Slezina pohledem čínské medicíny

Minule jsme si povídali o důležitosti Srdce v čínské medicíně. Dnes se zaměříme na další významný orgán – Slezinu. Slezina je v západní medicíně často přehlížený orgán, kde je známá především pro své funkce související s imunitním systémem a metabolismem červených a bílých krvinek. V tradiční čínské medicíně (TCM) má však mnohem širší a hlubší význam. TCM považuje Slezinu za ústřední orgán, který je zodpovědný za přeměnu potravy na životně důležitou energii Qi a krev, jež jsou nezbytné pro zdraví a vitalitu.
 

Pohled západní medicíny:

V západní medicíně je slezina vnímána jako malý orgán umístěný v levém horním kvadrantu břicha, který má několik funkcí. Patří mezi ně rozklad opotřebovaných červených krvinek, tvorba bílých krvinek a produkce protilátek. Tyto funkce jsou důležité pro imunitní systém, ale slezina není považována za nezbytný orgán pro přežití. V případě nutnosti může být odstraněna.
 

Pohled čínské medicíny:

Čínská medicína rozděluje naše tělo do pěti systémů – do pěti prvků, někdo říká elementů. A každému prvku vládne jeden orgán. Takže Dřevu patří Játra, Ohni Srdce, Zemi Slezina, Kovu Plíce a Vodě Ledviny. Každou část našeho ať už fyzického, nebo psychického těla můžeme k jednomu z těchto systémů přiřadit. 

Takže když jsme u Sleziny, tak k ní patří ještě Žaludek, svaly, ústa nebo třeba myšlení, intelekt či přemítání. Pokud tedy budeme mít problém s ochablými svaly, bude potřeba posilovat Slezinu. 

Funkce Sleziny podle tradiční čínské medicíny

1. Ovládá transport a transformaci potravy: Přeměňuje potravu na Gu Qi (energii z potravy), která je dále transformována na Qi a krev, jež jsou nezbytné pro život. Pokud je naše Slezina dostatečně silná, bude tento proces přeměny fungovat dobře a náš organismus bude plný Qi a krve, tzn. bude prospívat. 

2. Ovládá transport a transformaci tekutin: Stejně jako potravu, přeměňuje a přepravuje Slezina i tekutiny. Část tekutin posílá do Plic, odkud tekutiny svlažují celý organismus. Je to taková sprcha, která zalévá celý organismus. A nadbytek posílá do Ledvin, které pomáhají vyloučit nadbytečné nebo opotřebované tekutiny z těla.

3. Kontroluje vzestup Qi: Slezina posílá jemnou esenci z potravy nahoru do Plic a Srdce. Tomu říkáme, že řídí vzestup čistého. Oproti tomu z Žaludku jde zbytek potravy dolů do střev, kde se dále zpracovává a nevyužitelné zbytky se vyloučí. Říkáme, že Žaludek řídí pokles kalného. Tato zvedací funkce Sleziny se ale projevuje ještě jinak. Jejím úkolem je udržovat vše na svém místě. 
 
  • Pokud je tato její funkce oslabená, tak dochází k různým poklesům či výhřezům, což může být výhřez dělohy, hemoroidy, pokles žaludku, dokonce ženy s oslabenou zvedací funkcí sleziny mohou mít sklon ke spontánním potratům. Anebo neudrží stolici a člověk může trpět chronickým průjmem. Oslabení této funkce se může spolupodílet s oslabenými ledvinami i na inkontinenci.
  • Ale nemusí to tak být. Vždycky záleží na stavu toho samotného orgánu ale i na stavu ostatních orgánů, teprve to určí, jak se bude nedostatečná Qi Sleziny u konkrétního člověka projevovat. 

4. Kontroluje krev: Slezina je zodpovědná za tvorbu krve a řídí proudění krve (hlavně udržuje krev v cévách). Pokud je tedy Qi Sleziny oslabená, tak vznikají lehce modřiny, může být předčasná či silná menstruace, krvácení z nosu nebo i křečové žíly.

5. Kontroluje svaly a končetiny: Pokud je Qi Sleziny slabá, dochází k ochabování svalstva, člověk nemá dostatek fyzické síly, svaly mohou atrofovat, kumulují se tekutiny – tíže končetin.

6. Slezina a imunita: Slezina je jedním z pilířů, na kterém stojí naše imunita. Dalšími dvěma pilíři jsou Ledviny a Plíce. Pokud je tedy Qi Sleziny oslabená, nebude dobře fungovat ani naše obranyschopnost. Na našem povrchu vzniknou místa, kde bude nedostatek Wei Qi, a do člověka vnikne lehce třeba nějaký virus.
 
 

Typické patologie Sleziny podle TCM

- Nedostatečnost Qi Sleziny: Projevuje se únavou, malátností, průjmy, anémií a tendencí k hromadění vlhkosti v těle.
- Nedostatečnost Yangu Sleziny: Způsobuje chladné končetiny, zpomalené trávení a průjem.
- Vlhkost ve Slezině: Vede k otokům, nadváze a různým trávicím potížím.
- Vlhká horkost ve Slezině: Může způsobit záněty, opary nebo žloutenku.
 

Jak posílíme Slezinu?

Pokud chceme posilovat energii Sleziny, je důležité zaměřit se na správné stravování: 
 
- Jezte pravidelně
- Nepřejídejte se
- Vynechte jídla zatěžující Slezinu (mléčné, sladké, pšeničné…)
- Vynechte vše, po čem se cítíte unavení, nadmutí, bez energie
- Jezte tepelně upravenou zeleninu
- Jezte kvalitně, žádná éčka, barviva, konzervanty
 

Závěr
Slezina hraje v TCM klíčovou roli při udržování rovnováhy a zdraví celého organismu. Její správná funkce je nezbytná pro zajištění dostatečné produkce Qi a krve, což jsou základní stavební kameny lidského zdraví.

Některé starší články

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Doslova vše v čínské medicíně, ale i v čínském světonázoru, vychází z principu Yin a Yangu. Yin a Yang jsou dvě základní síly, které určují rytmus všeho, co v našem vesmíru existuje. Celý vesmír je řízený přeměnami nebo též pulzováním Yin a Yangu. Každá věc a každý jev e vesmíru má v sobě yinovou a yangovou část. Neviditelnou, skrytou, ale stále se proměňující.

číst více

Ledviny pohledem čínské medicíny

Ledviny pohledem čínské medicíny

Objevte význam Ledvin z pohledu čínské medicíny – orgánu, který je považován za základní zdroj naší životní síly, regulátora růstu a vývoje a klíčového činitele pro rovnováhu energie a zdraví. Zjistěte, jak stav Ledvin ovlivňuje náš život a jak je udržet v harmonii.

číst více

Plíce pohledem čínské medicíny

Plíce pohledem čínské medicíny

Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.

číst více