V minulých dílech jsme si řekli co to je energie Qi, jaké jsou její druhy, jak vzniká a jaké plní v našem organismu funkce. Dnes si povíme o „mechanismu Qi“.
Qi se musí hýbat
Qi se v našem organismu neustále pohybuje. To je její přirozený stav. Pokud však začne někde stagnovat, vzniká problém. Jestli si pamatujete, říkali jsme si, že zdravý člověk je plný Qi a krve a vše v něm volně proudí. No a Qi to dokáže hned čtyřmi směry: stoupá či klesá, vstupuje či vystupuje.
Qi Ji
Tomuto koloběhu se říká mechanismus Qi (Qi Ji). Mechanismus Qi pomáhá udržovat v chodu celý systém orgánů a jejich funkcí. Slezina posílá energii Qi z přeměněné potravy nahoru do Srdce a do Plic. Oproti tomu Žaludek posílá nezpracovanou potravu dolů do střev. Příkladem vstupu a výstupu Qi může být třeba dýchání. Ledviny řídí nádech, jinými slovy nasávají Qi ve formě vzduchu. Oproti tomu Plíce řídí výdech, Qi pak ve formě odkysličeného vzduchu vydechujeme ven.
Zdroj: Cesta želvy
Tenké střevo podle TČM třídí nejen potravu, ale i emoce. Ovlivňuje trávení, mysl i náladu. K rovnováze pomáhá teplá strava, klid, byliny a vitální houby jako Reishi, Hericium prášek nebo MycoClean.
Dnešní doba přináší neustále nové výzvy pro naši psychiku. Jako by nám nestačily ty staré. Inflace, válka, katastrofy, ceny potravin, mnoho lidí má strach o práci, mnoho lidí má strach, že onemocní nebo že onemocní jejich blízcí.