Vitální houby v onkologii

Vitální houby jsou stále častěji studovány pro jejich potenciální roli v onkologii, především jako doplňková terapie vedle konvenčních metod léčby rakoviny, jako je chemoterapie a radioterapie. Některé druhy vitálních hub mají imunomodulační, protinádorové a protizánětlivé vlastnosti, které mohou být přínosné pro onkologické pacienty.
 

Vitální houby jako součást onkologické léčby

V několika asijských zemích, zejména v Japonsku, Číně a Jižní Koreji, jsou některé vitální houby schváleny jako součást péče o onkologické pacienty. Tyto houby se primárně používají jako adjuvans (pomocná látka) ke konvenčním léčebným metodám díky své schopnosti modulovat imunitní systém, zvyšovat účinnost léčby, snižovat negativní dopad konvenční léčby a zlepšovat celkovou pohodu pacientů.

Účinky vitálních hub u onkologických onemocnění jsou již jednoznačně prokázané mnoha studiemi. Důležité také je, že při souběžném užívání konvenční léčbou, jako je chemoterapie či radioterapie, nesnižují účinek této léčby.
 
 

Níže uvádíme přehled nejvíce zkoumaných vitálních hub a jejich možných účinků v onkologii:

1. Reishi (Ganoderma lucidum)
Hlavní účinné látky: Polysacharidy (beta-glukany), triterpenoidy.
Účinky v onkologii:

- Imunomodulace: Reishi posiluje imunitní systém stimulací aktivity přirozených zabíječských buněk (NK buněk), T-buněk a makrofágů, které jsou klíčové v boji proti nádorům.
- Protinádorová aktivita: Studie ukazují, že extrakty z Reishi mohou inhibovat proliferaci (rozmnožování) rakovinných buněk a vyvolávat apoptózu (programovanou buněčnou smrt) u určitých typů rakoviny.
- Kvalita života: Reishi se často používá ke zlepšení celkové pohody onkologických pacientů, zmírnění únavy a emočního stresu.
 

2. Coriolus (Trametes versicolor)
Hlavní účinné látky: Polysacharopeptidy (PSP) a polysacharid-K (PSK).
Účinky v onkologii:

- Imunostimulant: PSP, sloučenina obsažená v Coriolu, je schválená jako adjuvans v onkologické léčbě v Číně, zejména u rakoviny žaludku a tlustého střeva. Zvyšuje imunitní odpověď včetně aktivity NK buněk.
- Doplněk k chemoterapii: Extrakty z Coriolu prokázaly zlepšení míry přežití u některých druhů rakoviny, jako je rakovina prsu, plic a tlustého střeva, když jsou používány spolu s chemoterapií.
- Klinický výzkum: Probíhající klinické studie zkoumají jeho roli při zlepšování výsledků u pacientů s rakovinou prsu.

3. Chaga (Inonotus obliquus)
Hlavní účinné látky: Betulinová kyselina, inotodiol, polysacharidy.
Účinky v onkologii:

- Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti: Chaga je bohatá na antioxidanty, které pomáhají snižovat zánět a oxidační stres – faktory přispívající k rozvoji rakoviny.
- Protinádorové účinky: Klinické studie ukazují, že extrakty z Chagy mohou zpomalit růst určitých rakovinných buněk, jako jsou buňky rakoviny jater a tlustého střeva.
 

4. Maitake (Grifola frondosa)
Hlavní účinné látky: Beta-glukany (zejména frakce D).
Účinky v onkologii:

- Aktivace imunity: Maitake D-frakce prokazatelně stimuluje imunitní systém, zejména NK buňky a T-buňky, které hrají klíčovou roli v boji proti rakovinným buňkám.
- Synergický efekt s chemoterapií: Výzkumy ukazují, že Maitake může zvýšit účinek chemoterapeutik, jako jsou doxorubicin a paclitaxel, čímž zlepšuje výsledky léčby.
- Antimetastatický potenciál: Maitake, podobně jako Coriolus, může pomoci inhibovat šíření rakoviny do dalších částí těla.

5. Cordyceps (Cordyceps sinensis)
Hlavní účinné látky: Cordycepin, polysacharidy.
Účinky v onkologii:

- Indukce apoptózy: Cordyceps prokázal schopnost indukovat apoptózu (smrt buněk) u rakovinných buněk, zejména u rakoviny plic, tlustého střeva a prsu.
- Imunomodulační vlastnosti: Cordyceps podporuje aktivitu imunitních buněk, zejména NK buněk, které pomáhají cílit a eliminovat rakovinné buňky.
- Energie a zotavení: Cordyceps je často používán onkologickými pacienty ke zvýšení energetické hladiny a snížení únavy, zejména během chemoterapie.
 

6. Agaricus blazei Murill (Agaricus subrufescens)
Hlavní účinné látky: Beta-glukany, ergosterol.
Účinky v onkologii:

- Klinické použití: V Japonsku známá jako Himematsutake, tato houba je používána jako doplňková terapie rakoviny. I když není oficiálně schválena jako samostatná léčba rakoviny, v Japonsku je široce předepisována na podporu konvenční léčby, zejména u rakoviny prsu, gastrointestinálních a plicních nádorů.
- Imunostimulace: Předpokládá se, že zvyšuje schopnost imunitního systému cílit na rakovinné buňky, snižuje vedlejší účinky chemoterapie a zlepšuje celkové výsledky pacientů.
 

7. Enoki (Flammulina velutipes)
Hlavní účinné látky: Polysacharidy, seskviterpeny.
Účinky v onkologii:

- Protinádorové vlastnosti: Enoki obsahuje látky, které mohou potlačovat růst nádorových buněk a podporovat apoptózu.
- Podpora imunity: Polysacharidy z Enoki stimulují imunitní systém, což může pomoci v boji proti rakovině.

8. Shiitake (Lentinula edodes)
Hlavní účinné látky: Lentinan (beta-glukan), eritadenin.
Účinky v onkologii:

- Imunomodulace: Lentinan, extrakt ze Shiitake, je známý svými imunostimulačními účinky a je používán jako adjuvans v léčbě některých druhů rakoviny.
- Zlepšení kvality života: Shiitake může pomoci zmírnit vedlejší účinky chemoterapie a zlepšit celkovou pohodu pacientů.
 

9. Agarikon (Fomitopsis officinalis)
Hlavní účinné látky: Triterpenoidy, polysacharidy.
Účinky v onkologii:

- Protizánětlivé a antioxidační účinky: Agarikon může snižovat zánět a oxidační stres, což jsou faktory spojené s rozvojem rakoviny.
- Protinádorová aktivita: Předběžné studie naznačují potenciál Agarikonu v inhibici růstu nádorových buněk.
 

10. Polyporus (Polyporus umbellatus)
Hlavní účinné látky: Polysacharidy, ergosterol.
Účinky v onkologii:

- Podpora imunity: Polyporus zvyšuje aktivitu imunitních buněk, což může pomoci v boji proti rakovinným buňkám.
- Diuretický účinek: Pomáhá odstraňovat přebytečné tekutiny z těla, což může být přínosné pro pacienty trpící otoky v důsledku rakoviny nebo její léčby.
Mechanismy účinku
 
- Beta-glukany: Mnoho vitálních hub obsahuje beta-glukany, což jsou polysacharidy, které zvyšují funkci imunitního systému. Beta-glukany stimulují vrozenou imunitu a zlepšují schopnost těla rozpoznávat a ničit nádorové buňky.
 
- Triterpenoidy, polysacharidy a další sekundární metabolity: Tyto látky, obsažené například v houbě Reishi, mají potenciál snižovat zánět, zabraňovat proliferaci rakovinných buněk a vyvolávat apoptózu nádorů.
 

Klinické použití

V zemích jako Japonsko a Čína jsou vitální houby často začleňovány do protokolů léčby rakoviny, především jako imunoterapeutická činidla na podporu přirozené obranyschopnosti těla. Jejich hlavní role zahrnují:

- Podporu imunitního zdraví během a po chemoterapii.
- Zlepšení účinnosti konvenčních léčebných metod
- Přímé působení na nádory. Účinné látky hub jsou schopné nádorové buňky odhalit a vyvolat jejich apoptózu (buněčná sebevražda). V některých případech dokáží i indukovat angiogenezi, tzn. odstřihnout nádor zásobování kyslíkem a živinami.
- Snížení vedlejších účinků spojených s chemoterapií a radioterapií.
- Potenciální zlepšení míry přežití a kvality života onkologických pacientů.
 

Omezení a upozornění

Houby jsou velmi dobře snášenlivé a existují jen vzácné kontraindikace s ostatními léky. Prakticky se houbami nedá předávkovat, viz zde.

Důležitá je kvalita a forma zpracování hub. Houby do sebe snadno natáhnou škodlivé látky, jako jsou těžké kovy, pesticidy, radioaktivita apod. Proto je třeba, aby rostly v čistém prostředí a následně aby výrobce veškerou produkci na tyto škodlivé látky testoval. 
 

Formy zpracování hub podporují účinnost

Důležité je zpracování hub. Pro terapeutické účely se užívají houby zpracované extrakcí, kde se zvýší biologická dostupnost účinných látek a také jejich koncentrace. Je třeba si pohlídat, aby obsahovaly dostatečné množství těch důležitých účinných látek a nebyly „ředěné“ různými aditivy, jako je třeba maltodextrin. Většina levných hub obsahuje třeba jen 20 % houby a zbytek je pouze neúčinný škrob. Škrob neuškodí, ale nepomůže.

Moderní extrakty jsou standardizované na beta 1,3/1,6 D glukany, což je hlavní účinná látka modulující imunitu.
 

Závěr

Vitální houby mají potenciál v onkologii zejména díky svým imunostimulačním a protinádorovým vlastnostem. Často se používají jako doplňková terapie vedle konvenčních léčebných metod, s cílem posílit imunitní funkce, snížit vedlejší účinky léčby a zlepšit výsledky pacientů.

Některé starší články

Žlučník

Žlučník

Žlučník je v tradiční čínské medicíně sídlem odvahy a rozhodnosti. Když je v rovnováze, cítíme se silní a sebejistí, při oslabení se objevuje nerozhodnost a vnitřní neklid. Jak ho udržet v kondici?

číst více

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Víte, jaké slovo je nejdůležitější v čínské medicíně?

Doslova vše v čínské medicíně, ale i v čínském světonázoru, vychází z principu Yin a Yangu. Yin a Yang jsou dvě základní síly, které určují rytmus všeho, co v našem vesmíru existuje. Celý vesmír je řízený přeměnami nebo též pulzováním Yin a Yangu. Každá věc a každý jev e vesmíru má v sobě yinovou a yangovou část. Neviditelnou, skrytou, ale stále se proměňující.

číst více

Ledviny pohledem čínské medicíny

Ledviny pohledem čínské medicíny

Objevte význam Ledvin z pohledu čínské medicíny – orgánu, který je považován za základní zdroj naší životní síly, regulátora růstu a vývoje a klíčového činitele pro rovnováhu energie a zdraví. Zjistěte, jak stav Ledvin ovlivňuje náš život a jak je udržet v harmonii.

číst více