Až 70 % všech našich nemocí má podle čínské medicíny na svědomí naše psychika. To odpovídá i závěrům západní vědy, která dokonce tvrdí, že až 95 % onemocnění má psychický podtext.
Emoce jsou podle čínské medicíny zcela normálním a přirozeným projevem vnitřních orgánů. Jsou potřebné a pomáhají vytvářet vnitřní rovnováhu mezi Yinem a Yangem. Není problém s emocemi jako takovými, ale je problém s emocemi nadměrnými, silnými, nepřiměřenými k dané situaci. Tyto stavy jsou schopné rozhodit rovnováhu našeho organismu - oslabit naši energii Qi, vytvořit její nadbytek nebo způsobit stagnace (blokády v těle). Starý čínský lékař Li Ao v 9. století napsal: „Moudrý člověk není ten, kdo nemá emoce. Moudrý člověk je ten, kdo má své emoce pod kontrolou a udržuje si klidnou mysl.“
Ve své terapeutické praxi se potkávám se dvěma základními typy problémů. Prvním jsou potíže spojené s orgánem Sleziny (zjednodušeně trávení). Energie Sleziny je pro kvalitu našeho života zásadní. Přijatou potravu přeměňuje na energii Qi a krev, což je jakési „palivo“ pro náš organismus. Abychom vůbec mohli v životě fungovat, aby nám fungovaly nejen svaly, ale třeba i mozek. A pokud Slezina netransformuje potravu dobře a efektivně, pokud je její trávicí energie Qi oslabená, náš organismus začíná chřadnout a otevírá prostor pro vznik nemocí.
Mimochodem, někdy za to nemůže úplně oslabená Slezina, ale nekvalitní potraviny plné éček, barviv, konzervantů, který konzumujeme často i v nadměrné množství. Tyto potraviny neobsahují potřebné živiny, ze kterých Slezina dokáže vyrobit kvalitní energii Qi a krev. Proto se svým pacientům snažím vysvětlit, že by se ve stravování měli zaměřit více na kvalitu než na kvantitu. Jíst pestře a hlavně pravidelně.
Druhým nejčastějším problémem mých pacientů jsou problémy způsobené všudypřítomným stresem a nadměrnými či potlačovanými emocemi. Stres opravdu stojí za celou řadou zdravotních obtíží. Ať už si to připustíte, nebo ne. V podstatě se není se čemu divit. Většina z nás je pod stresem permanentně. Stresové situace zažíváme v práci, v soukromí, na úřadech, v dopravní zácpě. Dokonce i média se často soustředí na informace, které stres vyvolávají. Nejvíce stresových situací si ale možná vytváříme my sami v sobě. Chceme to, co mít nemůžeme. Jsme permanentně nespokojení sami se sebou. Ohlížíme se zpět a plánujeme, co bude v budoucnu. A zapomínáme vidět to, co je dnes, teď a tady. Co máme. Koho vedle sebe máme. A co nás dělá šťastnými.
Žijeme v době, která naše životy doslova přeplňuje emocemi. Akční filmy, literatura, hudba, nepřeberné množství možností netradiční zábavy, „adrenalinových“ sportů, rychlých a krátkých vztahů, cest přes půl planety, sociální sítě nabité příběhy a fotografiemi plných emocí. To vše rozehrává naše vnitřní emoce, extrémy, které v našem těle způsobují tzv. yinyangovou nerovnováhu a následně i nemoc.
Je důležité si uvědomit, že emoce jsou přirozenou reakcí orgánů na vnitřní či vnější podněty. Pomáhají nám vyrovnávat výkyvy našeho života. Když žijeme moc yangově nebo moc yinově.
Po západním způsobu bychom mohli říci, že udržují vnitřní homeostázu. Stabilitu vnitřního prostředí. Proto není problém s emocemi jako takovými, ale je problém s emocemi nadměrnými, silnými, nepřiměřenými k dané situaci. Tyto stavy jsou schopné rozhodit rovnováhu našeho organismu.
Představte si váš život jako sinusoidu. Pokud se křivka vychyluje směrem nahoru, žijete více yangově. Pokud se vychyluje více dolů, žijete spíše yinově. Co to znamená? Yangový život je rychlý, energický, dynamický. Jezdíme rychle autem, intenzivně pracujeme, věčně nic nestíháme, termíny jsou naše noční můra, jíme ve fastfoodu pálivá a smažená jídla, nestíháme si přečíst žádnou knížku, maximálně stihneme zprávy v televizi, které nás uvádějí do psychické nepohody. No a spánek? To je zbytečné zdržování.
Yinový život je pomalý a studený. Žádný spěch, žádné akční pohybové aktivity. Nejraději ležíme v posteli a cpeme se zmrzlinou se šlehačkou. Sport není rozhodně pro nás. Uspokojí nás televizní romance, chutná nám sladké, jíme hodně zeleniny a ovoce, abychom netloustli.
Čínská medicína doporučuje eliminovat tyto nadměrné yangové a yinové výkyvy a držet se tzv. zlaté střední cesty. To je myšlenka, která proplouvá jako červená nit celou čínskou medicínou.
Tradiční medicína rozeznává sedm základních emocí, které mají v našem organismu na svědomí yangové a yinové výkyvy:
1) Radost - emoce, která patří srdci. Přiměřená radost srdci prospívá. Nadměrná radost mu ale škodí, zraňuje ho a vyčerpává jeho energie Qi. Objeví se projevy jako nervozita, neschopnost se soustředit či psychická labilita.
2) Hněv a vztek - emoce jater. V přiměřené míře pomáhá játrům uvolnit jejich Qi, která má tendenci se blokovat. Naopak, jsou-li hněv a vztek silné, pak se jejich energie blokuje a má tendenci se zahřívat. Což vede k mnoha scénářům různých nerovnováh v organismu. A v dnešní době jsou tyto problémy velmi časté. Příznaky jsou velmi různé: bolesti hlavy, podrážděnost, různá pnutí, neschopnost se uvolnit, trávicí problémy, somatizace stresů apod.
3) Zármutek - emoce plic. Má tendenci zpomalovat jejich rozptylovací funkci. Způsobuje projevy jako ztráta hlasu, kašel, tlaky na hrudi, dýchací problémy, oslabení obranyschopnosti apod.
4) Nadměrné přemítání nebo zádumčivost - emoce sleziny. Oslabuje Qi sleziny a tím oslabuje trávení a způsobuje různé problémy trávicího traktu, jako je nadýmání, řídká stolice, únava, pocit tíže končetin atd.
5) Strach nebo šok - emoce ledvin. Způsobuje klesání Qi dolů. Kdo si prožil nějaký velký šok, tak tomuto tvrzení dá zapravdu, že při strachu či šoku je problém s udržením moče či stolice.
V Lü Buweiových Letopisech ze 3. stol. př. n. l. se píše: „Přílišná radost, hněv, úzkost, strach nebo žal – pokud tato pětice ovládá ducha, škodí životu.“ Pokud tedy emoce přesáhnou určité hranice, začnou nám škodit. A nejenom, když jsou nadměrné a extrémní, když se v nich pitváme a vyvoláváme si je, ale i v případech, kdy je potlačujeme. Kdy chceme vybouchnout, ale víme, že je to společensky nekorektní. Emoci v sobě podržíme a udusíme. A jak nadměrná tak i potlačená emoce vyvolá blokádu na úrovni Qi. Udělá v energetické dráze (meridiánu) špunt a Qi přestane volně proudit.
Zdraví je pohledem čínské medicíny stav, kdy naše tělo obsahuje dostatek energie Qi a krve a vše v něm volně proudí. Takže jakákoliv překážka v toku energie Qi znamená problém, který se většinou rozvine v řadu „scénářů“. Zablokovaná Qi, začne blokovat krev nebo hlen, což už značí vážnější problém. Uvedu konkrétní příklad: potlačená emoce vzteku vyvolá stagnaci Qi, ta se projeví tlakem v podžebří, nebo trávicími problémy. Později se začne v místě zpomalení kumulovat krev nebo hlen, což způsobí růst myomu v děloze, cysty na vaječnících nebo různé útvary v prsou. U drtivé většiny žen s rakovinou prsu jsem viděl tento scénář.
Navíc stagnace má tendenci se zahřívat, vyvolá v organismu horkost, pro kterou je typické, že se pohybuje směrem nahoru, do horních částí organismu až do srdce, kde začne obtěžovat duši Shen a my začneme být neklidní a podráždění. Nebo špatně spíme. Těch scénářů je opravdu mnoho. A tyto nadměrné či potlačované emoce jsou schopné vyvolat stavy od drobných energetických výkyvů až po silné blokády, které mohou směřovat až ke vzniku karcinomů.
Rozdíl mezi starověkou čínskou a dnešní společností je v tom, že ve staré Číně se lidé snažili žít umírněně. Snažili se jít zlatou střední cestou a žít podle přírodních yinyangových cyklů. Což znamená, že se snažili umírňovat i své emoce. Snažili se, aby byli schopni své emoce ovládat a ne aby emoce ovládali je. Dnešní západní svět je jiný. Nesnažíme se udržovat emoce na uzdě, ba naopak je vyhledáváme.
Čínská medicína má na tyto emočně energetické blokády speciální bylinnou směs. Tradiční recepturu Xiao Yao San (čti sjao jao san) známou již tisíce let. Prodává se např. ve formě bylinné tinktury. Směs obsahuje dvě kategorie bylin. Jedna uvolňuje stagnaci Jater a tím i nejrůznější energetické blokády kdekoliv v našem organismu. Druhá posiluje právě Slezinu neboli trávení. Je to ideální kombinace pro řešení nejrůznějších psychosomatických problémů. Pro stavy, kdy se stres začne projevovat na těle. Typicky jako pocit stísněnosti či pnutí v oblasti žaludku či pod žebry. Častým projevem je premenstruační syndrom. Je vhodná v podstatě u všech problémů, které se zhoršují stresem.
Xiao Yao San
premenstruační syndrom
somatizace stresů
pocity pnutí kdekoliv v těle
žaludeční či srdeční neuróza
cysty, myomy a další útvary
úzkosti, deprese
zajídání stresů
Druhu směsí na rozkolísané emoce, která je z pohledu čínské medicíny zaměřená více na „srdce“ ve kterém sídlí duše Shen, je An Shen Ding Zhi Wan. Směs obsahuje bylinky, které vyživují krev srdce a tím dělají kotvu duši Shen. Pokud nemá duše Shen dostatečnou kotvu, tak má tendenci létat. Takový člověk je pak mentálně neukotvený a lehce rozrušitelný.
An Shen Ding Zhi Wan
úzkosti
deprese
bušení srdce
neklid
plachost
nespavost
neschopnost znova usnout
hojné snění
lehká rozrušitelnost
Podobných směsí na psychické a emoční nerovnováhy je více. Takový podrobnější přehled najdete na https://www.cinskyherbar.cz/domaci-lekarnicka.html v oddělení Psychické nerovnováhy.
Už víme, jak se na emoce dívá čínská medicína. Jak s nimi ale pracovat, jak je udržet na uzdě, aby nás nezačaly ovládat a nevytvářely v našem organismu nerovnováhy? Není to jednoduché a v řadě případů to bude zcela individuální. Sami sebe známe nejlépe a víme, co na nás platí.
Snažte se vnímat své emoce, sledovat, cos vámi ta která životní situace dělá. Co ve vás vyvolává za pocity. Kontrolujte je, ale nenechte se jimi ovládat. Nepotlačujte je. Existuje jedna jednoduchá technika. Představte si věž na vysokém kopci. Vylezte na ní. Pod sebou vidíte řeku - řeku vašich emocí a psychických hnutí. Pozorujte, jak proudí. Někdy je ta řeka líná, jindy je proud rychlý a dravý. Jde o to, abyste se naučili emoce pozorovat z vnějšku, z dálky, z výšky rozhledny. Jako by šly úplně mimo vás. Zkoušejte to zejména ve chvílích, kdy jsou vaše emoce opravdu silné, kdy jste hodně rozrušení, úzkostliví nebo rozzlobení. Je to běh na dlouhou trať, ale pokud půjdete krůček po krůčku, svého cíle dosáhnete.
Na ploše počítače mám citát z knihy Cesta do Jeruzaléma, píše se tam: „Člověk se musí smířit se svým osudem, jak mu jej Bůh určí. Nemá smysl naříkat si, že by raději byl někdo jiný nebo někde jinde, raději by se měl snažit co nejlépe využít situace, aby co nejlépe plnil Boží úmysly.“
Neustále jsme s něčím nespokojení a na něco si stěžujeme. Hrozný život. Takže první věc, kterou radím, je smířit se se svým osudem.
Pozor, neznamená to, že bychom neměli občas změnit stav věcí. To by ani nebylo správné. Jen musíme správně odhadnout, kdy jsme schopni věci změnit a kdy už ne. Na jednom kostele je napsaná modlitba: „Bože, dej mi sílu a odvahu, abych dokázal změnit věci, které změnit mohu, dej mi pokoru, abych dokázal přijmout věci, které změnit nemohu, a dej mi moudrost, abych dokázal rozlišit mezi těmito dvěma situacemi.“ V tom je hluboká moudrost a návod na šťastný a spokojený život.
Problém často bývá i ve špatném vyhodnocení věcí, které se nám dějí. Jsme přehnaní pesimisté. Hodně věcí vidíme jako špatné, jako něco, co nám ubližuje. Občas si říkám, že možná bychom neměli dělit věci na dobré a špatné, ale na dobré a nutné. Možná bychom se neměli neustále děsit věcí, které přicházejí. A už vůbec ne věcí, které by mohly přijít, ale pravděpodobně nikdy nepřijdou. Jak říká jadrné české přísloví: „Proč stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko.“. Buďme více optimisty. Hledejme ve všem to dobré. I když je to někdy zatraceně těžké. Ale určitě to stojí za to.
Autor článku: Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicíny – MilanSchirlo.cz
Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.
Přemýšlíte, jak posílit svou imunitu před nadcházejícím podzimem a zimou? Silná imunita je klíčová pro naše zdraví, protože tvoří první obrannou linii proti škodlivým patogenům, jako jsou viry, bakterie, paraziti a další. Více v našem článku.
Objevte Slezinu z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen v trávení a distribuci živin, ale také v řízení naší energie a duševní pohody. Zjistěte, jak se stav Sleziny odráží na našem těle a jak ji udržet v rovnováze.