„Senná rýma“ pohledem čínské medicíny

Řadu z nás začíná s příchodem jara trápit nadměrné kýchání, pálení a svědění očí. Obecně to nazýváme sennou rýmou. Ve skutečnosti se nejedná o reakci na seno, ale na pylová zrnka rostlin a stromů, které začínají kvést. Přesnější název je tedy sezónní alergická rýma. Není nijak nebezpečná, jen dokáže hodně znepříjemnit každodenní život. Podle statistik jí trpí 30−50 % populace.
 
Jedná se tedy o alergickou reakci s typickými příznaky, jako jsou ucpaný nos, vodnatá rýma a kýchání. Často se přidává i zčervenání, pálení a slzení očí. Asi ve 20 % případů je alergická rýma spojená i s dýchacími obtížemi. Ty časem mohou přerůstat do vážnějších obtíží jako je bronchitida či průduškové astma.

Alergická rýma pohledem západní medicíny

 
Z pohledu západní medicíny je příčinnou alergické rýmy nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na pylová zrnka. Imunitní systém zdravého člověka nepovažuje pylová zrnka za nebezpečná, avšak imunitní systém alergika vyhodnotí částice pylu jako objekt našemu organismu nebezpečný a spustí obranné reakce – začne vytvářet protilátky třídy IgE. Tyto protilátky se u alergických lidí nacházejí ve zvýšené míře na povrchu tzv. žírných buněk, které jsou velmi důležité pro správné fungování našeho imunitního systému. Najdete je na strategických místech, kde dochází ke kontaktu našeho organismu s vnějším patogenem, tzn. v kůži, v plicích, v trávicím systému, a také v nosním epitelu. Jsou důležité např. i při hadím uštknutí nebo jako obrana před parazity, bakteriemi a viry.
Při kontaktu pylových zrnek s protilátkou IgE dochází k odemknutí nákladu, který v sobě nesou žírné buňky, a jsou do systému uvolňovány látky jako je histamin či proteázy. Proto západní medicína používá primárně u „senné rýmy“ léky, které inhibují (zamezují nebo zcela omezují) uvolňování histaminu do organismu. Histamin a další látky mají za následek rozšíření cév, čímž dochází k aktivaci i větších buněk imunitního systému a ve výsledku ke vzniku zánětu, jako obranné reakce našeho organismu na útok zvenčí. Nicméně ještě mnoho dalších mechanismů spojených s alergickými reakcemi pravděpodobně čeká na své objevení.
 

Alergická rýma pohledem čínské medicíny

 
Už ve staré Číně trpěli lidé alergiemi, ale ne v takové míře, jako lidé dnes. Proto tento problém nebývá v klasických učebnicích tradiční čínské medicíny často popisován. Lékaři tradiční čínské medicíny nemluví o nemocech tak, jak je dnes chápeme my, ale hovoří o „obrazech“ – o obrazu nedostatečnosti energie Qi (čchi) Plic, o obrazu stagnace Jaterní Qi, o obrazu vlhkého horka v dráze Žlučníku apod. Neznají ani pojem alergická rýma. Nejblíže tomuto našemu označení je pojem Bi Qiu, což v podstatě znamená „plný nos“. Typickými příznaky Bi Qiu je kýchání a řídký vodnatý hlen vytékající z nosu. Obrazy, které jsou podkladem pro Bi Qiu, jsou nedostatečnost obranné Qi Ledvin a Plic (což je kořen nemoci – Ben) a zadržování chronického větru v nose (což je vrcholek nemoci – Biao). Spolupříčinou „senné rýmy" bývá kromě výše uvedeného i nedostatečnost Qi Sleziny, která vytváří hlen, nebo horko z Jater.

Nedostatečnost obranné energie Qi Ledvin a Plic

 
Ledviny jsou základem veškeré energie našeho organismu. Je v nich uložena energie, kterou získáváme od našich předků. Pokud naši rodiče žili ne úplně zdravě (zejména matka v době těhotenství), bude naše energie Ledvin oslabená a budeme mít predispozice k řadě nemocí. Ledviny řídí obrannou Qi našeho organismu. Zároveň se přímo podílejí na dýchání a jsou propojené s Plícemi. Teorie čínské medicíny říká, že ledviny řídí nádech a plíce výdech. V jedné z klasických knih čínské medicíny, v Základních otázkách, se také píše: „Ledviny řídí kýchání“ (přes řídící dráhu). Z výše uvedeného tedy vyplývá, že systém Ledvin výrazně ovlivňuje naše imunitní reakce a má úzký vztah k senné rýmě.
 
Plíce řídí nos, dýchací cesty a samotnou funkci dýchání. Řídí také spolu s Ledvinami obrannou energii, která je schopná uzavřít póry a zamezit vstupu patogenů z vnějšího prostředí. Oslabení Plic vede nejen k dýchacím problémům, ale také k oslabení imunitních funkcí.
Plíce a Ledviny jsou oslabené hlavně díky dědičným vlivům (hlavně u dětí). Nicméně nadměrná práce, přehnaná fyzická aktivita a následné braní si z energetických rezerv našich Ledvin, nebo kouření stavu Plic a Ledvin neprospívají. K tomu všemu se často přidává i oslabení Sleziny (což je synonymum pro trávení), která vytváří nežádoucí hlen, a oheň Jater, který vzniká nadměrnými či potlačovanými emocemi.

A co vítr?

 
Nedostatečnost Ledvin a Plic tvoří „kořen“ nemoci, její základ. „Vrcholkem“, mohli bychom říci akutní příčinou, je vítr. Vítr v čínské medicíně patří k jednomu z vnějších klimatických patogenů (dalšími jsou chlad, horko, oheň, vlhko a sucho). V dnešním chápání bychom mohli říci bakterie, viry, chlamydie nebo třeba alergeny. Ale zůstaňme u symbolického vyjadřování čínské medicíny. Vítr je patogen hodně dynamický a proměnlivý. Dokáže se kombinovat s dalšími patogeny, hlavně s chladem a horkem. Je příčinou i podzimních viróz, které mají se sezónní rýmou řadu společných symptomů. V případě alergické rýmy se ale nejedná o vnější vítr, ani o vítr vnitřní (který vzniká v Játrech a je příčinou třeba epilepsie či mozkové příhody), ale jedná se o určitý druh chronického větru, který přetrvává v horní části respiračního systému díky nedostatečnosti obranné energie Ledvin a Plic. Jejich energie je tak slabá, že není schopná tento vítr vypudit. A když se přidá i vnější vítr (v podobě alergenu v tomto případě pylových zrnek), začneme pociťovat příznaky, jako je ucpaný nos, kýchání a vodnatá rýma.
 

Jak může pomoci čínská medicína?

 
Podle čínské medicíny je nutné řešit jak kořen problému (původní příčinu), tak vrcholek, tedy vítr. Čínská medicína nabízí řadu možností, jak se s nimi poprat. Velmi dobrá je akupunktura, hlavně při řešení akutního stavu senné rýmy. Výborné jsou i bylinky či vitální houby. Čínská fytoterapie je hodně individuální terapie a obvykle používá bylinné recepty na míru. Každý jsme jiný a každý má příčiny svých zdravotních problémů trochu jinak poskládané. Ne vždy je ale v dosahu terapeut, který sestaví bylinnou směs přesně pro vás. Pro tyto situace jsou dobré produkty (bylinné tinktury, kapsle či tablety) svým složením již přesně koncipované na alergickou rýmu.
Rád bych tu zmínil houby a byliny, které ve své ordinaci nejčastěji používám:
 
Kombinaci hub ReishiCordycepsu, která řeší kořen, tedy posiluje Ledviny a Plíce.
 
Cordyceps (Cordyceps sinensis) je houba, která posiluje zároveň Ledviny a Plíce. 
Nedoporučuji ho lidem hodně horkokrevným či při vysokém krevním tlaku.
 
Reishi (Ganoderma lucidum) je houba s velmi širokým záběrem účinků. Doplňuje celkovou energii a podporuje vitalitu. Harmonizuje psychiku.
 
Obvykle doporučuji Cordyceps užívat ráno a večer Reishi. Užívat vždy 5 dní a následně  udělat 2 dny pauzu. U alergické rýmy doporučuji užívat obě houby minimálně 3 měsíce před začátkem sezóny. Houby nejsou úplně na akutní stavy senné rýmy, řeší kořen, a proto je třeba je užívat delší dobu. 
 
Druhou možností řešení kořene alergické rýmy je směs tradiční čínské medicíny Yu Ping Feng San. Je to směs bylinek, která velmi výrazně stimuluje Wei Qi (obrannou energii). Wei Qi je systém naší obrany, který́ brání povrch našeho těla – kůži, ale i sliznice respiračního a trávicího systému. Dnes bychom řekli, že tato směs reguluje imunitní systém, pomáhá ho stimulovat, pokud je oslabený, a tlumí ho, pokud reaguje nepřiměřeně na nějaké alergeny - třeba právě pylová zrnka. Směs je vhodné užívat třeba 2–3 měsíce před pylovou sezónou. Často ji dávám s výše uvedenými houbami.
 
Směsí na řešení vrcholku, tedy samotných akutních projevů, je vícero. Jednou z modernějších receptur je Te Xiao Bi Min Gan Tang. Snižuje překrvení nosní sliznice, zastavuje kýchání a zprůchodňuje dýchací cesty. Má též výrazné protizánětlivé účinky. Zároveň posiluje energii Qi Plic. Směs nemá žádné vedlejší negativní účinky. Není návyková a nezpůsobuje ospalost. Existuje studie, která prokazuje protialergické působení bylinek Xin Yi HuaCang Er Zi, což jsou dvě dominantní byliny této receptury. Bylo prokázáno, že mají protialergické, protizánětlivé a analgetické účinky. Současně regulují hladinu IgE. Směs se dává pouze v době sezóny, kdy člověk pozoruje charakteristické příznaky.

Můžeme si pomoci i změnou stravování?

 
Můžeme. Obvykle doporučuji způsob stravování zaměřený na posílení energie Sleziny. Slezina vyrábí energii Qi a krev, což je palivo pro náš organismus. Pokud dobře funguje, tak zásobuje i Plíce a z přebytků doplňuje i Ledviny. Slezina miluje pravidelnost. Jezte každý den ve stejnou dobu. Ideálně 3x denně. Děti a lidé s hypotenzí častěji. Jezte kvalitně a pestře. Žádná éčka, barviva, či konzervanty.
Doporučuji v době akutních projevů vynechat mléčné a sladké produkty. Někdy pomůže omezit i bílou mouku. Zároveň alergizující potraviny jako jsou arašídy, plody moře, citrusy apod. U každého to bude trochu něco jiného - je třeba to individuálně vypozorovat. Pokud jsou projevy horka, například červenání očí, tak omezte pálivé, kořeněné, smažené, pikantní potraviny.
 

Moje doporučení na závěr

 
Řešit sennou rýmu a jiné alergické projevy je často běh na dlouhou trať. Mnohdy řešíme pouze akutní projevy, jako je rýma a kýchání. Mnohem důležitější je ale řešit kořen problému. Posilovat Ledviny, Plíce a Slezinu. Případně pročišťovat Játra a Žlučník od horkosti. Ohledně Jater musím upozornit, že v tomto případě nejde o pročištění užíváním ostropestřce, který játra regeneruje, ale o pročištění jater od horkosti, např. směsí Long Dan Xie Gan Tang. Tento preventivní postup posilování Ledvin, Plic a Sleziny praktikujte klidně po celý rok, nejenom v době pylové sezóny.

Autor: Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Plíce pohledem čínské medicíny

Plíce pohledem čínské medicíny

Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.

číst více

Staňte se psychicky odolným člověkem! Podpoříte si tím imunitu

Staňte se psychicky odolným člověkem! Podpoříte si tím imunitu

Přemýšlíte, jak posílit svou imunitu před nadcházejícím podzimem a zimou? Silná imunita je klíčová pro naše zdraví, protože tvoří první obrannou linii proti škodlivým patogenům, jako jsou viry, bakterie, paraziti a další. Více v našem článku.

číst více

Slezina pohledem čínské medicíny

Slezina pohledem čínské medicíny

Objevte Slezinu z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen v trávení a distribuci živin, ale také v řízení naší energie a duševní pohody. Zjistěte, jak se stav Sleziny odráží na našem těle a jak ji udržet v rovnováze.

číst více