Horko může v organismu vznikat několika způsoby: a) může do nás proniknout zvenku jako vnější klimatický patogen, třeba pokud se vystavujeme příliš sluníčku, a nebo jsme napadeni třeba větrným horkem (což jsou obvyklé nějaké virózy a spol.). Zde se jedná spíše o akutní stavy, b) častěji ale horko vzniká tak, že jíme příliš ohnivá jídla (pálivé, kořeněné, smažené, alkohol apod.), anebo příliš prožíváme, a nebo naopak potlačujeme emoce. Nadměrné či potlačované emoce se v organismu vždy nakonec změní na horko.
Horko v organismu se projevuje: nervozitou, neklidem, pálením, červenými projevy na kůži, různými příznaky a pocity horka, migrénami, pálením očí, nadměrným pocením, hořkem v ústech, žízní, chutí na studené nápoje, nespavostí, tmavou močí, suchou stolicí, červeným jazykem atd.
Pacientům s těmito stavy prospívají hořké, chladné a ostré potraviny. Obecně je vhodný zvýšený příjem syrových potravin - ovoce a zeleniny. Tento přístup k jídelníčku obecně prospívá rovněž lidem s horkým založením a nadbytkem Yang, a to i pokud nemají žádné příznaky.
Během akutních obrazů horkosti (třeba výše uvedené napadení větrným horkem), například těch vyznačujících se akutní horečkou, pocením a žízní, je nezbytné si hlídat dostatečný příjem tekutin. Nejlepším přístupem je příjem velkého množství tekutin, jako jsou ovocné a zeleninové džusy, bylinkové čaje a vývary či lehké polévky - pokud možno teplé či mající pokojovou teplotu. Chlazeným či ledovým tekutinám se je lépe vyhýbat, neboť mají škodlivý vliv na Slezinu.
Během záchvatu větrné horkosti dochází k zadržování horkosti v povrchových vrstvách těla (na úrovni Wei) a je třeba otevřít póry (pocení), aby byly škodlivé organismy vyplaveny ven. Obrazy větrné horkosti jsou akutní a sebeomezující, proto je třeba úpravy jídelníčku dodržovat pouze několik dní. Ostré, chladné a rozptylující potraviny jsou užitečné ke svačinám či v polévkách, zvláště máta peprná, hrušky, ředkvičky, řeřicha či zelí. Ohřívajícím a doplňkovým potravinám, jako jsou jehněčí, hovězí, kuřecí, korýši a ohřívající koření, je třeba se vyhnout.
Postupy vaření zvyšující tepelnou (ohřívající) podstatu potravin, například pečení, smažení a fritování, nejsou u obrazů horkosti a ohně vhodné !!! Doporučujeme lehčí tepelnou úpravu, jako je dušení v páře a rychlé osmažení na pánvi wok. Některé celé syrové potraviny jsou užitečné (s výjimkou žaludeční horkosti viz níže) proti doprovodným nedostatečnostem jakékoli závažnosti. Kombinujte syrové potraviny s vařenými nebo je lehkým blanšírováním mírně ohřejte, aby si uchovaly čerstvost.
Vyhýbejte se ohřívajícím a povzbuzujícím látkám, zvláště alkoholu, kávě, červenému masu, vydatným krémovým či fritovaným jídlům. Močopudné potraviny, například celer, okurky a řepa, jsou užitečné jako podpora tvorby moči, a tím vytvářejí únikové cesty pro horko.
Ano: krátká doba vaření, vaření ve velkém objemu vody, dušení v páře, rychlé osmažení na pánvi wok; vodnaté polévky s velkým množstvím zeleniny, některé syrové potraviny (zvlášť saláty, klíčky a výhonky a šťávy); obecně větší objem tekutin.
Ne: fritování, barbecue nebo pečení; přejídání.
Celer, špenát, mangold řapíkatý (římský špenát), okurka, hlávkový salát, vodnice, chřest, lilek, čínské zelí, kapusta, rajčata, brokolice, květák, cuketa, jablka, hrušky, meloun, jáhly, pšenice, ječmen, tofu, tempeh, sojové mléko, jogurt, klíčky mungo fazolí a vojtěšky, chaluhy, spirulina, krabí maso.
Zahleňující potraviny k ochlazení, zvlhčení a potažení vnitřního povrchu žaludku: rýže, ječmen, jáhlová nebo ovesná kaše, banány, avokádo, okurky, špenát, hlávkový salát, rukola (roketa setá), řeřicha, zelí (vařené či šťáva), tofu, sojové mléko, jogurt. Jezte menší porce, zejména ti, kdo mají problémy s trávením.
Máta peprná, mungo fazole a jejich klíčky, celer, vodnice, bílá ředkev (daikon), chaluhy, hlávkový salát, pampeliška, okurka, řeřicha, jáhly, tofu.
Řeřicha, jablka, hrušky, broskve, jahody, citron, ředkvička, dýně, zelí, květák, špenát, mangold řapíkatý (římský špenát), houba rosolovka řasotvará.
Ochlazující a protikrvácivé potraviny v případě krvácení: lilek, špenát, mangold řapíkatý (římský špenát), kaki, citron, celer, hlávkový salát, olivy.
Vše, co je pálivé, kořeněné, smažené, pečené, grilované, pikantní apod. Chilli, skořice, zázvor, kari, skořice, kurkuma, černý pepř, česnek, hořčice, křen, káva, čokoláda, zahřáté (především levné) rostlinné oleje, červené maso (především jehněčí), kuřecí, tvrdý alkohol, červené víno, ocet, krevety, strašek kudlankový, sýr, vejce, nadměrné množství soli, burské oříšky.
Pečujte o své emoce, vyzkoušejte meditaci, jógu, Tai Ji, Qi Gong či dechová cvičení. Před spaním si připravte meduňkový čaj. Pokud vám stoupá horkost do hlavy a je vám na zvracení či nevolno, pijte před každým jídlem obilný vývar z jáhel. Pokud pociťujete pálení a není vám na zvracení a jídlo nestoupá nahoru, pak si obilný vývar připravte z bílé pohanky.
Recept na přípravu obilného vývaru
Co potřebujeme: 2 polévkové lžíce obiloviny, 1 l vody, špetku soli.
Jak na to: obilovinu s vodou přivedeme k varu a stáhneme, vaříme 2 hodiny a pak podáváme.