Borelióza – co dělat, když běžná léčba nezabírá

Borelióza, nebo též lymeská nemoc, je závažné infekční onemocnění, se kterým se v posledních letech setkáváme stále častěji. V Čechách jí ročně onemocní 3−5 tisíc lidí. Nemoc už nepřenášejí pouze infikovaná klíšťata, ale i komáři a jiný hmyz. Ochrana ve formě očkování proti ní bohužel neexistuje. Projevy onemocnění jsou rok od roku závažnější a léčba tím pádem dlouhodobější a méně úspěšná. Původcem onemocnění je bakterie (spirochéta) rodu Borrelia. Díky svému spirálovitému tvaru a šroubovitému pohybu se bakterie dobře dostává do tkání, je schopná překonat i tzv. hematoencefalickou bariéru, která odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a která umožňuje omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví. Je schopná vniknout do celé řady dalších buněk - buněk tkání, buněk výstelky cév, neuronů a zde „nepozorovaně“ přežívat. A právě „díky“ této schopnosti pronikat do tkání a ukrývat se v nich, má náš imunitní systém problém bakterie Borrelie najít a zničit. 

Aktivní vs. chronická fáze

Inkubační doba boreliózy je v řádech několika dnů až týdnů. Počátky onemocnění jsou obvykle bez příznaků. Jediným indikátorem, který se často, ale ne vždy, objeví, je červená skvrna na kůži (erythema migrans). Většinou ji zaregistrujeme v časovém odstupu několika dnů až týdnů od přisátí klíštěte či kousnutí hmyzem. Má obvykle velikost cca 5 cm, je červené barvy a často jakoby od středu bledne. Někdy lehce svědí, ale obvykle nebolí. Během několika týdnů začneme pociťovat další příznaky, které často připomínají chřipku: únavu, vyčerpání, zvýšenou teplotu (nebo pocit zvýšené teploty), malátnost, obluzenost, bolesti svalů a kloubů, bolesti v krku, zatuhlost v zátylku apod. V této fázi je stále vysoká šance na vyléčení, zvláště pokud je náš imunitní systém silný dostatečně. Pokud se v této fázi borelióza neléčí nebo se léčí špatně, má patogen tendenci ukrýt se v hlubších vrstvách a problém se začíná stávat chronickým.

Jak funguje klasická léčba

Základem úspěšné léčby je správná diagnostika (správný typ laboratorního vyšetření) a podání antibiotik ihned v prvních stádiích. Mnohdy je nutné podávat je dlouhodobě, navíc v kombinaci několika druhů antibiotik, popř. antiparazitik. Na druhou stranu dlouhodobé podávání nemívá kýžený efekt a organismu může spíše uškodit. Proto v dalších stádiích boreliózy často přichází na řadu přírodní léčba.

Co nabízí tradiční čínská medicína

Čínská medicína pracuje s pojmem „skrytý patogen“. Ten vzniká poté, kdy organismus napadne infekce (ať už je to chřipka nebo borelie) a imunita si s ní nedokáže poradit - buď kvůli nevhodné léčbě, nebo neukázněnosti pacienta. Nedoléčený patogen se ukryje do hlubších vrstev a zde vyčkává, až přijde jeho čas. Pak už jen stačí mírné fyzické vyčerpání či psychická zátěž a „skrytý patogen“ se začíná hlásit o příděl energie, kterou čerpá z oslabeného organismu. Příznaky bývají: pocity únavy a vyčerpání, bolesti po celém těle, pocity zvýšené teploty, opakující se bolest v krku atd. Postupem času však bývají příznaky závažnější a organismus přechází do chronické fáze boreliózy.

Proč ale někdo po kousnutí infikovaným klíštětem onemocní a jiný ne? To, jaké infekce chytíme a jak si s nimi poradíme, závisí na síle našeho imunitního systému. Silný imunitní systém si dokáže poradit i s boreliemi, což vysvětluje, proč ne všichni, kdo se borelií nakazí, ji také onemocní. Silná imunita zabrání jejímu propuknutí nebo přispěje k jejímu vyléčení bez našeho vědomí. Bohužel imunitní systém je dnes u mnoha lidí oslaben a na podobné infekce sám nestačí.

Coriolus - zbraň, kterou využívá tradiční čínská medicína
Cest, jak se v čínské medicíně zbavit „skrytého patogenu“, je více. Často se používají speciální bylinné směsi či akupunktura. V praxi se ale nejčastěji používají extrakty z vitálních hub, které mají silné antibakteriální a protivirové účinky. Pokusy potvrdily, že dokáží zabránit množení bakterií i virů a mohou je i zabíjet, včetně multirezistentního (k většině antibiotik necitlivého) stafylokoka či bakterie způsobující tuberkulózu. Praxe ukazuje, že konkrétně houba Coriolus dokáže ničit i zákeřné borelie. Zároveň je extrémně silným imunostimulátorem. Podporuje jak vrozenou, tak i získanou imunitu, což se projevuje tím, že infekce a „skryté patogeny“ jsou imunitními buňkami snáze vyhledávány, zabíjeny a odstraňovány z organismu. Vedle toho zlepšuje stav sliznic a (cévních) výstelek, což znesnadňuje šíření borelií dále po organismu.

Coriolus je sice u boreliózy volbou číslo jedna, nicméně často ho kombinuji s dalšími houbami (dle příznaků):
• u neuroboreliózy s Hericiem,
• u stavů velkého vyčerpání s Reishi,
• u silných pocitů zimomřivosti s Cordycepsem.

Coriolus doporučuji ve formě extraktu o koncentraci 40 % polysacharidů, ostatní houby s 30 % polysacharidů. Existují i jiné koncentrace, nicméně podle mých dlouhodobých zkušeností jsou optimální tyto.

Obecně vitální houby posilují celkovou fyzickou i psychickou kondici. Podporují regeneraci organismu, který byl po týdny nebo měsíce oslabován a poškozován. Jsou bezpečné a je možné je kombinovat s klasickou léčbou.

Se „skrytým patogenem“ to bývá někdy běh na dlouhou trať. Terapie obvykle trvá 6 až 12 měsíců, nicméně je to velmi individuální a ovlivňuje ji mnoho faktorů. U dospělého pacienta doporučujeme užívat 3−5 g houbového extraktu denně (6−10 kapslí). Aby nedošlo k únavě imunitního systému, radím houby užívat 5 dní v týdnu a pak mít 2 dny pauzu. Coriolus lze užívat jak v akutní fázi boreliózy (klidně i souběžně s antibiotiky), tak ve fázi chronické.

Sílu Coriolu podporuje bylinná směs Su He Tang

Další z možností, jak řešit chronickou fázi boreliózy, je použití jedné z klasických bylinných směsí tradiční čínské medicíny na skrytý patogen, kterou s výše uvedenými houbami často kombinuji. Byliny obsažené v této směsi pomáhají „vyvětrávat“ skrytý patogen z hlubších vrstev k povrchu. Možná tuto směs znáte pod názvem Su He Tang (což je tinktura) nebo Odvar z perily a máty. Druhý název napovídá, že dvě hlavní byliny této směsi jsou perila křovitá a máta. Tato směs se také často modifikuje podle konkrétních projevů. Nicméně cílem je postupně dojít k této základní ostré směsi. Není třeba užívat vysoké dávky, proto je i forma tinktury vhodná. Někdy se v prvních dnech užívání směsi mohou objevit různé „herx reakce“, nepříjemné příznaky, k nimž dochází, když je patogen vytlačován z vnitřních vrstev k povrchu. Pokud jsou tyto negativní projevy nesnesitelné, doporučuji snížit dávku. Neměly by přetrvávat více jak pár dní.

Su He Tang se používá u těchto problémů:
• skrytý patogen
• Lymeská borelióza
• systémová kandidóza
• přemnožené kvasinky
• chlamydie
• chronická mononukleóza
• chronické infekce
• roupy, tasemnice, škrkavky
• schistozomiáza

Pokud použijete Su He Tang ve formě tinktury, užívejte na den stejný počet kapek, kolik kg vážíte. Pokud vážíte 60 kg, tak 2x denně 30 kapek.

Dle vlastních zkušeností musím potvrdit, že řešení problémů s boreliózou, zvláště v její chronické fázi, vyžaduje velkou trpělivost a opravdu dlouhý čas. Nevzdávejte to. Za vyléčení to stojí a vám se opět uleví.

Autor: Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Doslova vše v čínské medicíně, ale i v čínském světonázoru, vychází z principu Yin a Yangu. Yin a Yang jsou dvě základní síly, které určují rytmus všeho, co v našem vesmíru existuje. Celý vesmír je řízený přeměnami nebo též pulzováním Yin a Yangu. Každá věc a každý jev e vesmíru má v sobě yinovou a yangovou část. Neviditelnou, skrytou, ale stále se proměňující.

číst více

Ledviny pohledem čínské medicíny

Ledviny pohledem čínské medicíny

Objevte význam Ledvin z pohledu čínské medicíny – orgánu, který je považován za základní zdroj naší životní síly, regulátora růstu a vývoje a klíčového činitele pro rovnováhu energie a zdraví. Zjistěte, jak stav Ledvin ovlivňuje náš život a jak je udržet v harmonii.

číst více

Plíce pohledem čínské medicíny

Plíce pohledem čínské medicíny

Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.

číst více