Jiný pohled na vztahy mezi jednotlivými prvky Wu Xing

Dnes vám představím jiný pohled na koloběh pěti prvků Wu Xing, kde prvek Země hraje klíčovou roli jako střed a transformátor mezi ostatními prvky. Tento systém Feng Shui zohledňuje energetické změny během ročních období a nabízí praktické rady pro harmonický životní prostor.  

Existuje totiž ještě jeden popis pohybu Pěti prvků. Jeho struktura má tvar kříže.

Prvek uprostřed je prvek Země. A Qi se pohybuje vždy od Země k dalšímu prvku, zpět k Zemi a pak k prvku dalšímu. 

V tomto systému zápisu je zdůrazněný prvek Země, která tvoří takový střed či těžiště mezi ostatními prvky. Plní mimo jiné úlohu převodníku či transformátoru mezi jednotlivými prvky. Třeba během střídání ročních období. Víme, že energie jara je Dřevěná, léta Ohnivá, podzimu Kovová a zimy Vodní. A Země tvoří vždy takový čep, takové mezidobí, mezi jednotlivými ročními obdobími.

Tento zápis se používal v umění Feng Shui, které se snaží popsat člověka ve vztahu k prostředí, ve kterém žije. Pomocí Feng Shui můžeme zjistit, zda pozemek, kde chceme postavit dům, má pro nás vhodnou energii a bude se nám v něm dobře žít. Nebo jak by měla vypadat naše ložnice, aby se nám v ní dobře spalo.

Takový systém používali také čínští kartografové. Ve starých čínských mapách bylo totiž všechno obráceně, než jsme dnes na západě zvyklí. Nahoře byl znázorňován jih, kde je hodně teplo, to je prvek Ohně. Dole pak sever, kde je chladno, tedy prvek Vody. Vlevo byl východ, což odpovídá prvku Dřeva, a západ vpravo, což odpovídá prvku Kov.

Tento kříž může symbolizovat i náš organismus.

- Horní část patří Ohni, dolní Vodě. 
- Náš střed patří Zemi, levá strana Dřevu a pravá Kovu.

Pět prvků odráží i pět ročních období: jaro má energii prvku Dřeva, léto pak Ohně, Země přináleží babímu létu, Kov podzimu a Voda zimě.

Na roční období se ale můžeme dívat výše uvedeným pohledem kříže, kdy jaro odpovídá Dřevu, léto Ohni, podzim Kovu a zima Vodě. Země pak tvoří mezidobí mezi jednotlivými sezónami. Je to doba, kdy jedna sezóna přechází v další. 

A pro člověka je toto mezidobí velmi důležité. V této době jsme citlivější na prudké změny jak počasí, tak životosprávy. V tomto období by se člověk měl pomalu připravit na následující období, které má zcela jinou energii.
 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Doslova vše v čínské medicíně, ale i v čínském světonázoru, vychází z principu Yin a Yangu. Yin a Yang jsou dvě základní síly, které určují rytmus všeho, co v našem vesmíru existuje. Celý vesmír je řízený přeměnami nebo též pulzováním Yin a Yangu. Každá věc a každý jev e vesmíru má v sobě yinovou a yangovou část. Neviditelnou, skrytou, ale stále se proměňující.

číst více

Ledviny pohledem čínské medicíny

Ledviny pohledem čínské medicíny

Objevte význam Ledvin z pohledu čínské medicíny – orgánu, který je považován za základní zdroj naší životní síly, regulátora růstu a vývoje a klíčového činitele pro rovnováhu energie a zdraví. Zjistěte, jak stav Ledvin ovlivňuje náš život a jak je udržet v harmonii.

číst více

Plíce pohledem čínské medicíny

Plíce pohledem čínské medicíny

Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.

číst více