Sezónní alergie

Podle konvenční medicíny jsou alergie nepřiměřenou reakcí našeho organismu na vnější podnět – alergen. Podle tradiční čínské medicíny jsou alergie zapříčiněny vstupem vnějšího větru (alergenu) do našeho organizmu, který je oslabený a není schopen tomuto útoku odolávat. Přestože čínské bylinky dokáží pomoci i při akutním záchvatu senné rýmy, jejich dominanta leží v posilování organismu již před nástupem pylové sezóny.

A právě v tomto „preventivním“ působení nám mohou být velkým pomocníkem vitální houby. Jejich hlavní terapeutické využití leží v oblasti ovlivňování našeho imunitního systému, který dokáží nejen posilovat, ale i regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená (alergická reakce).

Nejčastěji využívanou houbou u alergií je Reishi (Ganoderma lucidum). Dokáže stimulovat naši obrannou Qi (imunitu) a zároveň doplňovat a harmonizovat jednotlivé systémy našeho organismu. Pokud bude náš organismus pevný a v rovnováze, k alergickým reakcím nebude docházet. Významná je i její schopnost harmonizovat naši psychiku, což se v dnešní době hodí asi každému. Reishi se často užívá spolu s další houbou, a tím je Cordyceps (Cordyceps sinensis). Cordyceps je velmi známé tonikum, které posiluje systémy ledvin a plic, dvou orgánů, které jsou zodpovědné za naši imunitu. Dále se využívá u únavových stavů či problémů s libidem.

Velmi oblíbená je kombinace výše uvedených vitálních hub a čínských bylinek, kterou sestavil náš známý odborník MUDr. Jozef Lucký. 

Lékaři tradiční čínské medicíny doporučují užívat tyto houby 2-3 měsíce před nástupem pylové sezóny. Tím se jednotlivé systémy posílí a budou lépe odolávat alergenům až rozkvetou louky.

Kromě ledvin a plic je podle čínské medicíny za naši obranyschopnost zodpovědný i systém sleziny, pro který můžeme použít synonymum trávicí trakt. Chceme-li zvítězit nad alergií, je velmi důležité také co a jak jíme. Rozhodně bychom měli omezit mléčné produkty a sladkosti, které slezinu oslabují a rozmnožují v našem těle vlhkost. Velmi důležité je stravovat se v souladu s přírodními cykly – v zimě  jíme spíše zahřívající potraviny, v létě spíše svěží saláty...

Na závěr je dobré zmínit fakt, že vitální houby je dobré užívat ve formě extraktů, které jsou terapeuticky výrazně efektivnější.

Autor: Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Doslova vše v čínské medicíně, ale i v čínském světonázoru, vychází z principu Yin a Yangu. Yin a Yang jsou dvě základní síly, které určují rytmus všeho, co v našem vesmíru existuje. Celý vesmír je řízený přeměnami nebo též pulzováním Yin a Yangu. Každá věc a každý jev e vesmíru má v sobě yinovou a yangovou část. Neviditelnou, skrytou, ale stále se proměňující.

číst více

Ledviny pohledem čínské medicíny

Ledviny pohledem čínské medicíny

Objevte význam Ledvin z pohledu čínské medicíny – orgánu, který je považován za základní zdroj naší životní síly, regulátora růstu a vývoje a klíčového činitele pro rovnováhu energie a zdraví. Zjistěte, jak stav Ledvin ovlivňuje náš život a jak je udržet v harmonii.

číst více

Plíce pohledem čínské medicíny

Plíce pohledem čínské medicíny

Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.

číst více