Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

V prvním dílu tohoto článku jsem se zaměřil na to, co vlastně znamená žít více yangově nebo yinově a jaká je Cesta středu neboli YinYangová cesta zdravím. Ta představuje ideální stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Dnes se zaměřím na vitální houby, které tuto ztracenou rovnováhu pomáhají nalézt.

Houby, které pomáhají nalézt ztracenou rovnováhu

Vitální houby jsou jedním z přírodních prostředků, které efektivně přispívají k nalezení ztracené rovnováhy. V dnešní době jsou proto vitální houby (nebo též medicinální houby či léčivé houby) stále populárnějším prostředkem ke zlepšení a dlouhodobé podpoře zdraví.

Moderní medicína význam vitálních hub dlouho přehlížela, ale cca od 60. let 20. století bylo provedeno nespočet klinických studií, výzkumů a pokusů, které potvrdily to, co znali lidé již ve staré Číně. Tyto studie odhalily schopnosti vitálních hub modulovat imunitní systém, bojovat proti rakovině, působit proti civilizačním chorobám, ovlivňovat nervový systém atd.

Obsahují komplex mimořádně účinných látek, které pomáhají lidskému organismu, a pokud jsou správně zkombinovány, mohou pomoci při řadě zdravotních problémů, kde jsou – dovolím si tvrdit – trošku zbytečně indikovány chemické prostředky. Tyto houby dokáží ovlivnit zdraví člověka komplexně a poskytují univerzální pomoc při zlepšení a udržení lidského zdraví.

Na působení vitálních hub můžete pohlížet dvěma způsoby: západním pohledem, který zkoumá pouze účinné látky obsažené v houbách, nebo čínským pohledem, který nám ukazuje, jakým způsobem ovlivňují jednotlivé houby Yin a Yang.

Západní pohled na vitální houby

Vitální houby se v tradiční čínské medicíně používají již po staletí. Obsahují totiž řadu účinných látek, které mají prospěšné účinky na lidský organismus. Tím nejdůležitějším účinkem je jejich schopnost modulovat imunitní systém, posilovat ho, když je oslabený nebo ho naopak tlumit, pokud reaguje nepřiměřeně a nadměrně (alergie či autoimunitní onemocnění).

Základní účinné látky vitálních hub

Polysacharidy: jednou z klíčových složek vitálních hub jsou polysacharidy, především beta 1,3/1,6 D glukany. Tyto látky jsou známé svou schopností posilovat imunitní systém tím, že podporují produkci obranných buněk, jako jsou makrofágy a přirozené zabíjecí buňky (NK buňky), což může přispět k obraně proti infekcím a dokonce i některým typům rakoviny.

Triterpeny: v houbě Reishi (Ganoderma lucidum) se nachází triterpeny, které mají protizánětlivé, antihistaminové a antialergické účinky. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Antioxidanty: mnohé vitální houby obsahují antioxidanty, jako jsou polyfenoly a flavonoidy, které chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Tím snižují riziko vzniku chronických onemocnění, včetně některých typů rakoviny a srdečních chorob.

Vitamin D a minerály: některé houby jsou významným zdrojem vitaminu D a obsahují také důležité minerály, jako je selen, draslík a zinek, které podporují správnou funkci imunitního systému a celkové zdraví.

Ergothionein a selen: tyto látky působí jako silné antioxidanty, které chrání buňky před oxidačním stresem.

Je třeba zdůraznit, že existuje mnoho dalších účinných látek obsažených ve vitálních houbách a ne všechny mechanismy, jakými tyto houby ovlivňují lidský organismus, jsou dnešní vědou prozkoumané.

Pohled čínské medicíny na účinky vitálních hub

Čínská medicína sleduje u bylinek a dalších léčivek specifické kategorie: teplotu (zda zahřívají či chladí), chuť a tropismus (kam navádí svůj účinek). Vitální houby jsou většinou teplotně neutrální, jejich chuť je většinou více či méně sladká a jejich tropismus je k orgánům tvořícím střed našeho těla, ke Slezině a Žaludku.

Jinými slovy, vitální houby, jako je Reishi, Hericium, Chaga, Coriolus, Cordyceps, Maitake, Shiitake, Agaricus apod., tlačí svými vlastnostmi naši celkovou energii ke středu, k Cestě středu. Navracejí tedy náš organismus do stavu, ve kterém se cítíme zdraví, do stavu rovnováhy. A dělají to za všech okolností. Jinými slovy podporují Doktora 1 v jeho nedoceněné práci.

Tento přístup je trochu odlišný od pohledu na vitální houby pouze skrze jejich účinné látky. Avšak jasně a přesně vystihuje hlavní přínosy hub pro lidský organismus. Dokáží navracet tělo do rovnováhy v jakékoliv situaci, ať už se jedná o mírné nerovnováhy či vážné nemoci. A je jedno, zda jde o fyzické či psychické nerovnováhy, nemoci způsobené oslabenou imunitou, zvýšený cholesterol, oslabenou funkci Plic či problémy s plodností.

Síla vitálních hub není objevem současné moderní vědy. Byla známá již před 2 000 lety ve staré Číně. První lékařské spisy zmiňují především houbu Reishi, kterou staří čínští lékaři považovali za jeden z mála přírodních prostředků, který svými účinky prospívá celému organismu a i při dlouhodobém užívání na něj nemá žádné negativní účinky. Dokonce byla ceněna natolik, že se objevovala ve starých čínských kresbách, kde asociovala dlouhý lidský život.

Zní vám to až příliš dobře, jako by vitální houby byly přírodním zázrakem, který léčí všechny nemoci? Ono to tak ale ve skutečnosti doopravdy je. Nicméně je důležité si uvědomit, že vitální houby jsou pro ty, kteří mají trpělivost a hledají trvalé řešení svých problémů. Změny, které houby vyvolávají v organismu, totiž mají trvalejší charakter.

Základní druhy vitálních hub

Reishi (Ganoderma lucidum) je známá pro své protizánětlivé, antioxidační, antialergické a imunostimulační účinky. Velmi často se používá k podpoře celkového zdraví a vitality a také může být dobrým pomocníkem při snižování únavy a zlepšování spánku. Z pohledu čínské medicíny podporuje Srdce a kardiovaskulární systém a harmonizuje naši psychiku. Spolu s houbou Coriolus je nejčastěji používanou houbou u onkologických onemocnění.

Shiitake (Lentinula edodes) je bohatá na polysacharidy, jako jsou lentinany, které mohou stimulovat imunitní systém. Používá se pro zlepšení oběhového systému a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

Maitake (Grifola frondosa) má imunomodulační a antidiabetické účinky. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a podporuje zdraví Srdce a cév.

Cordyceps (Cordyceps sinensis) se často využívá pro svoji schopnost zvýšit fyzickou výkonnost a vytrvalost. Vedle toho má protizánětlivé účinky a podporuje zdravou funkci Ledvin a Plic.

Chaga (Inonotus obliquus) má vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Dále se používá pro podporu imunity a má protizánětlivé účinky. Používá se u zánětů v trávicím systému.

Hericium (Hericium erinaceus) je známé svými neuroprotektivními účinky. Má pozitivní vliv na psychiku a je dokonalou vzpruhou pro mozek a neurony. Podporuje pozornost, paměť a koncentraci. Má také potenciál v oblasti podpory nervového zdraví a regenerace.

Coriolus (Coriolus versicolor) působí velmi silně na modulaci imunitního systému. Je to doslova „zabiják“ všeho, co nepatří do našeho organismu. A je jedno, zda se jedná o viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky. Používá se často souběžně s protinádorovou léčbou.

Používejte „opravdové“ houby

Pokud vás vitální houby zaujaly a uvažujete o jejich vyzkoušení, je důležité vzít v úvahu několik klíčových aspektů. Seznámit se s problematikou vitálních hub není jednoduché. Dnes se houby zpracovávají různými způsoby a na trhu je dostupné množství produktů různé kvality. Než se tedy rozhodnete pro nákup jakéhokoliv produktu, doporučuji si o něm zjistit minimálně tyto základní informace: původ suroviny, způsob zpracování suroviny a testy bezpečnosti.

Houby jsou velmi citlivé na prostředí, ve kterém rostou. Snadno absorbují škodlivé látky, jako jsou pesticidy, těžké kovy, patogenní mikroorganismy nebo dokonce radioaktivitu. Mnohem více než byliny. Proto je extrémně důležité, aby se jako zdroj suroviny pro výrobu používaly houby pěstované v ekologicky čistém prostředí. Tento proces však nese své náklady. Vždy se najde někdo, kdo chce rychle vydělat s minimálními náklady. Dobrý výrobce by rozhodně měl znát zdroj své suroviny a měl by ho i na vyžádání deklarovat.

Dobří výrobci testují vitální houby také na polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs), které mají karcinogenní účinky, mohou ovlivnit vývoj plodu a mají spojitost i s kardiovaskulárními chorobami.

Je také dobré sledovat, zda výrobce zpracovává houby dvojitou extrakcí – to znamená vodou a alkoholem. Některé látky jsou ve vodě nerozpustné, třeba terpeny, a proto je třeba uvolnit je alkoholem. Toto se v praxi týká jen dvou hub – Reishi a Chagy.

Zmíním tu jeden velmi oblíbený trik zpracovatelů surovin, který spočívá v nahrazování některé účinné látky z vitálních hub alternativními látkami z levnějších zdrojů. Místo houbových polysacharidů se přidává obyčejný škrob, místo houbových terpenů pak terpeny ze šalvěje. Ony neublíží, ale nebudou mít požadovaný efekt, kvůli kterému vitální houby užíváme. Popravdě, pokud kupujete balení houby za zhruba 300 Kč, tak je vysoce pravděpodobné, že v sobě příliš Reishi neobsahuje.

Dalším důležitým aspektem je správné zpracování použité suroviny. Tělo houbové buňky je tvořeno chitinem, což je látka, kterou náš trávicí systém nedokáže strávit. Právě Chitin je zodpovědný za trávicí potíže, které se mohou objevit, pokud jíme houby tepelně nezpracované. Jestliže tedy chceme využít účinné látky, které jsou „uzamčené“ v houbové buňce, musíme houbu nejprve správně zpracovat. Nevhodně zpracovaná suroviny nebude mít logicky takové účinky jako houba zpracovaná správným postupem.

Jako další měřítko kvality bych uvedl standardizaci. Z nedávných analýz totiž vyplývá, že u běžných výrobků bývá uveden 30% až 40% obsah polysacharidů, ale skutečný podíl polysacharidů rozpustných ve vodě bývá mnohem nižší. Nemusí se hned jednat ani tak o úmyslné snahy výrobce o podvod, ale spíše o nedostatek odbornosti a nízkou kvalitu provedených analýz. Tyto výkyvy jsou však bohužel běžné a znemožňují správné dávkování produktů z vitálních hub.

Proto opět zdůrazňuji, že kvalita suroviny je u hub klíčová. Přece chcete, aby podporovaly váš imunitní systém, a ne aby ho zanášely dalšími nečistotami. Takže vedle původu je nutné znát i nezávadnost použité suroviny. Jak už jsem zmínil výše, houby jsou schopné do sebe natáhnout různé škodlivé látky, jako jsou těžké kovy či pesticidy anebo i radioaktivitu. Z tohoto důvodu hledejte při nákupu vitálních hub kvalitní a léty prověřené výrobce, kteří své produkty nechávají pravidelně testovat na celou škálu škodlivých látek a jsou též schopni doložit, že jejich houby obsahují to, co obsahovat mají.

Dejte si čas při hledání toho nejlepšího výrobku, té nejlepší houby. Zkoumejte, pátrejte a ptejte se. Čtěte a přemýšlejte. V houbových produktech na vás má čekat pomoc, úleva a zdraví. Tak ať je tam skutečně najdete.

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Plíce pohledem čínské medicíny

Plíce pohledem čínské medicíny

Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.

číst více

Staňte se psychicky odolným člověkem! Podpoříte si tím imunitu

Staňte se psychicky odolným člověkem! Podpoříte si tím imunitu

Přemýšlíte, jak posílit svou imunitu před nadcházejícím podzimem a zimou? Silná imunita je klíčová pro naše zdraví, protože tvoří první obrannou linii proti škodlivým patogenům, jako jsou viry, bakterie, paraziti a další. Více v našem článku.

číst více

Slezina pohledem čínské medicíny

Slezina pohledem čínské medicíny

Objevte Slezinu z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen v trávení a distribuci živin, ale také v řízení naší energie a duševní pohody. Zjistěte, jak se stav Sleziny odráží na našem těle a jak ji udržet v rovnováze.

číst více