Rýže

Zpět

Rýže

Pravděpodobně se začala pěstovat na území dnešního Thajska a to již okolo 4000 let př. n. l. Odtud se pěstování naučili i obyvatelé Číny a Indie. Do západní Asie a Řecka přivezli rýži vojska Alexandra Velikého. Za dob Římského impéria se pak pěstovala okolo celého Středozemního moře, v jižní Evropě, jižní Africe a v Egyptě. 

Používá se hlavně jako zahušťovadlo, zvyšuje objem a pojivost. Je vhodná pro přípravu vařených sladkých pokrmů, například kaší. Pokud rýžovou mouku chcete použít při pečení, smíchejte ji s jiným druhem mouky.

Rýže obsahuje kolem 12 % bílkovin, 72 % sacharidů a pouze 2,4 % tuků a zejména vitamíny B 1, B 2 a B 3.

Rýže je kyselinotvorná, je vhodné při vaření do ní přidávat mořskou řasu.

Rýže neobsahuje lepek.

Rýže je chuti sladké a povahy neutrální, sladká rýže má povahu teplou. Ovlivňuje slezinu, žaludek a lepivá rýže prospívá i plicím. Vhodná je při ekzémech a problémech s vyprazdňováním, při zácpě i průjmech. Rýže je velmi vhodná pro dětské stravování.

Účinky se liší podle jednotlivých druhů rýže, kterých jsou desítky, takže ty nejznámější, které můžete koupit v našich obchodech, jsou níže popsány s jejich základními účinky.

Rýže Basmati

se pěstuje na úpatí Himaláje a patří mezi jednu z nejkvalitnějších. Po uvaření nelepí a je typická hlavně pro indickou a pákistánskou kuchyni. Po sklizni se nechává ještě alespoň rok uskladněna v suchu a temnu. Má pak nižší obsah vody, lepší chuť, nižší lepivost a kratší dobu úpravy.

Basmati je velmi jemná rýže, která má i velmi jemnou energii. Je sladké chuti, má neutrální povahu a podporuje činnost žaludku a sleziny.

Jasmínová rýže

se pěstuje v Thajsku a Číně, a též se v těchto kuchyních hojně využívá. Hodně lepí a má příjemnou vůni po jasmínu. Patří mezi nejteplejší druhy rýže.

Rýže arborio a carnaroli

se pěstují především v Itálii. Používá se hlavně do rizota. Je kulatozrnná, perličkovitá rýže a po uvaření vytvoří krémovitou hmotu. Patří mezi nejteplejší druhy rýže.

Indiánská rýže

vlastně není rýže, ale jsou to semena severoamerické vodní trávy, která jsou tmavá a dlouhá. Má vysoký obsah vitaminu B a využívá se při přípravě salátů. Já ji osobně využívám při přípravě rizota samostatně a velmi často i jako přílohu nebo zavářku do polévky. Patří mezi teplejší druhy.

Divoká tmavá rýže ochlazuje a napomáhá odvádět tekutiny. Má sladkou chuť a osvěžující povahu, prospívá ledvinám a močovému měchýři.

Natural rýže

je výrazné nahnědlé barvy. Oproti bílé rýži je bohatší na vlákninu, ale potřebuje delší dobu na vaření.

Z natural rýže si může připravit i výborný čaj, pokud máte problémy s trávením. Rýži opražíte na suché pánvi, jakmile začne být cítit, stáhnete ji a necháte vychladit. Pak si můžete dát do šroubovací sklenice. Čaj si připravíte tak, že 1 polévkovou lžíci upražené rýže zalijete 200 ml horké vody a necháte 10 minut louhovat a pomalu popíjíte. Můžete i přidat pár snítek zeleného čaje, to je vhodné při pálení žáhy.

Tato rýže je neutrální a má sladkou chuť. Podporuje činnost sleziny, žaludku a pic. Je vhodná při problémech s průjmem, zvracením a s letní horkostí.

Parboiled rýže

je kompromisem mezi natural a bílou. Je upravena speciální technologií, aby se rychleji uvařila. Obsah vitaminů skupiny B, včetně niacinu a kyseliny listové, vápníku a železa je v porovnání s běžnou loupanou rýží údajně téměř dvojnásobný.

Parboiled má výrazně teplou povahu, je sladké chuti a podporuje činnost sleziny a žaludku, podporuje tvorbu krve a energie, zvlhčuje, tudíž napomáhá vyživovat tekutiny.

Nishiki

je japonská rýže na sushi. Po uvaření se velmi lepí a je téměř průsvitná. Má tepleší povahu než např. rýže basmati.

Rudá bhútánská rýže

je krátkozrnná a zbarvena do červena. Má ořechovou chuť a pěstuje se ve vysoké nadmořské výšce v Himálaji. Já osobně ji používám jako přísadu k bílé rýži nebo do rizota.

Červená rýže patří mezi skvělá tonika krve. Má neutrální povahu, sladkou chuť a ovlivňuje činnosti sleziny, žaludku a srdce.

Černá rýže

je sladké chuti s lepkavým povrchem, která vařením získá fialovou barvu. I tuto rýži používám do rizota či do klasické bílé rýže. Je hodně sytá a hutné a může ji zařadit mezi nejteplejší druhy rýže.

Černá rýže vyživuje ledviny a krev, je hodně sytá, má sladkou chuť, je neutrální povahy a podporuje činnost sleziny, žaludku, ledvin a podporuje tvorbu energie a krve.

Sladká rýže

se u nás dá koupit v prodejnách zdravé výživy. Je přirozeně sladká a používá se k přípravě ranních kaší. Velmi podporuje činnost sleziny a celkově prospívá trávení, je teplejší, než rýže dlouhozrnná a je vhodná pro malé děti.