Nejpoužívanější produkty tradiční čínské medicíny

 
 Znalosti tradiční čínské medicíny využívá člověk ke zlepšování svého zdravotního stavu již více jak pět tisíc let. Je to systém velmi propracovaný a dokáže pomoci s terapií prakticky většiny zdravotních nerovnováh. Kritici čínské medicíny ji občas popisují jako snůšku babských rad. To je ale daleko od reality. Třeba jen ve městě Nan Jing, kde jsem studoval, je minimálně deset velkých nemocnic tradiční čínské medicíny. Tyto nemocnice nepoužívají pouze tradiční diagnostické metody, ale využívají i nejmodernější diagnostické postupy a přístroje. Od magnetické rezonance až po špičkově vybavené laboratoře.
Pojďme ale zpět k čínské medicíně. Jejími hlavními terapeutickými pilíři, které navazují na velmi propracovaný diagnostický systém, je akupunktura, terapie pomocí bylinek a vitálních hub, masáže, doporučení ohledně zdravého životního stylu a čínská cvičení jako je Qi Gong či Tai Ji.

shutterstock_23578219 

Čínská fytoterapie 

Asi nejdůležitějším pilířem je terapie pomocí bylinek a hub. Tedy abych byl přesný, čínští lékaři nepoužívají jen bylinky, jejich kořínky, stonky, listy či květy, plodnice či podhoubí. Používají opravdu leckdy i neobvyklé ingredience. Třeba minerály, škeble,
brouky, dokonce i veverčí exkrementy či dračí kosti (což jsou fosilie pravěkých zvířat). Všechno má ale svůj terapeutický význam. Těmto ingrediencím se souhrnně říká Yao. My bychom mohli říct „léčivky“. Oproti západnímu bylinkářství se v čínské fytoterapii nepoužívají jednotlivé léčivky samostatně. Vždy se používají v kombinacích, v receptech. Běžný recept je složený ze 3 až 15 léčivek. Teprve použití léčivek v kombinacích vytvoří synergii a vyvolá ten správný a silný terapeutický efekt.
Existuje jedna výjimka a tou jsou vitální houby. Ty se obvykle nekombinují s ostatními bylinkami v receptech, ale používají se samostatně. Je to dáno jejich mechanismem účinků. Jejich účinky jsou velmi specifické, podle starých lékařů ze všech Yao nejlépe vyrovnávají Yin a Yang, my bychom řekli, že dokáží posilovat imunitní systém a zároveň zlepšovat vitalitu a harmonizovat duši.
Během vývoje čínské medicíny vznikaly nové a nové recepty. Některé jsou staré i několik tisíc let. Je to zvláštní uvědomit si, že recept, který použiju u ženy na podporu plodnosti vymysleli a používali lékaři již před několika tisíci lety. Tato kontinuita je hodně důležitá i pro dnešní lékaře čínské medicíny. Dokáží těžit z vědění, které tu vznikalo minimálně 5 tisíc let. Používají bylinné recepty a akupunkturní sestavy, které jsou vyzkoušené v průběhu věků doslova na miliónech pacientů. S nadsázkou se můžeme zeptat, který západní lék byl zkoušený na tak velkém množství pacientů? :-)

Chinese herbs used in placing the jars  

Odvary, tinktury či pilulky? 

Přestože v ordinaci používám i akupunkturu, tak byliny a vitální houby tvoří dominantní část mé terapeutické praxe. Recepty složené z jednotlivých léčivek se v tradiční čínské medicíně používají v různých formách. Nejznámější je forma odvarů. Kombinace léčivek se vaří asi v půllitru vody přibližně 30 minut. Výhodou této úpravy je to, že se tradiční recept může modifikovat podle konkrétního pacienta. Každý jsme jiný, každý má různě rozložené nerovnováhy, a proto se k tradičnímu receptu mohou přidávat jednotlivé léčivky podle konkrétního stavu pacienta.
Další oblíbenou formou jsou recepty ve formě tinktur. Zde se směs léčivek daného receptu maceruje jeden měsíc v 50% alkoholu. Výhodou této úpravy je rychlá vstřebatelnost. Alkohol také dodá celé směsi zcela novou dynamiku. Další oblíbenou formou zpracování receptů jsou kuličky wan nebo tabletky pian. 

Která bylinná směs čínské medicíny a která z hub je čínskými lékaři nejpoužívanější? 

Pojďme si teď rozebrat jednu z nejpoužívanějších směsí tradiční čínské medicíny a jednu z vitálních hub. Nejpoužívanější směsí je Xiao Yao San (čti siao jao san), která byla vytvořena už v 11.století. 
A z hub je asi nejznámější lesklokorka lesklá, kterou asi znáte pod názvem Reishi. 

Uvolnění emocí

Směs Xiao Yao San podle teorie čínské medicíny harmonizuje Játra a Slezinu. Čínská medicína rozděluje naše tělo do pěti systémů či elementů. Každému systému vládne jeden orgán a každá část těla, ať psychického či fyzického, patří k jednomu z těchto systémů. Takže Játra neznamenají jen fyzický orgán, který se nachází v pravém podžebří, ale do systému Jater spadá i žlučník, oči či emoce vzteku. Pokud tedy čínský lékař potřebuje léčit oči, tak je léčí obvykle přes Játra. Játra jsou systém hodně závislý na emocích a stresu. Jednou z hlavních funkcí Jater je jejich schopnost vše v organismu zprůchodňovat. Čínská medicína totiž tvrdí, že zdravý člověk je plný energie Qi a krve, a vše v něm volně proudí. Pokud jsou naše emoce nadměrné nebo pokud jsou potlačované, pokud jsme vystavování silnému či dlouhodobému stresu, tak se tato zprůchodňovací funkce Jater omezuje. A to vyvolává různé scénáře zdravotních obtíží. Dochází nejprve k blokádám na úrovni Qi. To se může projevovat různými pocity napětí, stísněností, podrážděností, tlaky v podžebří či na hrudi apod. Typickým příznakem stísněnosti jater je premenstruační syndrom. Tento stav má výrazný přesah do naší psychiky. Později se začne blokovat krev či hlen, a to už bývají vážnější problémy. Vznikají třeba cysty na vaječnících, myomy v děloze, adenomy v prsou atd. Všechny ženy s karcinomem prsu, které jsem v ordinaci viděl, měly stagnaci jaterní Qi. I když to není obvykle jediná příčina karcinomu prsu. Takže směs Xiao Yao San dokáže uvolňovat stagnovanou jaterní Qi.
shutterstock_145854866  

Posílení trávení 

Druhou oblastí, kde tato směs působí, je systém Sleziny. Slezina je v čínské medicíně v podstatě synonymum pro naše trávení. Její oslabení vede k řadě trávicích problémů, jako je nadýmání, kašovitá stolice či následná únava. Hlavní funkcí Sleziny je přeměňovat potravu na Qi a krev. Což je v podstatě palivo pro náš organismus. Pokud je tato funkce oslabená, tak začne náš organismus chřadnout. Qi Sleziny oslabují hlavně nekvalitní potraviny a nepravidelné stravování. V ordinaci ale často vidím příklad, kdy člověk jí velmi kvalitně a pravidelně, přesto je jeho trávicí systém oslabený. Bývá to právě vlivem emocí a stresů, která přes jaterní Qi omezují transformační funkce sleziny. Proto je směs Xiao Yao San výborná u různých trávicích problémů, zvláště pokud jsou vyvolány stresem.

Shrnutí účinků směsi Xiao Yao San 

Směs Xiao Yao San lze použít u nejrůznějších problémů, které jsou vyvolané nebo se zhoršují stresem. Říkáme tomu somatizace stresů. A to jak problémů u psychických, jako je podrážděnost, žaludeční neuróza, pocit napětí, neschopnost se uvolnit, lehká deprese či úzkost, až po fyzické příznaky jako je nadýmání, tlak na hrudi či v podžebří, pocit knedlíku v krku, tvorba různých útvarů jako jsou myomy, adenomy, cysty. Výborná je i u problémů spojených s klimakteriem či u zajídání stresů. 
   Xiao Yao San – složení (tabulka)

Chai Hu (Cu)

prorostlík čínský

Dang Gui

děhel čínský

Bai Shao (Sheng)

pivoňka mléčnokvětá

Bai Zhu (Chao)

atraktylis velkoúborový

Fu Ling

pornatka kokosová

Gan Cao (Zhi)

lékořice

Bo He

máta

Sheng Jiang

zázvor

 
 
 Leklokorka lesklá neboli Reishi
 
Lesklokorku většina z vás zná. Je to asi nejznámější vitální houba vůbec. Není divu. Její spektrum terapeutických účinků je opravdu široké. V Číně se jí říká „božská houba nesmrtelnosti“. 

Reishi jako silný imunostimulant

Ze všech hub nejvíce posiluje tzv. Zheng Qi. Zheng Qi je v podstatě to, čemu říkáme vitalita, životní síla, odolnost vůči prostředí apod. Proto je vedle houby Coriolus nejužívanější houbou používanou jako doplněk klasické léčby u onkologických problémů. Obě dokáží stimulovat imunitní systém, aby se aktivněji obracel proti rakovinovým buňkám. Coriolus je v tom sice trochu intenzivnější, ale Reishi lépe posiluje náš organismus, což je v těchto případech neméně důležité. Zvláště pokud člověk podstupuje drastickou (ale často nezbytnou) konvenční léčbu, jakou je chemo či radioterapie. Může se podávat a je dobré ho podávat po celou dobu konvenční léčby, a ještě asi dva měsíce po jejím ukončení. Nejen že pomáhá likvidovat rakovinné buňky, ale pomáhá organismu zvládnout náročnou konvenční léčbu, kterou obvykle provází mnoho nepříjemných vedlejších příznaků.
Reishi má výrazný stimulační účinek na imunitní systém, hlavně makrofágy, a aktivizuje výrazně NK buňky (přirození zabíječi) a dendritické buňky. Dokáže se poprat s E.coli, B.dysenterie, B.Pseudomonas, pneumokoky, streptokoky, stafylokoky a jinými koky...

Reishi a únavové stavy

Druhou oblastí, kde Reishi používáme, jsou únavové stavy. Jelikož pomáhá doplňovat Yin a krev, tak je výborná hlavně u žen. Někdy jí říkám "dámská houba". Možná i pro její antiaging účinek. Prostě s ní ženy stárnou mnohem pomaleji. Pomáhá tedy u různých únavových stavů, únav po porodu, po vyčerpávající dlouhodobé nemoci. A to nejen u únavy fyzické, ale i psychické, protože má tropismus k srdci (podle čínské medicíny vyživuje srdce).

 reishi 

Není srdce jako srdce

A s tropismem k srdci souvisí i její další funkce. Podle čínské medicíny má An Shen účinek, což znamená, že harmonizuje duši. Číňané věří, že v srdci sídlí duše Shen, což je taková naše hlavní duše. Podle Číňanů máme duší víc, v každém orgánu jich sídlí obvykle několik, ale Shen je všechny řídí. Reishi dokáže vyživovat srdce a tím stahovat, harmonizovat, zklidňovat duši Shen. Proto je možné ji použít u různých stavů lehkých depresí, úzkostí, panických atak, neukotveností, ale třeba i nespavostí apod. Taoističtí mniši si ji dávali před meditací.
Psychické nerovnováhy mohou mít řadu příčin, ale pokud bych to hodně zjednodušil, tak nejčastěji vidíme příčinu v Srdci. Buď je tam něčeho nadbytek nebo nedostatek. V obou případech použijeme Reishi. Často je příčina psychických nerovnováh způsobná stagnací Jater, a pak by byla spíše vhodná výše uvedená směs Xiao Yao San.

Jak ale odlišit, jestli mám problémy se srdcem nebo stagnací jater?

Člověk mající problém se Srdcem je dle čínské medicíny neukotvený, psychicky nevyrovnaný, zapomíná, vnímá bušení srdce, neklidně spí, zapomíná, snadno se leká, je spíše bledý.
Člověk mající problémy s Játry se nedokáže uvolnit, má pocit pnutí či stažení se, střídání nálad, hodně věcí se mu zhoršuje působením stresu či emocí, u žen bývají příznaky zesílené před menstruací.
Jak jsem psal výše, Reishi dokáže vyživovat Yin a krev. Zároveň jsem uvedl, že harmonizuje psychiku. To z ní dělá ideální přípravek na klimakterické problémy, jako jsou návaly, podrážděnosti, mentální neukotvenosti, náladovosti, bušení srdce apod. A často ji dávám souběžně s výše uvedenou směsí na "stres".
Zajímavé je, že Reishi pomáhá srdci nejen o psychické stránce, ale podle soudobých studií i po stránce fyzické. Proto ji můžeme použít u nejrůznějších kardiovaskulárních problémů. 

Dýchání je základ

Reishi má též tropismus k plicím. Stejně jako většina ostatních hub dokáže imunitní systém stimulovat, pokud je slabý, ale také ho regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená. Toho se využívá u různých autoimunitních či alergických problémů. Proto ji použijeme u kašlů, astmat, senné rýmy, nejrůznějších alergií, CHOPN, emfyzému apod. Jedničkou je i u opakujících se infekcí respiračního systému, ale ne v akutní fázi. Pokud je akutní stav, tak je lépe použít Coriolus či betaglukan (ve vyšších dávkách).
Dýchání je podle čínské medicíny záležitostí dvou orgánů ledvin a plic. Proto se v těchto případech často kombinuje s Cordycpesem. Nezapomeňte: Cordycpes ráno, Reishi večer.

Reishi je opravdu širokospektrá

Výborná je i u kožních problémů, třeba atopického ekzému. Zde ji dávám často spolu s houbou Agaricus.
Reishi dokáže pomoci u problematiky jater. Ale to dokáže většina hub. Játra dokáže nejen regenerovat (má hepatoprotektivní účinek), ale dokáže je i posilovat, jejich krev a Yin. To je důležité hlavně u žen, třeba u menstruačních nerovnováh. Výborná je v kombinaci s kořenem pampelišky a ostropestřcem.
Podobně jako jiné houby dokáže regulovat cukr v krvi a můžeme ji použít u diabetu, hlavně II. typu. Je prokázáno, že zlepšuje reakci tkání na inzulín.
Dokáže též harmonizovat krevní tlak, brání hypoxii srdečního svalu a zlepšuje výživu věnčitých tepen.
Reishi používám též u různých zánětů. Spíše tedy chronických zánětů. Spolu s Coriolem a Auriculárií u různých zánětů pohybového aparátu (třeba u revmatoidní artritidy).
Také je vhodná u autoimunitních zánětů či nadměrné funkci štítné žlázy. Obvykle společně s Coriolem.
 
Autorem článku je Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicíny (viz MilanSchirlo.cz)

 

 

 

Některé starší články

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Doslova vše v čínské medicíně, ale i v čínském světonázoru, vychází z principu Yin a Yangu. Yin a Yang jsou dvě základní síly, které určují rytmus všeho, co v našem vesmíru existuje. Celý vesmír je řízený přeměnami nebo též pulzováním Yin a Yangu. Každá věc a každý jev e vesmíru má v sobě yinovou a yangovou část. Neviditelnou, skrytou, ale stále se proměňující.

číst více

Ledviny pohledem čínské medicíny

Ledviny pohledem čínské medicíny

Objevte význam Ledvin z pohledu čínské medicíny – orgánu, který je považován za základní zdroj naší životní síly, regulátora růstu a vývoje a klíčového činitele pro rovnováhu energie a zdraví. Zjistěte, jak stav Ledvin ovlivňuje náš život a jak je udržet v harmonii.

číst více

Plíce pohledem čínské medicíny

Plíce pohledem čínské medicíny

Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.

číst více