V minulých dílech jsme si probrali zatím dvě důležité substance našeho organismu. Byla to energie Qi a krev. Dnes si řekneme o třetí substanci a tou jsou tělní tekutiny. V čínštině se nazývají Jin Ye.
Tvorba a pohyb tělních tekutin
Tělní tekutiny si organismus vytváří z potravy a nápojů. Důležitou roli pro transformaci potravy a nápojů na tělní tekutiny hraje orgán Sleziny, který odděluje čisté a nečisté. Čisté tekutiny směřují do Plic. Slezina ale v podstatě řídí pohyb tekutin v celém organismu. Z Plic část tekutin směřuje do oblastí pod kůží a část do Ledvin. Nečisté tekutiny putují dolů do Tenkého a Tlustého střeva, kde dochází k dalšímu oddělení na čisté a nečisté, a část tekutin se opět vstřebá. K poslednímu oddělení na čisté a nečisté dochází v Močovém měchýři. Čisté tekutiny jdou do povrchových částí organismu a vytváří pot. Zbytek je vyloučen močením. Posledními orgány, které jsou důležité pro transformaci a transport tekutin jsou Ledviny a virtuální orgán Trojitý ohřívač.
Druhy tělních tekutin
Existují dva typy tělních tekutin:
1, Jin
Tekutiny typu Jin jsou řídké, čiré a lehké. Cirkulují spolu s obrannou Qi po povrchu těla.
Jejich funkcí je zvlhčovat a částečně vyživovat pokožku a povrchové svaly. Vnímáme je jako pot, slzy, sliny a hlen. Tekutiny Jin se zároveň přimíchávají do krve a stávají se její součástí.
2, Ye
Tekutiny typu Ye jsou těžké, kalné a husté. Cirkulují spolu s vyživující Qi v nitru našeho těla. Za jejich pohyb a přeměnu odpovídá Slezina, Ledviny a Trojitý zářič. Funkcí tekutin Ye je zvlhčovat klouby, mozek, míchu a kostní dřeň. Promazávají také otvory smyslových orgánů.
Jednou z důležitých funkcí tělních tekutin je, že pomocí jejich příjmu, přeměně a vylučování dokáže náš organismus vyrovnávat rozložení yinové a yangové energie v organismu.
Zdroj: Cesta želvy
Doslova vše v čínské medicíně, ale i v čínském světonázoru, vychází z principu Yin a Yangu. Yin a Yang jsou dvě základní síly, které určují rytmus všeho, co v našem vesmíru existuje. Celý vesmír je řízený přeměnami nebo též pulzováním Yin a Yangu. Každá věc a každý jev e vesmíru má v sobě yinovou a yangovou část. Neviditelnou, skrytou, ale stále se proměňující.
Objevte význam Ledvin z pohledu čínské medicíny – orgánu, který je považován za základní zdroj naší životní síly, regulátora růstu a vývoje a klíčového činitele pro rovnováhu energie a zdraví. Zjistěte, jak stav Ledvin ovlivňuje náš život a jak je udržet v harmonii.
Objevte Plíce z pohledu čínské medicíny – orgán, který hraje klíčovou roli nejen při dýchání, ale také v obraně těla a rozvádění energie Qi v těle. Zjistěte, jak se stav Plic odráží na našem zdraví a jak je udržet v rovnováze.