V minulých dílech jsme si řekli co to je energie Qi, jaké jsou její druhy, jak vzniká a jaké plní v našem organismu funkce. Dnes si povíme o „mechanismu Qi“.
Qi se musí hýbat
Qi se v našem organismu neustále pohybuje. To je její přirozený stav. Pokud však začne někde stagnovat, vzniká problém. Jestli si pamatujete, říkali jsme si, že zdravý člověk je plný Qi a krve a vše v něm volně proudí. No a Qi to dokáže hned čtyřmi směry: stoupá či klesá, vstupuje či vystupuje.
Qi Ji
Tomuto koloběhu se říká mechanismus Qi (Qi Ji). Mechanismus Qi pomáhá udržovat v chodu celý systém orgánů a jejich funkcí. Slezina posílá energii Qi z přeměněné potravy nahoru do Srdce a do Plic. Oproti tomu Žaludek posílá nezpracovanou potravu dolů do střev. Příkladem vstupu a výstupu Qi může být třeba dýchání. Ledviny řídí nádech, jinými slovy nasávají Qi ve formě vzduchu. Oproti tomu Plíce řídí výdech, Qi pak ve formě odkysličeného vzduchu vydechujeme ven.
Zdroj: Cesta želvy
Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.
Přemýšlíte, jak posílit svou imunitu před nadcházejícím podzimem a zimou? Silná imunita je klíčová pro naše zdraví, protože tvoří první obrannou linii proti škodlivým patogenům, jako jsou viry, bakterie, paraziti a další. Více v našem článku.
Objevte Slezinu z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen v trávení a distribuci živin, ale také v řízení naší energie a duševní pohody. Zjistěte, jak se stav Sleziny odráží na našem těle a jak ji udržet v rovnováze.