořily po zimě příjem vitaminů.
Listy pampelišky obsahují vitaminy A, B, C a D, betakaroten a z minerálních látek pak křemík, draslík, vápník a železo.
Kořen obsahuje hořčiny, třísloviny, fytonocidy, inulin, cholin, steroly, pryskyřice, silice, bílkoviny a z minerálních látek měď, mangan a draslík.
Léčivou drogou je hlavně kořen, který by se měl sbírat na podzim. Jeho hořká chuť ho předurčila k léčbě všech trávicích problémů. Podporuje činnost jater, žlučníku (zabraňuje tvorbě a růstu žlučových kamenů), ledvin, střev, podporuje tvorbu červených krvinek a krvetvorbu, silně pročišťuje. Zlepšuje činnost slinivky a je skvělá i při onemocnění cukrovkou. Snižuje krevní tlak, podporuje krevní oběh a zlepšuje činnost srdce. Podporuje močení a díky tomu je skvělý při dietách a zadržování vody v organismu.
Účinky listů pampelišky ocení všichni ti, kteří mají zvýšenou tvorbu žaludečních šťáv (je skvělá šťáva z listů pampelišky, štamprdličku před jídlem), dále pak revmatici (skvělá je šestitýdenní kůra, kdy denně sní hrst listů pampelišky),
Vstupuje do dráhy srdce a tenkého střeva, má osvěžující povahu a hořkou chuť.