V ordinaci se poslední dobou často setkávám s lidmi, kteří mají vleklé potíže po prodělání covidu, anebo po očkování na covid. Mnoho lidí ke mně posílají i okolní lékaři. Západní medicína si s tímto neobvyklým problémem často neví rady. A abych byl spravedlivý, je to často oříšek i pro čínskou medicínu.
Covid-19
Covid je agresivní onemocnění. Zvláště v počátcích svého šíření dal zabrat mnoha lidem i lékařům. Byl to boj a někteří nemocní tento boj nevyhráli.
Zajímavé na covidu bylo, že napadl u člověka oslabené části organismu. Samozřejmě, že respirační systém je první na ráně, ale často se covid choval velmi podivně – jako zánět ledvin či prostaty, jako bolesti břicha, jako bolesti pohybového ústrojí, jako stav extrémního vyčerpání energie apod.
Stejně jako byl covid „tvůrčí“ ve vytváření různorodých problémů, stejně různorodé jsou teď jeho pozůstatky, které mnoho lidí dlouhodobě trápí. A to nejen po prodělané nemoci, ale i po očkování proti covidu.
Long Covid
Tyto problémy se souhrnně nazývají postcovidový syndrom nebo anglicky Long Covid. V praxi vidím přetrvávající příznaky jako je chronická únava, dušnost, kašel, bolesti svalů a kloubů, potíže s pamětí a koncentrací, problémy se spánkem, neuro problémy, trávicí problémy, otoky, chronické záněty, palpitace a další kardiovaskulární problémy, noční pocení, různé vyprahlosti, mozková mlha, změny menstruačního cyklu, přetrvávající ztráta čichu a chuti a další. Často se tyto problémy stěhují. Jeden den bolí loket, druhý den koleno. Mnohdy se objeví a po čase zmizí. Podle toho, jak má člověk silnou Zheng Qi (životní sílu), jak je vyčerpaný, jak se stresuje apod.
Zheng Qi
Tyto stavy jsou velmi podobné tomu, co čínská medicína nazývá „skrytým patogenem“. Cílem většiny patogenů je dostat se do hlubších vrstev člověka a postupně z něj vyčerpávat energii. Jsou to takoví parazité.
Musím zde vysvětlit pojem Zheng Qi (čti džen čchi) a Xie Qi (čti sie čchi). Zheng Qi si můžeme představit jako vše dobré (nebo též fyziologické) v našem organismu. Pokud jsme zdraví, jsme plní Zheng Qi. Tato řádná Qi je výsledkem zděděné konstituce a harmonického fungování těla a mysli. Částečně bychom mohli říci, že pojem Zheng Qi odpovídá zhruba tomu, co si představujeme pod imunitním systémem, nicméně pojem Zheng Qi je mnohem širší. Naopak Xie Qi je nepřítel, který neustále kolem nás (ale i v nás, třeba v mikrobiotě) krouží a snaží se proniknout do našeho těla. Je jedno, jestli to jsou bakterie, viry, plísně, chlamydie, borelie či toxiny. Nebo mentální toxiny. Xie Qi je neustále připravená do nás vniknout. Není možné jí utéct, není možné ji zcela zlikvidovat. Pokud je ale naše Zheng Qi pevná (jsme jí zcela vyplněni, vše proudí, tak jak má, Yin a Yang jsou v rovnováze), tak Xie Qi do nás šanci proniknout nemá. Nemá kudy, nemá jak a nemá kam. Pokud se to stane, pak to znamená, že Xie Qi je příliš silná, nebo Zheng Qi je příliš slabá. Příliš silnou Xie Qi se myslí jen extrémně škodlivá energie jako jsou např. morové epidemie, kdy jsou postiženi i lidé, kteří mají řádnou Qi velmi silnou. Musím ale zmínit, že i při výskytu těchto nemocí se našli i lidé, kteří neonemocněli, což značí, že jejich Zheng Qi byla zcela mimořádná.
Naopak slabá Zheng Qi dává průchod zcela banálním onemocněním – například z běžného ofouknutí. Tělo snáze podléhá mírným virózám, hůře odolává emočnímu stresu a každé uzdravení trvá mnohem déle.
Skrytý patogen
S tím souvisí i problematika tzv. „skrytých patogenů“. Někdy jsou nazývány jako Gu syndrom nebo vleklý patogen. Pokud náš organismus nemá sílu vytlačit veškeré patogeny z těla ven, dostanou se některé z nich do hlubších vrstev, kde vyčkají na svoji příležitost, tedy až se organismus znovu oslabí a budou mít možnost ubrat si další kus naší energie. Mám rád jedno přirovnání, kde si tělo představuji jako území, stát obklopený hranicemi, kterému vládne císař. Zheng Qi je vojsko, které má území chránit před vpádem cizáckých hord. Pokud se o vojsko císař stará, dobře a pravidelně ho živí, pokud se stará i o jeho duševní pohodu a morálku, tak je vojsko silné a dokáže hranice efektivně chránit. Pokud ho ale císař neživí a stále ho něčím stresuje, pak většina vojáků dezertuje a na území se objeví ničím a nikým nechráněná místa. A na to čekají stále dorážející mongolské hordy (viry, bakterie, plísně, toxiny…). Okamžitě na naše území proniknou a začnou nastolovat vlastní pořádek.
Tím chci ukázat, že je moc důležité, jak se o sebe staráme a jak posilujeme svoji Zheng Qi, aby nás dokázala chránit před patogeny, které se neustále snaží do nás proniknout. V Su Wen se v 72. kapitole píše: „Pokud Zheng Qi zůstává silná, Xie Qi nemůže proniknout do těla. Jestli Xie Qi napadne tělo, Zheng Qi je slabá.“
Představte si, že vás kousne klíště a do vás proniknou borélie. Pokud máte dobrou Zheng Qi (my bychom řekli imunitu, ale Zheng Qi je širší pojem), tak se s nimi vypořádá již v povrchových vrstvách. Buď je zničí, nebo vytlačí ven. Pokud je ale Zheng Qi oslabená, část patogenu se dostane do hlubších vrstev organismu a tam vyčkává. Čeká, až se Zheng Qi oslabí, a pak patogen začne nastolovat své pořádky. Začne odčerpávat naši energii. Záleží na místě, kde se usídlí, podle toho člověk pak vnímá různé příznaky. Zheng Qi se začne bránit, ale většinou není natolik silná, aby patogen dokázala vyloučit. Většinou ho jen na nějaký čas umravní.
Očkování
Stejné je to s následky covidu či očkování. Část patogenu zůstane v hlubších vrstvách a člověk vnímá různé nepříjemné příznaky. U očkování dokonce patogen obešel vnější obranné vrstvy a dostal se bez potíží do hlubších vrstev.
Tyto mechanismy vidím nejen u postcovidu či po očkování, ale podobně se projevují kvasinky, chlamydie, herpetické viry, chronické stafylokokové infekce a mnoho dalších škodíků.
Je dobré si uvědomit, že skrytý patogen vzniká vždy na podkladě oslabené Zheng Qi (vitality, imunity, životní síly…). Pokud však budeme pečovat o svoji Zheng Qi, vyhneme se těmto nepříjemným situacím.
Zbavit se jich je obvykle velmi obtížné.
Jak postupuje čínská medicína?
Západní medicína nemá proti postcovidovým stavům příliš pák. Většinou dává antibiotika. Později antidepresiva.
Ani s čínskou medicínou není jednoduché tyto postcovidové stavy vyřešit.
Jsou tři pilíře, které čínská medicína může použít.
Vitální houby a bylinné recepty
Vitální houby jsou pro mě osobně u těchto případů volbou číslo jedna.
Skoro ve všech případech používám houbu Coriolus nebo outkovku pestrou.
Z vitálních hub je to dle mé zkušenosti nejlepší bojovník se skrytým patogenem. Z pohledu západní lékařské vědy stimuluje všechny aspekty imunitního systému. Z pohledu čínské medicíny vyvětrává skrytý patogen z hlubších vrstev. V praxi používám Coriolus ve formě 40% extraktu v dávce 2x denně 2–3 kapsle. Důležité je používat pravidlo 5 dní užívat, 2 dny pauza. Terapie může trvat dlouhou dobu. Obvykle 6–12 měsíců. Někdy i déle. Nicméně do 2–3 měsíců od počátku užívání by člověk měl vidět zmírnění obtíží. Houby se užívají na lačno.
Houbu Coriolus dávám „preventivně“ i před očkováním, a hlavně asi měsíc po něm, abychom předešli vzniku skrytých patogenů. A nejen před očkováním proti covidu, ale i u dalších typů očkování, která mají tendenci stát se skrytým patogenem.
Další houby
Podle dalších příznaků a podle zasažení či oslabení orgánů používám i další houby. Pokud jsou neurologické problémy jako je třes, brnění, necitlivosti, problémy s koncentrací, problémy se zrakem, motání hlavy, mozková mlha apod., tak přidávám houbu Hericium.
Pokud je velké vyčerpání, silné únavové stavy, psychické problémy a problémy se spánkem, přidávám Reishi.
Pokud je přítomná zimomřivost, doplňuji o Cordyceps.
Pokud je třeba silně podpořit imunitní systém, přidávám Agaricus.
Podle příznaků lze použít i další houby.
Bylinné recepty
Čínská medicína nabízí pro tyto stavy i několik bylinných receptů.
Asi nejčastěji používám recept Xiao Chai Hu Tang. Možná ho znáte pod názvem Otevření dveří. Je to taková zvláštní bylinná směs, kterou dávám u různých podivných problémů, které mají tendenci se objevit, chvíli obtěžovat a pak zmizí. Například u vracejících se problémů zánětu středouší u dětí. Nebo u oparů způsobených herpetickými viry. Funguje ale právě i u postcovidového syndromu či u následků očkování.
Druhou často užívanou směsí je Su He Tang a jeho různé modifikace. Ten pravděpodobně znáte pod názvem Kladivo na Gu (Gu jsou v překladu červi). Tato směs je sestavená přímo na vyvětrání skrytých patogenů. Kombinace bylin Su He Tangu se různě modifikuje, a tak ho lze použít u různých příznaků. Třeba pokud dominují bolesti pohybového aparátu nebo neuro problémy.
Třetím receptem, který používám, je Bu Zhong Yi Qi Tang. Vy ho asi znáte jako Probuzení energie. Tato směs se používá, pokud je oslabená zvedací funkce Sleziny. Což se může projevit únavou, průjmem, nízkým krevním tlakem. A také skrytým patogenem.
Tradičních bylinných receptů, které lze použít, je samozřejmě mnohem více a různě je v praxi kombinuji s houbami.
Bylinné recepty na míru
Často je nejlepší navštívit zkušeného terapeuta tradiční čínské medicíny, který provede diagnostiku a připraví vám recept na míru. Tzn. sestavený přesně podle vašeho stavu. Tato varianta je dražší, ale cílenější.
Akupunktura
Druhým důležitým pilířem léčby je akupunktura. Napichování jehliček.
Výběr akupunkturních bodů, které akupunkturista použije, je velmi specifický a záleží na konkrétním stavu.
Akupunkturista často kombinuje body, které posilují Zheng Qi s těmi, které vyvětrávají patogen z hlubších vrstev.
Životní styl
Životní styl je bezpochyby důležitý nejen jako prevence, ale i při napadení skrytým patogenem. Správným životním stylem jsme schopni posílit Zheng Qi v boji se Xie Qi. Je důležité udržovat emoce pod kontrolou, příliš se nestresovat a nic neřešit. Emoce nepotlačovat, kvalitně a pravidelně jíst (ale ne moc), dostatečně spát, pravidelně se hýbat, nepřepínat své síly atd. A užívat si života. Prostě vše, co se učí ti, kteří se rozhodli jít Cestou želvy.
Tradiční čínská medicína (TCM) nabízí alternativní přístup k léčbě postcovidového syndromu a následků očkování, který se zaměřuje na obnovení rovnováhy v těle a podporu přirozeného zotavení. Často je to boj na dlouhou trať. Obrňte se trpělivostí. A také dobrou náladou. Stojí to za to.
Zdroj: Cesta želvy
Přemýšlíte, jak posílit svou imunitu před nadcházejícím podzimem a zimou? Silná imunita je klíčová pro naše zdraví, protože tvoří první obrannou linii proti škodlivým patogenům, jako jsou viry, bakterie, paraziti a další. Více v našem článku.
Objevte Slezinu z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen v trávení a distribuci živin, ale také v řízení naší energie a duševní pohody. Zjistěte, jak se stav Sleziny odráží na našem těle a jak ji udržet v rovnováze.
Imunitní systém dětí je křehký a citlivý, a proto vyžaduje speciální péči. TCM nabízí celostní přístup k posilování imunity, který zahrnuje nejen užívání specifických bylinných směsí a vitálních hub, ale také úpravu jídelníčku a životního stylu.