ADD a ADHD z pohledu tradiční čínské medicíny

ADD a ADHD z pohledu tradiční čínské medicíny

Stále častěji kolem sebe vidím malé děti, u kterých bylo diagnostikováno ADHD nebo ADD. ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) - porucha pozornosti s hyperaktivitou a ADD (Attention Deficit Disorder) - v podstatě stejná porucha, ale bez hyperaktivity.

Západní medicína vysvětluje tyto poruchy jako nerovnovážný vývoj jednotlivých částí mozku. Obvykle se objevují mezi 3−4 rokem života. Mezi typické příznaky patří problémy s koncentrací, se schopností soustředit se, neschopnost setrvat v klidu, vznětlivost, netrpělivost, emoční labilita, rychlé střídání nálad, zkratkovité jednání apod.

U ADD mají děti rovněž problém se soustředěním se a navíc jsou často zasněné, jako by žily v jiném světě. Je dobré zmínit, že ADHD/ADD nesouvisí s inteligencí.

Jaké jsou příčiny ADHD/ADD? 

Ne vždy lze příčinu jednoznačně určit. Hovoří se o řadě různorodých příčin: problémy v těhotenství či při porodu, předčasný porod, užívání narkotik a konzumace alkoholu rodiči, stres v rodině, infekce, očkování, vliv mohou mít i dědičné predispozice. Existují pravděpodobně i další příčiny, které nejsou zcela prozkoumané, jako je vliv životního prostředí či způsob stravování.

Co na to čínská medicína?

Abyste pochopili příčiny z pohledu tradiční čínské medicíny, musíme nejprve zmínit její teoretické základy. Čínská medicína rozděluje svět do pěti systémů. Každému vládne jeden prvek či element. Takže máme prvek dřeva, ohně, země, kovu a vody. I lidský organismus lze rozdělit do pěti systémů či prvků. Každému prvku v těle vládne jeden z orgánů. A v podstatě každá část těla přináleží k jednomu z prvků. Myslím jak těla fyzického, tak i psychického. Abych vysvětlil problém ADHD/ADD, tak je třeba zmínit tři prvky, resp. tři orgány či systémy. Prvek ohně, kterému vládne Srdce. Dále prvek dřeva, kterému vládnou Játra a prvek země, kterému vládne Slezina. Číňané věří, že v každém z hlavních pěti orgánů, je přítomná i jeho duše. Zní to trochu ezotericky, ale zkusme to brát jako symboly, pomocí kterých lze popsat fyzické i duševní pochody a nerovnováhy v našem organismu. A právě nerovnováhy typu ADHD/ADD lze pomocí těchto symbolů dobře vysvětlit.

Tři duše Shen, Hun a Yi 

Problém ADHD/ADD se točí kolem orgánů Srdce, Jater a Sleziny. A hlavně kolem tří duší, které v těchto orgánech sídlí. Duše Shen, duše Hun a duše Yi. 

Duše Hun - kreativec v nás 

Klíčovou roli u ADHD/ADD hraje duše Hun, která sídlí v Játrech. Také je nazývána Éterickou duší. Je zodpovědná za naši kreativitu, nápady, plány, inspirace. Je to duše, která neustále hledá a tvoří. A právě nadměrný pohyb duše Hun, je jednou z hlavních příčin problému ADHD/ADD. Hlavně tedy ADD. Děti, ale i dospělí, mají problém soustředit se a žijí jakoby v jiném světě. Zároveň jsou velmi kreativní a mají většinou výrazné umělecké nadání. Nadměrný pohyb duše Hun může být vyvolán obrazem nedostatečnosti Yin či krve v Játrech anebo jaterním ohněm, který stoupá nahoru. ADHD je spíše spojené s nadměrným ohněm Jater. Děti s ohněm v Játrech (ale i v Srdci viz dále), jsou pak výrazně hyperaktivní.

Duše Shen - císař vládne všem

V srdci sídlí duše Shen. Celkově ovládá naši psychiku a myšlení. Řídí také všechny ostatní duše, dává jim řád a kontroluje jejich aktivitu. Je zodpovědná za náš emoční život, schopnost myslet a za dlouhodobou paměť. Pokud je duše Shen oslabená, tak nedokáže dostatečně regulovat tvůrčí povahu duše Hun v Játrech, a vznikají problémy s poruchou pozornosti. Důležitá je i kvalita orgánu, v kterém duše Shen sídlí, tedy Srdce. Pokud je v Srdci nedostatek krve, nedokáže se duše Shen v Srdci usadit a bloudí. Člověk je pak roztěkaný, nesoustředěný, emočně nestabilní. Stejně tak, když je v Srdci horko, často způsobené nadměrnými či potlačovanými emocemi, pak toto horko nedovolí duši Shen ukotvit se v Srdci a ta se stává neklidnou. To vše zjevně souvisí s poruchou pozornosti, hyperaktivitou a tedy s ADHD/ADD.

Duše Yi – ta, která příliš řeší 

Třetí duše, která ovlivňuje problém ADHD/ADD, je duše Yi, která sídlí ve Slezině. Mohli bychom ji také nazvat „intelektem“. Je zodpovědná za schopnost soustředit se na daný úkol, což u ADHD/ADD bývá problematické. Pokud je orgán Sleziny oslabený, duše Yi má tendenci příliš řešit, je roztěkaná a nestabilní. Oslabená Slezina vytváří v organismu příliš vlhkosti, což se projevuje výtoky nebo hlenem. Tato nerovnováha zároveň ovlivňuje i psychiku člověka. Projevuje se malátností, člověk má pocit, jako by žil v bublině, má zpomalené reakce, a právě toto jsou i časté projevy ADD.

Hlubší příčiny ADHD/ADD 

Pomocí duší jsme si popsali různé mechanismy, jak podle čínské medicíny vzniká ADHD/ADD. Hlavními příčinami jsou nedostatečnost krve Srdce či Jater, nadměrný oheň v Srdci či v Játrech a oslabená Slezina, která produkuje příliš vlhkosti.

Na tyto nerovnováhy může mít vliv naše konstituce, to, co jsme získali od našich předků. Zvláště malé děti si podobné nerovnováhy nevytváří svým životním stylem, ale většinou je „zdědí“ po rodičích. Vliv může mít i stres v rodině či ve školce. Nadměrné či potlačované emoce se nakonec vždy v organismu změní na horko, které pak ovlivňuje pohyb duší Shen a Hun. Stejně tak příjem energeticky bohatých potravin, jako je cukr, bílá mouka či průmyslově zpracované potraviny, a k tomu nedostatek pohybu, může zapříčinit nadměrný pohyb duší Hun a Shen a zároveň oslabit energii Sleziny, která nebude vyrábět dostatek energie Qi a krve (což je palivo pro náš organismus), ale bude produkovat příliš vlhkosti, která ovlivní intelektuální schopnosti duše Yi. 

Co tedy radí čínská medicína?

Dětem je třeba poskytnout harmonické prostředí, které bude blahodárně působit na jejich psychický vývoj. Měly by mít dostatek prostoru pro vybití své energie, ale zároveň jasně dané hranice, které je budou udržovat v pocitu bezpečí. A co je nejpodstatnější, musí cítit bezpodmínečnou lásku obou rodičů.
 
Tyto děti by měly pravidelně jíst, denně ve stejné časy. Neměly by jíst potraviny, které oslabují Slezinu, tzn. příliš mléčných produktů, příliš bílého pečiva a bílého cukru. Strava by měla být pestrá a vysoce kvalitní. Takže je dobré vynechat vše průmyslově zpracované a obohacené o různá aditiva.
 
Toto jsou obecné rady. Každý jsme trochu jiný a občas je třeba i individuální přístup. Nedovolit dětem žádnou sladkost asi není trvale udržitelné, takže všeho s mírou.

An Shen Wan Jia Wei 

Čínská medicína, kromě doporučení ohledně životního stylu, nabízí i další metody, jak pomoci dětem i dospělým s nerovnováhou ADHD/ADD. Jednou z možností je fytoterapie – terapie pomocí bylin. Tradiční bylinnou recepturou na tyto problémy je směs An Shen Wan Jia Wei.
 
Je to směs, která posiluje energii Qi a krev Xue. Svůj účinek navádí do Jater, Sleziny a Srdce. A také do Ledvin, jejichž prázdnota může vyvolat prázdnou horkost v Srdci a opět zneklidňovat duši Shen. Směs dále odvádí z organismu vlhko. Složení směsi je: ženšen, rehmanie lepkavá, pornatka kokosová, polygal, puškovorec, atraktylis velkoúborový, jam čínský, ofiopogon japonský, kořen lékořice, longan a pivoňka mléčnokvětá. 

 

Autor článku: Milan Schirlo – MilanSchirlo.cz

 

 

 

Některé starší články

Plíce pohledem čínské medicíny

Plíce pohledem čínské medicíny

Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.

číst více

Staňte se psychicky odolným člověkem! Podpoříte si tím imunitu

Staňte se psychicky odolným člověkem! Podpoříte si tím imunitu

Přemýšlíte, jak posílit svou imunitu před nadcházejícím podzimem a zimou? Silná imunita je klíčová pro naše zdraví, protože tvoří první obrannou linii proti škodlivým patogenům, jako jsou viry, bakterie, paraziti a další. Více v našem článku.

číst více

Slezina pohledem čínské medicíny

Slezina pohledem čínské medicíny

Objevte Slezinu z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen v trávení a distribuci živin, ale také v řízení naší energie a duševní pohody. Zjistěte, jak se stav Sleziny odráží na našem těle a jak ji udržet v rovnováze.

číst více