Možnosti léčby podle západní medicíny
Příčiny problémů s plodností podle čínské medicíny
Nedostatečnost Ledvin
Ledviny jsou hlavním orgánem zodpovědným za naši schopnost počít. Píšeme je s velkým L, protože tím myslíme Ledviny podle čínské medicíny – jedná se o celý systém Ledvin, který zahrnuje i močový měchýř nebo emoce strachu. Ledviny jsou důležitý reprodukční orgán jak pro muže, tak pro ženy. Tvoří materiálně energetickou základnu našeho organismu. Jsou zdrojem energie Qi, Yangu, Yin a esence Jing.
Pro funkční reprodukci hraje zásadní roli tzv. kvalita esence, která je v Ledvinách uschovaná. Někdy se jí také říká reprodukční esence.
Nedostatečnost krve Jater
Druhým orgánem důležitým pro početí jsou Játra. Ta jsou důležitá hlavně pro ženský reprodukční systém, protože skladují a distribuují krev. A menstruace a krev se schopností počít úzce souvisejí.
Blokády v reprodukčních cestách
Možnosti léčby podle tradiční čínské medicíny
Plodnost odráží náš životní styl
Snad všichni dnes už chápeme, že si mnohé zdravotní problémy způsobujeme sami – svým životním stylem. A nejinak tomu je i u problémů s plodností.
Muži si esenci vyčerpávají např. častým sexem, ženy pak menstruací a porody. Důležitá je však kvalita esence obou rodičů, proto pokud muž a žena chtějí mít zdravého potomka, měli by se dostat do co nejlepší kondice dříve, než vůbec počnou. Ve staré Číně se páry na početí intenzivně připravovaly jeden celý rok.
Nejde jen o celkovou fyzickou a mentální kondici před početím, ale svoji roli hraje i okamžik početí. Ten podle čínské medicíny velmi výrazně ovlivňuje sílu a odolnost počatého dítěte. Proto se nedoporučovalo počít dítě při bouřce nebo při jiných extrémních výkyvech počasí nebo v době, kdy byl člověk pod velkým stresem. A už vůbec ne, pokud byl pod vlivem alkoholu nebo drog.
I skladba jídelníčku hraje důležitou roli
Pro schopnost počít je důležité i to, co jíme, jak to jíme a kdy. U žen by měla strava odpovídat menstruačnímu cyklu. Po menstruaci je třeba doplňovat krev, takže popíjet vývary z morkových kostí nebo jíst vajíčka či jiné proteiny.
Dalším důležitým faktorem pro úspěšné početí je dostatečné množství kvalitního spánku. Ideálně spát 7-8 hodin a chodit spát co nejdříve před půlnocí. V noci totiž dochází k čištění a regeneraci organismu. Ve spánku se navíc doplňuje yinová energie, tedy i krev.
Jistě jste slyšeli příběhy žen, které své problémy s početím řešily velmi intenzivně, pak odjely na dovolenou nebo zašly na psychoterapii a vše najednou přišlo přirozeně.
U mužů je naopak četnost hodně důležitá, především frekvence ejakulace. Moderní přístupy říkají, že muž by měl ejakulovat co nejčastěji, aby se sperma neustále obnovovalo a bylo kvalitní. Oproti tomu čínská medicína radí příliš spermatem neplýtvat, tzn. nemít ejakulaci příliš často, protože sperma se tvoří z tekutiny Tian Gui a ta z esence, takže častou ejakulací si snižujeme hladinu ledvinové esence.
- Zan Yu Tang (znáte pod českým názvem Zahřátí komnaty) – tento recept podporuje Yang Ledvin a svým složením je zaměřený na podporu plodnosti. Ideální tedy pro ženy, které jsou spíše zimomřivé, mají studené končetiny, jsou bledé, jsou často unavené či mají sklon k samovolným potratům.
- Yu Lin Zhu Tang (znáte pod českým názvem Síla jednorožce) – tento recept podporuje všechny složky organismu nutné pro snadné početí. Posiluje Ledviny, doplňuje krev Jater a doplňuje energii Qi. Je vhodný primárně pro ženy, ale i pro některé muže, kteří jsou spíše zimomřiví, bledí, trpí únavou či závratěmi.
Bylinných receptů, které jsou vhodné, je mnohem více. Vybrali jsem jen ty nejpoužívanější.
Nesmíme zapomenout na vitální houby
V těchto případech se doporučuje bylinný recept Xiao Chai Hu Tang (znáte pod českým názvem Rozbití okovů). Tento recept je prakticky vhodný u všech somatizací stresů, u všeho, co se zhoršuje stresem. Typickým příznakem je pocit napětí kdekoliv po těle, neschopnost uvolnit se a také premenstruační syndrom.
Co bych doporučil na závěr? Pokud řešíte problémy s plodností, určitě je dobré navštívit terapeuta tradiční čínské medicíny. Ten většinou uvítá, pokud jste si prošli i kolečko západní medicíny. Pomůže mu to v diagnostice a zároveň vyloučí vážnější problémy.
Zdroj: Cesta želvy
Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.
Přemýšlíte, jak posílit svou imunitu před nadcházejícím podzimem a zimou? Silná imunita je klíčová pro naše zdraví, protože tvoří první obrannou linii proti škodlivým patogenům, jako jsou viry, bakterie, paraziti a další. Více v našem článku.
Objevte Slezinu z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen v trávení a distribuci živin, ale také v řízení naší energie a duševní pohody. Zjistěte, jak se stav Sleziny odráží na našem těle a jak ji udržet v rovnováze.