Qi je hybnou silou našeho organismu. Qi obvykle překládáme jako „energie“. Je aktivátorem funkcí, je zdrojem tepla našeho organismu, její yangová část tvoří ochranný obal kolem nás a je součástí naší obranyschopnosti, reguluje tok krve a drží krev v cévním systému, zodpovídá za látkovou výměnu, tedy činnost našeho metabolismu a dodává našemu tělu výživné látky, které podporují jeho fungování a regeneraci.
Na kvalitu naší Qi má vliv jak kvalita a síla esence, kterou jsme převzali od svých předků, tak kvalita potravy, kterou přijímáme, a kvalita vzduchu, který dýcháme. A také síla orgánů, které Qi z potravy a vzduchu vyrábí.
Pokud mluvíme o nedostatku Qi, tak většinou máme na mysli nedostatek Qi Sleziny. Nicméně Qi může chybět i ve většině dalších orgánů – v Plicích, pak se nám hůř dýchá, v Ledvinách, pak máme problém s inkontinencí, v Srdci, pak můžeme mít problém s arytmiemi atd.
Qi Sleziny (naše trávení) slouží k přeměně potravy na Qi a krev, což je v podstatě palivo našeho organismu. Pokud je tato její funkce oslabená, náš organismus chřadne.
Člověk s nedostatkem Qi bývá unavený a vyčerpaný, bývá unavený po jídle a také bledý, trpí nechutenstvím, sklonem k řídké stolici nebo průjmům, měkkou stolicí, nadýmáním, snadným přibíráním na váze a nebo nadměrným hubnutím, chutí na sladké, gynekologickými výtoky, sníženou odolností a tendencí k častým nachlazením, averzí k chladu, zadýcháváním se, krátkým dechem, sníženou sexuální touhou, nedostatkem síly v končetinách, pobolíváním hlavy spojeným s únavou, lehce se dělajícími modřinami, tendencí k přemítání a obavám atd.
Jídelníček určený k posílení Qi Sleziny klade důraz na chutná jednoduchá jídla skládající se z poměrně malého množství přísad. Základem tohoto jídelníčku jsou složité sacharidy doplněné malým množstvím vysoce hodnotných proteinů (bílkovin) a lehce povařené zeleniny. K získání toho nejkvalitnějšího Qi ze stravy musí být samotná jídla čerstvá a plná života a musí lahodit nejen jazyku, ale i oku. Místně pěstované sezónní potraviny mají nejlepší Qi.
Přestože každé jídlo je třeba tepelně upravit, nedoporučujeme zbytečné rozvařování až do kašovita. V závislosti na druhu potraviny většinou stačí lehké povaření, po kterém jídlo zůstane ještě trochu křupavé. Listovou a křehkou zeleninu, jako jsou například brokolice či fazole, stačí lehce povařit, zatímco kořenová zelenina a zrniny si udrží tvar, strukturu i Qi i po dlouhém pomalém vaření.
Proces trávení potravy začíná již v ústech, proto je třeba potravu důkladně rozžvýkat a pomalu vychutnávat. Jídlo si musí člověk užít. Přísné či jednotvárné diety Slezině škodí.
Už samotná příprava může mít značný vliv na celkovou kvalitu Qi a blahodárné účinky jídla. Není třeba zdůrazňovat, že pokrmy připravované s láskou a potěšením chutnají lépe než ty zakoupené v obchodech nebo připravované ve spěchu či s nechutí. To je často kamenem úrazu, protože ne každý vaří rád či na to má čas. Avšak věnování času a úsilí vlastní výživě je samo o sobě důležitou součástí léčebného procesu. Na posilování Sleziny se totiž můžete sami aktivně podílet tím, že si o víkendech vyhradíte čas na přípravu hustých a výživných polévek, zeleninových a masových vývarů a šťáv z dušeného masa a zeleniny. Navíc si tím zlepšíte duševní pohodu, což Slezině rovněž prospívá.
Ano: všechna vařená a teplá jídla, dlouhé pomalé vaření; polévky, zeleninové a masové vývary a šťávy z dušeného masa či zeleniny; důkladné žvýkání; jednoduché kombinace několika málo přísad; menší porce častěji; dodržování pravidelných časů k jídlu; dostatek složitých sacharidů a zeleniny; málo masa, protože velké množství masa příliš zatěžuje trávení (i proto se preferují masové vývary, které doplní krev, ale nezatíží trávicí systém) ; po jídle je dobrá krátká procházka či jiný nenáročný pohyb
Ne: nadměrný příjem tekutin v jídlech; přejídání se; vynechávání jídel a nepravidelná strava; stravování se během práce
Neutrální nebo teplé sladké chutě: lehké obiloviny, zvláště bílá rýže a rýžová kaše (congee), oves, pražený ječmen, jáhly, lepkavá (sladká) rýže, špalda, dýně, sladké brambory, celer, tykev, mrkev, kukuřice, pastinák, cizrna, černé fazole, batáty, jamy, hrách, vlašské ořechy, kompot, kuřecí, hovězí, jehněčí, játra, ledvinky, makrela, tuňák, ančovičky
Ostré chutě (ale v malém množství): cibule, pórek, česnek, vodnice, paprika, čerstvý zázvor, skořice, muškátový oříšek, fenykl, kuchyňská koření
Složité sladké chutě (ale v malém množství): melasa, datle, rýžový sirup, ječný slad, palmový cukr.
V zimním období můžeme mít stravu lehce pikantní, která prohřeje a rozhýbá energii.
Nevařené a syrové potraviny chladné povahy: saláty, syrové ovoce (celé i vymačkaný džus, zvláště z citrusů), pšenice, klíčky a obilné výhonky, syrová zelenina, rajčata, špenát, mangold řapíkatý (římský špenát), tofu, chaluhy, sůl, přílišné množství sladkých jídel a koncentrovaná sladidla, hnědá rýže, antibiotika, vitamín C (ve větším množství než 1-2 gramy denně), pivo
Potraviny zadržující a vytvářející vlhkost: zmrzlina a mléčné výrobky (kromě malého množství másla a jogurtu), cukr, čokoláda, ořechy a semínka (s výjimkou vlašských ořechů), ořechová másla
Potřebujeme-li posílit Qi Sleziny, pak:
Snadno stravitelné sacharidy obsažené například v bílé rýži, ovsu a škrobovité kořenové zelenině by měly tvořit hlavní složku přijímané potravy, zhruba 40−60 %. Zbytek by se měl skládat z vařené zelené, červené a žluté zeleniny (30−40 %) a malého podílu (zhruba 10−20 %) vysoce kvalitních proteinů. To je zvlášť důležité v počátcích léčby. S tím, jak začne Slezina sílit, lze samozřejmě přidávat další prvky. Nicméně v případě vyššího zvlhčení si je třeba pečlivě hlídat objem přijímaných sacharidů. Pokud již Slezina zesílila nebo pobýváme-li v horkém podnebném pásu, lze přidat i menší množství listové zeleniny (na sendvičích atd.).
Jak připravovat vývary posilující Qi?
Obilný bujón
Má revitalizující účinky, podporuje trávení, detoxikuje střeva a zklidňuje a podporuje činnost žaludku. Je možné ho pít teplý každé ráno na lačný žaludek nebo před každým jídlem. Prohřeje žaludek a nastaví naše trávení na provozní teplotu.
Obilný vývar vaříme vždy z celého zrna a nepoužíváme vločky. Pokud odvar podáváme dětem mladším 3 let, pak zrno namelte nahrubo v mlýnku, den před vařením namočte a potom vařte. Bude velmi dobře stravitelný. Tato úprava je vhodná i pro lidi s problematickým trávením, dráždivým tračníkem nebo refluxem.
Co potřebujeme: 2 polévkové lžíce obiloviny, 1 l vody, špetku soli, (špetku šafránu nebo kurkumy – není nutné).
Jak na to: obilovinu s vodou přivedeme k varu, stáhneme a vaříme 2 hodiny. Pak jíme každý den na lačno 1 misku. Můžeme obohatit jarní cibulkou nebo zelenými natěmi.
Zeleninový vývar
Podporuje tvorbu tekutin a může se používat v letním období jako skvělé osvěžení. Do zeleninového vývaru můžete přidat čerstvou zeleninu, kterou buď spaříte horkým vývarem, nebo ji podusíte a do vývaru přidáme.
Co potřebujeme:směs kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel, zelené listy jarní cibulky, pórku nebo libečku), sůl, 1 bobkový list, 4 kuličky pepře.
Jak na to:zeleninu očistíme a nakrájíme nadrobno, zelené natě omyjeme a natrháme, vložíme do osolené vody a přivedeme k varu, stáhneme a vaříme 30 minut. Slijeme, rozvařenou zeleninu vyhodíme. Do vývaru zavaříme novou zeleninu nakrájenou najemno, vložíme zelené natě a podáváme. Zeleninový vývar můžeme konzumovat samotný při pocitech vysušení, zácpě apod. Do zeleninového vývaru můžeme zavařit obiloviny, nebo ho servírovat například s vejcem natvrdo, které jsme rozkrájeli na měsíčky, na 1 porci stačí ½ vejce.
Masové vývary
Masové vývary vždy sloužily na podporu vitality, regeneraci po horečnatých onemocněních, únavě, chudokrevnosti a vyhublosti. Abyste získali cenné látky z masa, je potřeba ho vařit nejméně 4 až 6 hodin při mírném varu a nepoužívat papiňák. Důležité je též vařit vývar s masem s kostí, z odřezků apod. Jakmile budete vařit maso bez kosti, stane se vývar silně kyselinotvorným. Nejcennější ve vývaru jsou kosti, a ne samotné maso. Proto se pro jeho přípravu nejlépe hodí krky, žebra, oháňka, kosti.
Pokud chcete mít polévku silnější, maso vložte do studené vody. Jestliže potřebujete mít šťavnatější maso, vložte ho do horké vody. Pěnu nesbírejte, jsou to cenné bílkoviny.
Co potřebujeme: voda, sůl, kosti s masem, zelené bylinky, pórek, jarní cibulku, mrkev, celer, petržel kořen, stroužek česneku, 4 plátky syrového zázvoru, bobkový list, celý pepř, sůl.
Jak na to: do vody vložíme kosti s masem, omytou a nakrájenou zeleninu, kterou neloupeme. 1 mrkev, plátek celeru, petržel nať pórku nebo cibule, koření a uvedeme k varu se špetkou soli. Vaříme alespoň 6 až 8 hodin na mírném ohni. Vývar přecedíme, a necháme vychladit, maso obereme a nakrájíme do vývaru. Polévku uvedeme k varu a přidáme jemně nakrájenou zeleninu, polévku stáhneme a přikryjeme pokličkou a zeleninu necháme dojít. Jako zavářku použijeme rýži, rýžové nudle, vejce, kroupy, které uvaříme bokem a vložíme do vychladlé polévky.