Připravte svou imunitu na zimu podle čínské medicíny

Trápí vás s nástupem zimy častá respirační onemocnění, jako jsou zápaly plic, záněty průdušek, nosní sliznice, nosohltanu, mandlí nebo časté rýmy? V zimních měsících bývají infekce horních i dolních dýchacích cest velmi časté. Jak u dětí, tak u dospělých. Co s tím? Jsou dvě možnosti. Buď se můžeme pokusit vyhýbat patogenům, jako jsou viry a bakterie, nebo se můžeme snažit posílit naši obranyschopnost, aby se jim náš organismus dokázal efektivně bránit. Vyhýbat se patogenům je dobrý nápad, ale v běžném životě ne úplně realizovatelný. Mnohem větší smysl má posilovat naši obranyschopnost, náš imunitní systém.

Imunita a čínská medicína

Staří čínští lékaři neměli mikroskopy a neznali moderní diagnostické metody. Patogeny jako viry či bakterie popisovali jako klimatické projevy: vítr, chlad, sucho, vlhko či horko. Na podzim je člověk nejčastěji napadán větrem chladem. Opatrní bychom měli být zvláště v období změn klimatu, kdy dochází náhlým poklesům teplot. Měli bychom tomu přizpůsobit své chování (tepleji se oblékat) i stravovací návyky (omezit studené potraviny, jako jsou zeleninové saláty či nápoje z ledničky, zařadit do jídelníčku více teplé polévky). 

Prevence je důležitá

Hlavní cestou, jak předcházet častým onemocněním dýchacích cest a nachlazení, je posílení imunitního systému. Dodržování zásad zdravého životního stylu je pro udržení dobré obranyschopnosti klíčové. Kvalitně a pravidelně jíst, hodně spát, přiměřeně se hýbat a pěstovat dobré vztahy s lidmi je základ. Mnohdy ale ani dodržování všech těchto zásad nestačí. A potom je vhodné začít užívat vitální houby.
Vitální houby jsou doslova elixíry života. Po staletí pomáhají ochraňovat lidský organismus před negativními vlivy prostředí či následky nezdravého životního stylu. Zvláště v období přechodu od léta do zimy, které bývá provázeno častými virovými či bakteriálními infekcemi, jistě oceníte jejich imunitu stimulující vlastnosti. 

Vitální houby, první pomoc pro imunitní systém

Co si představit pod pojmem vitální houby? Vitální (léčivé) houby získaly svůj název podle zvýšeného obsahu terapeuticky účinných látek, které lidé využívali po staletí k léčení různých nemocí. Jsou to především beta glukany, dále pak triterpeny, enzymy, vitamíny či minerální látky. Každá houba obsahuje tyto látky v určitých koncentracích a poměrech. Přestože všechny vitální houby jsou schopné regulovat imunitní systém, každá díky specifickému složení funguje na lidský organismus trochu jinak.
Vitální houby dokáží stimulovat jednotlivé buňky imunitního systému v případě, kdy je napadený infekcí, nebo i ve chvíli, kdy je nutné bojovat s rakovinnými buňkami. Zajímavé je, že imunitu dokáží nejen stimulovat, ale i regulovat, pokud je jeho reakce nepřiměřená. Tohoto mechanismu se využívá u terapie alergií či autoimunitních problémů, jakým je třeba revmatoidní artritida.
Vitální houby působí také hojivě a ochranně na sliznici, čímž pomáhají a ulevují imunitnímu systému. Významný je také nepřímý vliv vitálních hub na imunitní systém. Prokazatelně upravují střevní mikroflóru, zlepšují psychiku a spánek. Narušená mikroflóra i častý stres imunitní systém oslabují.

 

Jaké vitální houby zvolit?

Pomocnou ruku při cestě za silnou imunitou vám podají například vitální houby Reishi, Cordyceps a Agaricus. Pokud se užívá více druhů najednou, tak se vzájemně posilují a ten efekt na stimulaci naší imunity je lepší. Ideální je najít si na trhu produkt, který obsahuje všechny tyto tři houby, případně ještě s houbou Shiitake.

Reishi

Reishi po zásluze patří k nejvyhledávanějším houbám, často je také nazývaná „houbou nesmrtelnosti“. Reishi obsahuje řadu bioaktivních látek, kromě vitamínů je bohatá na minerály i velké množství polysacharidů. Silně stimuluje imunitní systém a podporuje naši vitalitu. Má tropismus k plicím. Je tedy výborná právě u opakujících se respiračních problémů, u kašlů, zahlenění apod.

Cordyceps

Vitální houba Cordyceps je ceněným zdrojem betaglukanů, minerálů, stopových prvků a vitamínů. Cordyceps je z vitálních hub nejsilnější „dobíječ“ energie. Podporuje yang ledvin (yang ledvin jsou kamínka organismu, je důležité je posilovat zvláště zimních měsících) a plíce. Říká se mu přírodní antibiotikum, pro jeho schopnost likvidovat patogenní mikroorganismy. Tyto vlastnosti z něj činí výborný prostředek na posílení naší obranyschopnosti.

Agaricus

Vitální houba Agaricus neboli žampion mandlový, se díky svým účinkům stává jednou z nejoblíbenějších vitálních hub současnosti. Využívá se k léčbě alergií a autoimunitních onemocnění, stimuluje imunitní systém a chrání organismus před infekcí. Agaricus je ze všech hub nejsilnější stimulant imunitního systému. Jeho účinky objevil profesor Murill, který zkoumal proč někteří domorodí obyvatelé Jižní Ameriky neznají prakticky rakovinu. Jedí ve vyšší míře právě Agaricus, který stimuluje imunitní buňky k vyšší aktivitě. Proto je výborný i pro podporu naší obranyschopnosti v období hrozících infekcí. 

Jaké další houby vás posilní? 

Pro posílení imunitního systému jsou vhodné i další vitální houby, protože obsahují vysokou koncentraci betaglukanů, který imunitní systém doslova nabudí. Ať už zvolíte zmíněnou Reishi, Cordyceps, Agaricus nebo Shiitake, Maitake či Coriolus, nesáhnete vedle.

Budete-li přeci jen na vážkách, můžete se o výběru vhodného druhu houby poradit s mykoterapeutem či praktikem čínské medicíny, který vám poradí houbu přímo na tělo.

Prevence

Vitální houby jsou vhodnou prevencí před infekcemi, díky skutečnosti, že připravují imunitní systém na boj proti nepříznivým vlivům. Je možné je užívat společně s léky, mají také detoxikační účinek a napomáhají z těla odstranit pozůstatky infekcí v podobě toxinů a také metabolity z léků. 

Praktické informace

Vitální houby nemají prakticky žádné negativní vedlejší účinky.

Doba užívání při stimulaci imunitního systému je velmi individuální. Záleží na konstituci a konkrétním stavu člověka. Obvykle je třeba houby užívat 3-6 měsíců v dávce 2-3g/den. Dobré je též upravit dietetické zásady (podle čínské medicíny se obvykle doporučuje posílit „slezinu“), které též pomohou posílit naši obranyschopnost.

V praxi se doporučuje užívat houby preventivně 1-2 měsíce před krizovým obdobím, jako je přechod od léta do zimy či od zimy do léta.

Pokud nastane akutní stav (člověk je napaden akutní virózou) a objeví se příznaky jako horečka, bolesti těla či rýma, tak je vhodné houby vysadit a použít třeba čistý beta glukan ve vysokých dávkách (4x denně 2 kapsle u dospělého). Pokud se to stihne opravdu v začátku napadení, tak se nemoc díky šokovému nabuzení imunity ani neprojeví.

Obvykle se doporučuje užívat houby 5 dní v týdnu a 2 dny si dát pauzu. Na lačno.

Jaký produkt si vybrat?

Existuje mnoho způsobů zpracování vitálních hub. Pro terapeutické účely je nejlepší forma zpracování extrakcí v horké vodě. Často se řeší koncentrace hlavních účinných látek, kterými jsou polysacharidy. Praxe ukazuje, že optimální koncentrace je kolem 30 %.

Připravil: Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Doslova vše v čínské medicíně, ale i v čínském světonázoru, vychází z principu Yin a Yangu. Yin a Yang jsou dvě základní síly, které určují rytmus všeho, co v našem vesmíru existuje. Celý vesmír je řízený přeměnami nebo též pulzováním Yin a Yangu. Každá věc a každý jev e vesmíru má v sobě yinovou a yangovou část. Neviditelnou, skrytou, ale stále se proměňující.

číst více

Ledviny pohledem čínské medicíny

Ledviny pohledem čínské medicíny

Objevte význam Ledvin z pohledu čínské medicíny – orgánu, který je považován za základní zdroj naší životní síly, regulátora růstu a vývoje a klíčového činitele pro rovnováhu energie a zdraví. Zjistěte, jak stav Ledvin ovlivňuje náš život a jak je udržet v harmonii.

číst více

Plíce pohledem čínské medicíny

Plíce pohledem čínské medicíny

Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.

číst více