3) Využití plodnice
Houba se skládá z podhoubí (mycelia) a plodnice (primordia). Podhoubí se většinou pro výrobu přípravků nepoužívá, protože je při zpracování těžké oddělit od sebe samotné podhoubí a části dřeva či substrátu, na kterém houba roste. Proto se nejčastěji používá plodnice. To je ta část, která roste nad zemí.
Poznámka: Mycelium se podobá síti meridiánů v našem organismu. Podle čínské medicíny v meridiánech proudí energie Qi. V určitém místě meridiánu se energie zkoncentruje a vyrazí k povrchu. A stejně tak jsou tvořené akupunkturní body, pomocí kterých je zkušený terapeut schopen ovlivňovat různé procesy v našem organismu. Stejně tak v myceliu se zkoncentruje energie a vyrazí k povrchu ve formě plodnice. V plodnici je energie houby extrémně koncentrovaná.
4) Způsob pěstování
Farmáři pěstují Reishi buď na kmenech listnatých stromů, nebo na substrátu z pilin. Nikde jsem neviděl studii, která by oba způsoby porovnávala. Nicméně pěstování na kmenech vychází více z její přirozenosti.
Poznámka: MycoMedica používá pouze Reishi rostoucí na kmenech listnatých stromů.
5) Délka pěstování
Samotní farmáři uvádí, že optimální doba pěstování je mezi 6 až 9 měsíci. Pokud je doba pěstování kratší, nebude Reishi obsahovat dostatečné množství účinných látek a naopak, čím je houba starší, tím je těží (a dražší), ale podle zkušeností farmářů delší doba pěstování nijak nezvyšuje množství účinných látek v houbě.
Poznámka: MycoMedica používá Reishi, která roste 6 až 9 měsíců a obsahuje optimální množství účinných látek.
6) Způsob zpracování suroviny
Tělo houbové buňky je tvořené chitinem, což je látka, kterou náš trávící systém nedokáže strávit. Naopak chitin je zodpovědný za trávicí potíže, které se mohou objevit, pokud jíme tepelně nezpracované houby. Pokud chceme tedy využít účinné látky, které jsou v houbové buňce „uzamčené“, musíme houbu nejprve správně zpracovat.
Možností zpracování je několik:
a) odvary ze sušené Reishi – tradiční způsob zpracování. 100 g Reishi se vaří asi v půl litru vody půl hodiny. Varem se uvolní chitinové bariéry a vyplaví se účinné látky.
b) tinktura z Reishi – Reishi se maceruje obvykle v 50% lihu po dobu jednoho měsíce. Protože chceme využít jak polysacharidů, tak triterpenů, je třeba i v domácích podmínkách udělat v podstatě dvojitou extrakci.
c) prášek z Reishi – houba se pomele na velmi jemný prášek ve speciálních mlýnech metodou shellbroken. Tím se mechanicky naruší chitinová bariéra.
d) extrakce horkou vodou - uvolnění chitinové bariéry a zároveň zvýšení koncentrace účinných látek. Výsledkem je sypký extrakt.
e) lyofilizace – houba se zpracovává vymrazováním.
Poznámka: MycoMedica nabízí jak sušenou Reishi, tak BIO prášek z Reishi (shellbroken), extrakty a také tinkturu (pod značkou YaoMedica). V své praxi ale používám nejčastěji houbové extrakty v kapslích.