Jaké léčebné metody používá čínská medicína?

Lékaři tradiční čínské medicíny používají velmi propracovaný systém diagnostiky, díky kterému jsou schopni odhalit příčiny zdravotních obtíží. Cílem diagnostiky je najít obraz (či obrazy), což je pojem čínské medicíny, který ukazuje na nerovnováhy jednotlivých orgánů v těle. Těchto obrazů je přibližně devadesát a v praxi se různě kombinují. Práce lékaře je tedy tak trochu detektivní práce. 

Obraz je to, co lékař léčí. Dobrou zprávou je, že když vyřeší konkrétní obraz, tedy problém, se kterým pacient přišel, pak často vyřeší další drobnější obtíže, které s hlavním problémem na první pohled nesouvisely. Uvedu příklad. Pacient přijde s pálením žáhy a lékař určí jako příčinu horko v Žaludku. Správně zvolená léčba odstraní toto pálení žáhy, ale pacientovi navíc přestanou krvácet dásně, zmizí zápach z úst nebo zmizí letitý kašel. Tedy jeden obraz vytvořil několik zdánlivě nesouvisejících problémů. 

V praxi narážím často na situaci, že pacient má více obrazů a některé jsou celkem protichůdné. Léčit znamená harmonizovat, uvést Yin a Yang do rovnováhy. Jak si ale počít, když přijde žena s migrénou, která je způsobená šlehající horkostí z Jater, a zároveň je hrozně zimomřivá a má průjmy z nedostatku Yangu Ledvin/Sleziny. Pokud budu chladit Játra hořkými bylinami, oslabím Yang. Pokud budu doplňovat Yang a zahřívat Ledviny/Slezinu, můžu zhoršit bolesti hlavy. Co tedy s tím? Obtíže řeším postupně. Začnu s jedním problémem a po vyřešení jednoho, pokračuji dál. V tomto případě bych pročišťoval nejprve Játra (velmi opatrně) a teprve potom začal posilovat Yang. 

Teď si možná položíte otázku, jaké léčebné metody má vlastně lékař čínské medicíny k dispozici? Rád odpovím. Pět základních metod: akupunkturu, fytoterapii, úpravu životního stylu, masáže a cvičení.

 

Akupunktura 

Akupunktura je léčba pomocí tenkých kovových jehliček. Je to metoda velmi stará. Už v pravěkých čínských hrobkách byly nalezeny akupunkturní jehly z kostí staré několik tisíc let.

Cílem této metody je rozproudit a správně nasměrovat tok energie Qi. Čínská medicína věří, že tato energie přirozeně proudí v těle a má rozmanité funkce. Zahřívá, vyživuje, chrání atd. Proudí v akupunkturních drahách neboli meridiánech, stejně jako krev v cévách. Existuje 12 základních akupunkturních drah a vedle toho další vedlejší akupunkturní dráhy. 

V určitých místech se Qi koncentruje a vystupuje k povrchu těla. Těmto místům se říká akupunkturní body. Na těle je 365 základních akupunkturních bodů. Pokud do nich akupunkturista zapíchne jehlu, pak může s energií Qi různě pracovat. Může ji doplňovat, vypouštět, přesouvat, rozhýbávat apod. Může posilovat a harmonizovat jednotlivé orgány a systémy v těle. Kdybych to hodně zjednodušil, pak pomocí jehel akupunkturista vyrovnává v těle Yin a Yang. 

Existují i různé specializované směry akupunktury, jako je ušní akupunktura, akupunktura břicha, skalpová akupunktura apod. Nicméně jde o okrajové záležitosti a klasická celotělová akupunktura je nejpoužívanější.

Fytoterapie 

Fytoterapie spolu s akupunkturou jsou dva základní pilíře léčby, i když pojem fytoterapie, tedy léčba bylinkami, je trochu zavádějící. Čínská medicína používá k léčbě nejrůznější ingredience. Kromě různých částí bylin a stromů, také minerály, části živočichů apod.

Všem těmto ingrediencím se říká Yao. Měli bychom tedy používat spíše výraz yaoterapie (ale tento pojem není moc zaveden). 

Lékař nikdy nepoužívá bylinky (Yao) samostatně. Zpravidla se používají receptury, které obsahují od tří až do dvaceti bylinek (Yao). Existuje velké množství klasických receptur, které vytvořili lékaři v průběhu několika tisíců let a které jsou i dnes aktuální a běžně používané viz Bylinné recepty v Encyklopedii na Cestě želvy. 

Zkušený lékař recepty lehce modifikuje podle konkrétního stavu pacienta. Yao se užívají tak, že se namočí do vody a následně vaří jako odvar (může připomínat chuťově výraznou polévku). Říká se, že spojením jednotlivých ingrediencí a jejich uvařením vznikají nové léčivé látky. V praxi je vidět, že recept působí občas trochu jinak, než by člověk odhadoval podle jednotlivých ingrediencí. 

Kromě odvarů se používají i bylinky stlačené do kuliček Wan, alkoholové tinktury, rozemleté byliny SAN atd. 

Nesmím zapomenout ani na léčivé houby. Ty se naopak používají samostatně, nejlépe ve formě extraktů. 

Aby byl lékař chopen sestavovat účinné receptury, potřebuje kromě hlubokých znalostí i letité zkušenosti.

 

Změny životního stylu 

Další zajímavou léčebnou oblastí tradiční čínské medicíny je Yang Shen Fa - metoda pěstování života. Na ní je postavena celá filozofie Cesty želvy. Je to velmi propracovaný systém pravidel, který když budeme dodržovat, zvýší naši šanci dožít se ve zdraví vysokého věku. 

Tato metoda je postavena na doporučeních: jak kontrolovat emoce, jak se stravovat, jak spát, jak se hýbat, jak odpočívat, jak často mít sex atd. Tady je třeba poznamenat, že každý jsme jiný a každý tato doporučení potřebuje lehce poupravit. Ale celkově vzato, je tento systém vytvořen tak šikovně, že funguje u každého i s ohledem na jeho konstituci a aktuální zdravotní stav. Principy Yang Shen Fa jsou vhodné jak pro lidi zdravé (tedy relativně zdravé), tak i pro ty nemocné. 

 

Masáže

 Masáže neboli tuina vycházejí z podobného systému jako akupunktura, pouze místo jehliček používá masér své prsty a další části těla. Používá také nástroje, jako např. destičku z rohu buvola. Této metodě se říká Guasha a funguje výborně na odstranění blokád krční páteře. 

Existuje i celá řada samomasážních technik, kterými si člověk může pomoci sám a také speciální masáže pro děti.

 

Cvičení

 Zdravotní cvičení jsou důležitou součástí tradiční čínské medicíny. Existuje jich celá řada.

Nejznámější je Qi Gong - energetické cvičení na místě, které má za úkol rozhýbat  a zharmonizovat Qi a posílit jednotlivé orgány. Dále Tai Ji, což je takový Qi Gong v pohybu. Kromě zdravotní prospěšnosti obsahuje i bojové aspekty.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Staňte se psychicky odolným člověkem! Podpoříte si tím imunitu

Staňte se psychicky odolným člověkem! Podpoříte si tím imunitu

Přemýšlíte, jak posílit svou imunitu před nadcházejícím podzimem a zimou? Silná imunita je klíčová pro naše zdraví, protože tvoří první obrannou linii proti škodlivým patogenům, jako jsou viry, bakterie, paraziti a další. Více v našem článku.

číst více

Slezina pohledem čínské medicíny

Slezina pohledem čínské medicíny

Objevte Slezinu z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen v trávení a distribuci živin, ale také v řízení naší energie a duševní pohody. Zjistěte, jak se stav Sleziny odráží na našem těle a jak ji udržet v rovnováze.

číst více

Jak posílit imunitu dětí, abyste zastavili kolotoč nemocí

Jak posílit imunitu dětí, abyste zastavili kolotoč nemocí

Imunitní systém dětí je křehký a citlivý, a proto vyžaduje speciální péči. TCM nabízí celostní přístup k posilování imunity, který zahrnuje nejen užívání specifických bylinných směsí a vitálních hub, ale také úpravu jídelníčku a životního stylu.

číst více